موضوعات برگزیده
موضوعات برگزیده محیط زیست کشور
سخن روز
مهندس رضاییان معاون عمرانی استانداری فارس : اولویت مهم در دولت تدبیر و امید حفظ سلامت مردم و توجه به محیط زیست است.

 
اولین جلسه کارگروه کاهش آلودگی هوای شهر شیراز با حضور مدیر کل حفاظت محیط زیست استان،معاون عمرانی استانداری فارس،و جمعی از مدیران دستگاههای اجرایی استان در استانداری فارس تشکیل شد.
در ابتدای این جلسه مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس با ابراز خرسندی از تشکیل اولین جلسه کارگروه در شهر شیراز گفت:خوشبختانه تاکنون اقدامات خوبی در استان فارس در خصوص مدیریت کاهش آلودگی هوا صورت پذیرفته و با شکل گیری دولت جدید،برنامه جامع تری تنظیم و ابلاغ شد و تکالیف دستگاهها در سطح ملی و استانی تعیین شده است .
وی افزود:شهر شیراز یکی از8 کلان شهر آلوده کشور است ،به طوری که در سال 1388 تعداد، 113 روز ، در وضعیت هشدارآلودگی بوده ایم ، در سال 1392 تعداد 3 روز ودر سال 1393 تاکنون هیچ روزی در وضعیت هشدار گزارش نشده،البته این که در سال جاری تاکنون وضعیت هشداری گزارش نشده به این معنی نیست که آلودگی هوا نداشته ایم ،اما بر اساس شاخص های سنجش آلودگی هوا ،وضعیت هوا به صورت میانگین مناسب بوده ، پاک نبوده اما به مرحله هشدار نرسیده بودیم.
حسینعلی ابراهیمی کارنامی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس ،از آغاز توزیع گازوئیل کم گوگرد در شهر شیراز از 16تیر ماه سال جاری خبر داد و گفت:امید واریم که انشا ا... شهر شیراز سومین کلان شهری باشد که بنزین استاندارد یورو 4نیز از مهرماه  در آن توزیع شود و انشاا...تا سال1397 پالایشگاه شیراز این بنزین استاندارد را تولید نماید.
وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به نقش از رده خارج کردن خودروهای فرسوده در کاهش آلودگی هوای شهر شیراز گفت: از رده خارج کردن خودروهای فرسوده  در سالهای گذشته مسکوت ماند اما در دولت جدید به جدیت دنبال میشود و امید واریم ناوگان اتوبوسرانی و مینی بوس و تاکسیرانی به این مهم دست یابند.
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس در ادامه، راهکارهای اجرایی جهت کاهش و کنترل آلودگی هوای شهر شیراز را ارائه نمود وی تامین اعتبارات لازم جهت ایجاد شبکه پایش و مدیریت و ایجاد ایستگاههای جدید سنجش آلودگی هوا ،همکاری صدا و سیما جهت پخش مطالب آموزشی،عملیاتیی شدن برنامه مدیریت سبز در زمینه کاهش مصرف انرژی در دستگاههای دولتی و نهادهای عمومی و صنایع،ایجاد ساختار یکپارچه معاینه فنی،تصویب کاتالیست در 50 درصد از تاکسی های درون شهری تا پایان مرداد ماه و تشکیل جلسات کارگروه کاهش آلودگی هوای شهر شیراز را از جمله این راهکارها برشمردند.
حسینعلی ابراهیمی کارنامی همچنین با اشاره به وضعیت باغات قصر الدشت شیراز گفت:بخش اعظمی از این باغات در حال خشک شدن و یا مواجه با پدیده آتش سوزی هستند که از استانداری فارس خواهشمندیم دستورات لازم را مبنی بر عدم تغییر کاربری این باغات صادر نمایند.
وی همچنین گفت":بایستی در شهر شیراز زیر ساخت های لازم برای ایجاد شبکه دوچرخه سواری فراهم شود تا برای سفرهای درون شهری بتوان از آن بهره برداری نمود.
در ادامه مراسم محسن جعفری نژاد معاون پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان گزارش مبسوطی را در خصوص وضعیت هوای شهر شیراز ارائه نمود وی وجود500 هزار دستگاه خودرو در حال تردد در شهر شیراز را عامل مهم آلودگی هوای این کلان شهر دانست.و گفت:بر اساس مطالعاتی که در سهم منابع آلاینده ثابت و متحرک صورت گرفته ،هیدروکربورها ،ناکس ،اکسید کربن و دی اکسید گوگردبیشترین عناصر آلوده کننده هوا در شهر شیراز بوده اند.
وی افزود:در حالی که در شهر تهران38 ایستگاه ،در مشهد 20 ایستگاه،در اهواز 10 ایستگاه،و در کرج 4 ایستگاه سنجش آلودگی هوا مستقر است متاسفانه در شهر شیراز تنها ایستگاه موجود است که با توجه به پراکنش جمعیت و محیط شهری،این تعداد بسیار کم است .
سپس مهندس رضاییان معاون عمرانی استانداری فارس گفت: اولویت مهم در دولت تدبیر و امید حفظ سلامت مردم و توجه به محیط زیست است.
مهندس رضاییان وزارت نفت را ملزم دانست تا طبق تعهد خود در جهت اصلاح سوخت بر طبق برنامه زمانبندی شده، گام بردارد .
وی افزود:در حالی که در وضعیت کنونی ،اصلاح سوخت برای کشور هزینه زیادی در بر دارد اما چون سلامت مردم برای دولت اهمییت دارد ،دولت حاضر شد تا سوخت را وارد نماید و برنامه زمانبندی شده در نظر گرفته تا اصلاح تولید سوخت در کشور صورت پذیرد.
وی از عدم حضور شهردار شیراز به عنوان مدیر اجرایی این کلان شهر و معاون حمل و نقل شهرداری شیراز در جلسه کارگروه کاهش آلودگی هوای شهر شیراز گلایه نموده و اظهار تاسف کرد.
 معاون عمرانی استانداری فارس ازخرید اتوبوسهای جایگزین به ناوگان حمل و نقل عمومی کشور از محل فاینانس چین اما با موتور مرغوب آلمان خبر داد و گفت:همچنین دولت در نظردارد که در کلان شهر هایی نظیر شیراز،تاکسی های هیبریدی را وارد ناوگان نماید که امیدواریم به زودی محقق بشود.
وی در پایان از مدیران دستگاههای زیربط خواست تا در قالب کمیته های کارتعریف شده گزارشات خود را ارائه داده و در جلسات فصلی کارگروه کاهش آلودگی هوای شهر شیراز حضور یابند.
 
 
اخبار برگزیده اداره کل حفاظت محیط زیست فارس
1393/5/1 چهارشنبه
اولین جلسه کارگروه کاهش آلودگی هوای شهر شیراز
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس ،از آغاز توزیع گازوئیل کم گوگرد در شهر شیراز از 16تیر ماه وتوزیع بنزین استاندارد یورو 4نیز از مهرماه خبر داد


1393/4/29 يكشنبه
بدرقه باشکوه کوهنوردان اعزامی از استان فارس به کشور چین با شعار حفاظت از محیط زیست
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس به همراه معاونین وجمعی کارشناسان محیط زیست ومحیط بانان به همراه گروه کثیری از طبیعت دوستان و اعضا هیات کوهنوردی استان در مراسم بدرقه کوهنوردان در فرودگاه شیراز حضور داشتند که با صلوات و دعاگویی مراسم بدرقه با شکوهی رقم خورد


بیشتر
انتشارات
انتشارات محیط زیست فارس
چهارشنبه 8 مرداد 1393  
محیط بانان شهید

برای دریافت فایل اسامی  شهدای محیط بان محیط زیست فارس اینجا کلیلک کنید .


توجه :   برای مشاهده فایل فوق بایستی از نرمافزار آکروبات 9 به بالا استفاده کنید .
مدیریت سبز
مدیریت سبز

برای  مشاهده و دریافت فایلهای مدیریت سبز؛ پس از دانلود از برنامه acrobat reader 9 به بالا استفاده کنید .
توضیحات

چک لیست آب

چک لیست انرژی

چک لیست پسماند

چک لیست تدارکات

چک لیست حمل و نقل

چک لیست خرید

چک لیست صدا

چک لیست کاغذ

چک لیست هوا

فرم ممیزی الف

فرم ممیزی مالی

پرسشهاي متداول
پرسشهای متداول  و گفتگوهای ویژه محیط زیست
تقويم
15اسفندروز درختکاری
13بهمنروز جهانی تالاب ها
29دیروز هوای پاک
15خردادهفته محیط زیست
بازدید ها
تعداد بازديد از سايت: 11381856
تعداد بازديد زيرپورتال: 327443
اين زيرپورتال امروز: 179
تعداد بازديد اين صفحه: 144161
در امروز: 4157
اين صفحه امروز: 35
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |


Powered By Sigma ITID.