.
 • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
اخبار استان
 • کد خبر: 6f86d91
 • گرامیداشت روز جهانی تالاب در شهرستان اقلید
 • 1397/11/21 يكشنبه2019-02-10T11:25:11+03:30.
 • به مناسبت بزرگداشت روز جهانی تالاب (13 بهمن ماه) ، دومین جشنواره احیای تالاب کافتر (یکی از تالاب های آب شیرین کشور)  توسط جمعیت دوستداران طبیعت زاگرس با همکاری اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس در روستای کافتر برگزار شد.

  به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس: در این مراسم که از ساعت 9 صبح روز چهارشنبه 97/11/17 آغاز و تا حدود 2 بعد از ظهر ادامه داشت، *به حمایت از احیای تالاب کافتر* برنامه های متعددی مانند ارائه مقالات و سخنرانی های علمی، اجرای سرود،  برگزاری مسابقات دانش آموزی و بازیهای محلی با شرکت دانش آموزان، اهالی، دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی روستاهای حاشیه تالاب کافتر،  بخشدار مرکزی اقلید، جمعی از اعضای انجمن دوستداران طبیعت زاگرس، کارشناسان اداره کل و  اداره شهرستان حفاظت محیط زیست برگزار شد.

  در این مراسم محدثه همتی کارشناس دفتر تالاب های اداره کل حفاظت محیط زیست فارس، ضمن تشریح دلایل نام گذاری روزی به نام تالاب در سرتاسر جهان با توجه به نقش تالاب ها در حفظ تنوع زیستی،اقتصاد و سلامت جوامع، رویکردهای غیر اصولی و ناپایدار در کشاورزی و استفاده بی رویه از منابع آبی را از دلایل خشکیدگی تالاب ها برشمرد و بر ضرورت مشارکت و همکاری همه ذی نفعان تالاب ها برای  بازگشت حق آبه های آنها تاکید کرد

  ابوالقاسم ابراهیمی مدیر جمعیت دوستداران طبیعت زاگرس، بیان کرد: صرف نظر از اینکه طبیعت در سرتاسر جهان یکپارچه و تغییرات هر جزء آن زندگی همه انسان ها را تحت تاثیر قرار می دهد و همه در برابرش مسئول هستیم اما با توجه به اینکه آبگیری تالاب کافتر علاوه بر بهبود آب وهوا و تنوع زیستی مناطق ساحلی اش  تاثیر قابل توجهی بر افزایش منابع آب زیرزمینی و به دنبال آن چشمه سارهای شهرهای صفاشهر، اقلید، آباده و مناطق جنوب استان یزد مانند ابرکوه نیز دارد، احیای آن فقط متوجه ساکنین سواحل آن نیست و باید دست اندرکاران هر دو استان در احیای آن همکاری و مشارکت داشته باشند. او همچنین افزود، احیای تالاب به دلیل اینکه تهدیدی برای  منافع کوتاه مدت عده ای که زمین های خشک تالاب را مورد کشت قرار داده اند محسوب میشود، ممکن است باعث نگرانی اقلیتی از افراد شود اما کافی است آنها کمی به آبادانی، زیبایی و آب و هوای مطلوب منطقه پس از احیای تالاب بیندیشند، هر چند مطمئنا احیاکنندگان تالاب راه های درآمد جایگزین برای آنان که مزارعشان را از دست میدهند، پیش بینی می کنند.

  سیاوش عابدی دبیر شبکه تشکلهای محیط زیست استان فارس، اظهار داشت: بسیاری دلیل همه آسیب های جامعه را ناشی از مدیریت ناکارآمد دستگاه های دولتی  میدانند اما بخش قابل توجهی از آسیب ها به خاطر عدم مطالبه حقوق از جانب مردم است. او همچنین افزود هیچ طرح و فعالیتی در حوزه محیط زیست و منابع طبیعی در هیچ کجا بدون مشارکت فعال مردم نمیتواند به نتیجه برسد. وی گفت ما باید از بیابان های به جا مانده از مزارع سبز دیروز عبرت بگیریم و رویکرد کشاورزی را به سمت پایداری هدایت کنیم تا از  محیط زیست خود حفاظت کنیم.

  در ادامه مهدی مرتضوی پژوهشگر آب و هواشناسی ضمن تشریح شعار امسال روز جهانی تالاب ها (ما در برابر تغییر اقلیم ناتوان نیستیم، خشک کردن تالاب ها را متوقف کنید)  بیان داشت وقتی میزان کاهش  بارش ها را با میزان کمبود منابع آبی مقایسه میکنیم متوجه میشویم آنچه باعث به هم خوردن توازن منابع آبی و تغییرات اقلیمی شده است به خاطر  بهره وری بیش از ظرفیت طبیعت توسط انسان ها است و بیشتر علل تغییر اقلیم به خاطر  فعالیت های انسانی هست تا عوامل طبیعی. او افزود  سیاست های نادرست کشاورزی بیشترین آسیب را به محیط زیست ما وارد کرده است.


   
  امتیاز دهی
   
   

  بيشتر
  نسخه قابل چاپ