1396/7/18 سه‌شنبه اجلاس بین‌المللی نمایندگان پروژه‌های توانمندسازی ایمنی زیستی کشورها در شیراز آغاز به کار کرد. اجلاس بین‌المللی نمایندگان پروژه‌های توانمندسازی ایمنی زیستی کشورها روز یکشنبه 16 مهرماه در شیراز آغاز به کار کرد و روز چهارشنبه ۱۹ مهرماه به کار خود پایان خواهد داد.
 این اجلاس که همه ساله در یکی از کشورهای دارای پروژه و به منظور هماهنگی و استفاده از تجارب کشورهای دارای پروژه در دست اجرا (کامبوج، ایران، تاجیکستان، اردن، ترکیه، هندوستان و بنگلادش) و نمایندگان UNEP (از کشورهای کنیا و غنا) برگزار می‌شود،
 
پروژه توانمند سازی ایمنی‏ زیستی با هدف اجرایی شدن پروتکل ایمنی زیستی کارتاهنا (با عضویت 180 کشور)، از طرف برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد (UNEP) و با حمایت مالی تسهیلات جهانی محیط زیست (GEF) و اجراء، مدیریت و نظارت سازمان یا وزارت محیط زیست کشورها (به نمایندگی از دولت آن ها) انجام می گردد. بر همین اساس پروژه توانمندسازی ایمنی زیستی در ایران با توجه به عضویت و تصویب پروتکل جهانی ایمنی زیستی کارتاهنا در کشور، برای قانونمند کردن و ایمن سازی زیست فناوری (بیوتکنولوژی) با مسئولیت، مدیریت و هماهنگی سازمان حفاظت محیط زیست شکل گرفته است.
پروتکل کارتاهنا در اصل یک سيستم قانون گذاري جامع جهت اطمينان در انتقال، نگهداري و استفاده ايمن از موجودات دستکاری شده ژنتیکی و فرآورده هاي حاصل از آن ها می باشد.
هدف پروژه توانمندسازی ایمنی زیستی، ظرفیت سازی و توانمند سازی ایران در زمینه تجهیز امکانات و زیر‏ساخت‏های اولیه در انجام ارزیابی مخاطرات و مدیریت مخاطرات محصولات دستکاری شده ژنتیکی و فرآورده‏هاي حاصل از آن ها، تهیه دستورالعمل های فنی جهت تقویت و بهبود چارچوب قوانین و مقرارت ایمنی زیستی، و افزایش آگاهی و تنویر افکار عمومی، و مدیریت سیستم های اطلاع رسانی ایمنی زیستی کشور در زمینه ایمنی زیستی است. در نهایت این پروژه باعث ارتقاء و تقویت چارچوب کلی و ملی ایمنی زیستی در ایران و اطمینان جامعه جهانی از فعالیت های زیست فناوری در ایران خواهد شد.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ