cxv c
1396/9/7 سه‌شنبه مشاهده پلنگ در منطقه هرمود لارستان

 

مشاهده پلنگ در منطقه هرمود لارستان

سرپرست حفاظت محیط زیست استان فارس گفت: تصویر یک قلاده پلنگ در منطقه هرمود لارستان به کمک دوربین های عکسبرداری از فاصله دور ثبت شد.

 

نبی الله مرادی  افزود: برای نخستین بار از پلنگ ایرانی در منطقه حفاظت شده هرمود لارستان تصویربرداری شده است و این موضوع نوید بخش زیست این گونه حیات وحش در جنوب فارس است.
مرادی با بیان اینکه آخرین مشاهده غیر مستند پلنگ در هرمود توسط محیط بانان قدیمی به بیش از 10 سال قبل بازمی گردد گفت: افزایش ضریب حفاظت و امن بودن زیستگاه و همچنین انجام اقداماتی برای تامین آب و مواد غذایی موجب شده است که شرایط برای بهبود محیط زیست پلنگ دراین مناطق مناسب تر شود .
سرپرست حفاظت محیط زیست استان فارس اظهارکرد: استفاده از فناوری های نوین مانند هلی شات یا تصویربرداری هوایی می‌تواند به افزایش جمعیت گونه‌های در معرض انقراض کمک کند.
وی گفت: بیشتر زیستگاههای فارس برای زیست پلنگ مستعد است به ویژه در جنوب استان که یکی از غنی ترین مناطق حیات وحش تلقی می شود.
مرادی در ادامه اظهار کرد: از ساکنان روستاهای حاشیه هرمود لارستان تقاضا داریم با مشاهده ردپا یا نشانی از حیوانات گوشتخوار بلافاصله مراتب را به محیط زیست اطلاع دهند تا نسبت به پایش محیط اقدام شود.
پلنگ ایرانی یکی از بزرگترین زیرگونه‌های پلنگ است که بومی غرب آسیا است و در فهرست جانوران در معرض خطر انقراض قرار دارد.
شهرستان لارستان به مرکزیت لار در 337 کیلومتری جنوب شیراز واقع است.

                                                                                                                        

 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ