1396/9/12 يكشنبه سرپرست اداره کل حفاظت محيط زيست استان فارس به مناسبت بزرگداشت هفته جهاني خاک: براي تشکيل هر سانتيمتر خاک، به‌طور متوسط حدود ۳۰۰ سال زمان نياز است

براي تشکيل هر سانتيمتر خاک،   به‌طور متوسط حدود ۳۰۰ سال زمان نياز است

سرپرست اداره کل حفاظت محيط زيست استان فارس به مناسبت بزرگداشت هفته جهاني خاک 12 الي 18 آذر ماه با بيان مطلب فوق افزود:خاک، در اصطلاح، به قشر بسيار نازک و سطحي گفته مي‌شود که در اثر متلاشي شدن سنگ‌ها در زماني بسيار زياد و تحت تأثير عوامل طبيعي تشکيل شده است. خاک، حاوي موجودات زنده و مواد آلي و بستر طبيعي براي رشد و نو گياهان است. خاک، اساس و زيربناي کشاورزي است و ادامه حيات و بقاي انسان، حيوانات و گياهان بدون آن ممکن نيست. خاک، از منابع مهم پالاينده و تصفيه‌کننده طبيعت است.

وی افزود:خاک، منبع عظيم و ثروت گرانقدري است که بسياري از مسائل حياتي و نيازهاي ضروري انسان و جامعه به آن وابسته است. بيش از ۹۵ درصد نيازهاي غذايي بشر و درصد قابل توجهي از پوشاک و ساير مايحتاج جمعيت رو به رشد انسان در بستر خاک توليد و تأمين مي‌شود.

وي افزود:عواملي چون رشد شهرنشيني، ازدياد زباله‌هاي شهري و صنعتي و جذب شدن برخي مواد شيميايي در خاک، حفاري‌هاي معادن، چراي بي‌رويه دام‌ها، استفاده از سموم و آفت‌کش‌ها و مصرف بيش از حد کودهاي شيميايي، به فرسايش و آلودگي خاک و تخريب سطح زمين مي‌انجامد.   

نبي ... مرادي همچنين گفت:به‌منظور ارج نهادن به اهميت خاک و جلوگيري از نابودي آن در سال ۲۰۰۲ بر اساس پيشنهاد اتحاديه جهاني علوم خاک يک، روز پنجم دسامبر به‌عنوان روز جهاني خاک نام‌گذاري شد تا دولت‌ها، سياست‌گذاران و فعالان بخش خصوصي به‌طور جدي به تکاپو افتاده و براي رفع نواقص، اصلاح روش‌ها و بهبود اوضاع کيفي خاک‌ها چاره‌انديشي کنند. اين روز   با تصويب مجمع عمومي سازمان ملل سازمان جهاني غذا و کشاورزي (FAO)، به نام روز جهاني خاک نام‌گذاري شده است. اين روز جهاني يک بزرگداشت سالانه است که به نمايان‌سازي اهميت خاک براي جوامع در سرتاسر جهان کمک مي‌کند و ضرورت بهره‌برداري پايدار از آن را آشکار مي‌سازد. طي چندين سال پس از تصويب اين روز، سالانه کنفرانس‌ها، نشست‌ها و جلسات گوناگون پيرامون اين موضوع در کشورهاي مختلف دنيا در تاريخ مذکور برگزار و در جهت بزرگداشت اهميت خاک و اطلاع‌رساني به اقشار مختلف مردم تلاش مي‌شود.  

"وي تصريح نمود:روز جهاني خاک"، اهميت خاک را به‌عنوان يکي از مهم‌ترين اجزاي طبيعت و ايفاکننده نقش اساسي در حيات انسان از نظر سهم مؤثر در امنيت غذايي، تأمين آب سالم، تنظيم هوا و ساير کارکردهاي زيست‌محيطي خاک به بشر گوشزد مي‌کند. براي تشکيل هر سانتيمتر خاک، اين منبع ارزشمند حيات، به‌طور متوسط حدود ۳۰۰ سال زمان نياز است که اين مدت در مقايسه با عمر يک انسان بسيار زياد است و به همين علت خاک به‌عنوان يکي از منابع غيرقابل تجديد در نظر گرفته مي‌شود.

اگرچه در کشور ما در زمينه‌هاي مختلف عموم خاک ازجمله پژوهش، آموزش و ترويج اين علم کارهاي شايسته‌اي انجام شده است، اما مشکلاتي نيز وجود دارد  که بايستي براي  حل آنها گام‌هاي مؤثرتري برداشته شود. فرسايش خاک، تغيير کاربري اراضي، شور شدن تدريجي خاک‌ها، آلوده شدن اراضي، از بين رفتن پوشش گياهي، کاهش بنيه حاصلخيزي خاک‌هاي کشور ازجمله اين مسائل هستند.                     
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ