طزر

ذ ظیب
1396/12/21 دوشنبه طبيعت بكر فارس در انتظار مسافران نوروز

 
 

استان فارس، استاني پهناور كه اقوام و گروه‌هاي مختلف از مردمان سرزمين ايران را در محدوده‌اي بزرگ در خود جاي داده است، مردماني از ترك، لر، فارس و عرب و پيرواني از اديان مختلف الهي،  ، ايراني كوچك با مردماني كه قلب‌هايي به وسعت آسمان دارند.

  منطقه فارس، از شمال كه به حدود سرحدات مرزي استان فارس مي‌رسي، آنجا كه تابلوهاي راهنما، ورودت به فارس را خوش‌آمد مي‌گويد، نقطه سردسير استان است، نقطه‌اي كه ايزد‌خواست نام گرفته با تاريخي ژرف، تاريخي كه از قلعه به‌يادگار مانده آن مي‌شود به عمقش پي‌برد.

آباده، سورمق، كمي آن‌سوتر اقليد و صفا شهر تا نزديكي سعادت‌آباد، پهنه‌اي گسترده كه در شرق به يزد و در غرب به كهكيويه و در شمال به اصفهان و لرستان، متصل شده، همه نقطه شمالي و سردسير فارس است و بعد از يك ساعت طي طريق، به منطقه‌اي معتدل مي‌رسيم، به منطقه‌اي كه باغ‌ها در كنار جاده روان است و رودخانه‌اي همراه با تو، تا سيدان مي‌آيد.

مرودشت و شيراز، نقطه مركزي اين استان و لار و لامرد در شرق و جنوب شرقي، كازرون و فراشبند در جنوب و سپيدان و ممسني در غرب، بخشي گرم گرم گرم و بخش ديگر سرد سرد سرد و ميانه‌اين دو اعتدالي بهشتي، شيراز جنت‌طراز، خال رخ هفت كشور و دورتا دور آن زاگرس زيبا.

فارس بخش اعظمي از تاريخ ايران را در دوره‌هاي قبل و بعد از اسلام در خود جاي داده است، از چهارهزار سال قبل تا كنون، از آثار تاريخي كازرون و فيروزآباد و لار و مرودشت گرفته تا بناهايي برجا مانده از حكومت‌هاي اسلامي و در كنار اين آينه عبرت، طبيعتي زيبا، چشمه‌ها، دشت‌ها، كوه‌ها، قنات‌ها و آبشارهايي كه در برابرشان جز سبحان‌الله، هيچ نمي‌توان گفت.

در اين گزارش بخشي از ظرفيت طبيعت گردي موجود در فارس را با ذكر نام جاذبه‌هايي  كه طرح طبيعت گردي آنها مطابق با زون‌بندي مناطق، اجرايي شده است، معرفي مي‌شود.

و قبل از آن اينكه اكوتوريسم عبارتست ازمشاهده طبيعت و ادراك ارزشهاي واقعي آن به نحوي كه حداكثر رضايت تفريحي جهت مشاركت طبيعت گردان و حداقل تاثيرمنفي بر محيط زيست و فرهنگ جامعه را در پي داشته باشد.

امروزه مقوله اكوتوريسم ازاهميت بالايي برخوردار بوده وجوامع جهاني سرمايه گذاريهاي كلاني به آن تخصيص داده اند.اختصاص سال 2002 از سوي سازمان ملل متحد به عنوان سال بين المللي اكوتوريسم درابعاد زيست محيطي،اجتماعي،فرهنگي،و اقتصادي است.

برنامه‌ريزان اهداف ترويج اكوتوريسم را تحقيقات علمي، عام، اتفاقي و تفريحي عنوان و در خصوص ويژگي‌هاي آن اعتقاد دارند كه اين اقدام سبب مشاركت در حفاظت از تنوع زيستي، كمك به رفاه اجتماعي جوامع بومي، مسؤليت‌پذيري گردشگران، كمترين ميزان مصرف انرژي‌هاي تجديد ناپذير و تاكيد بر مالكيت بومي وايجاد فرصت‌هاي شغلي خصوصا براي جوامع روستايي خواهد شد.

اگر چه اكوتوريسم در ايران هنوز فاصله زيادي تا قافله جهاني دارد و كارهاي زيادي است كه مي بايست دراين رابطه انجام شود تا اكوتوريسم در ايران پيشرفت داشته و جايگاه اصلي خود را پيدا كند.

استان فارس از جمله مناطقي درسطح كشور است كه داراي مناظر طبيعي متنوع و زيبايي مي باشد كه چشم هر بينندهء علاقه مند به طبيعت راخيره مي‌كند؛ از جمله اين مناطق كه به‌شكل مديريت شده، امكان اكوتوريسم در آن فراهم است مي‌توان به پارك ملي بمو، درياچه‌هاي پريشان، بختگان، مهارلو، آبشار مارگون، تنگ‌تيزاب، تنگ‌ بستانك، روستاي قلات و ... اشاره كرد.

اگرچه وقوع خشكسالي‌ در هفت سال اخير، علي‌رغم آنكه امسال بارندگي از حجم بيشتري برخوردار بوده است، امكان طبيعت گردي مناسب در مناطقي كه بستر اصلي درياچه‌ها به‌شمار مي‌روند را از طبيعت‌گردان سلب كرده است، اما وجود رودخانه‌هاي دائمي و فصلي در بخش‌هايي از استان، نظير تنگ بستانك، تنگ براق، آبشار مارگون، تنگ‌تيزاب و برخي درياچه‌هاي فصلي و همچنين دشت‌هايي نظير، دشت‌ارژن، دشت موك، مناطق جنگلي كوهمره سرخي و نقاطي نظير شورآب و مله‌گاله و آبسرد و ... هنوز هم جذابيت‌هاي مطلوبي براي گردشگران دارد.

فارس استاني است كه بيشترين ميزان جنگل‌ها را در خود دارد، اگرچه اين جنگل‌ها پيوسته نبوده و در يك نقطه متمركز نيست اما در هر نقطه كه قرار گرفته است، زيبايي‌‌هاي درخوري آفريده و فصل بهار يكي از مطلوب‌ترين زمان‌ها براي سفر به اين نقاط زيبا محسوب مي‌شود.

گردشگراني كه در ايام پاياني سال، فارس را براي سفر انتخاب مي‌كنند، مي‌توانند در كنار بهره‌بردن از جاذبه‌هاي فرهنگي، تاريخي و مذهبي اين استان، از جذابيت‌هاي طبيعي آن نيز بهره‌مند شوند، جذابيت‌هايي كه از شمالي‌ترين تا جنوبي‌ترين نقاط اين استان وسيع، گسترده شده است.

باغ‌ها، آبشارها، رودخانه‌ها و جنگل‌هاي بكر و زيبا، محيط‌هاي حفاظت‌شده حيات وحش و رازهاي نهفته در آفرينش، بي‌ترديد زيباترين ديدني‌ها به‌شمار مي‌رود.

پارك ملي بمو:

مساحتي نزديك به 48 هزار هكتار از فارس به پارك ملي بمو اختصاص دارد، ذخيرگاهي عظيم از ژنتيك گياهي و جانوري، در شمال شيراز.

پارك ملي بمو داراي دشت‌ها و ارتفاعات و چشمه‌هاي متعدد است كه به دليل نزديكي به شيراز و قرار گرفتن در مسير اماكن تاريخي همچون تخت جمشيد ، پاسارگاد و نقش رستم، قابل دسترس براي تمام گردشگران خواهد بود.

درياچه مهارلو:

درياچه مهارلو درفاصله 20 كيلومتري جنوب شرقي شيراز واقع شده و مساحت آن در حدود بيست هزار هكتار است، اين درياچه آب شور درماه هاي اول بهار بيشترين سطح را دارا ميباشد ولي در تابستان به دليل تبخير شديد و نبود نزولات آسماني از سطح و عمق آن به ميزان قابل توجهي كاسته ميشود.اين درياچه ميزبان گونه هاي مختلف پرندگان ميباشد كه جهت زمستان گذراني به آن درياچه مهاجرت مي كنند درياچه مهارلو به دليل نزديكي به شهر شيراز روزهاي تعطيل مورد بازديد خيل عظيمي از طبيعت دوستان قرار مي گيرد .

اداره كل حفاظت محيط زيست استان فارس با همكاري سازمان ايرانگردي و جهانگردي اقامتگاه و تفرجگاهي را جهت استفاده طبيعت دوستان احداث نموده كه به نوبه خود تاثير به سزايي در جذب اكوتوريست دارد .

آبشار مارگون:

آبشار مارگون يكي از بديع ترين مناظر طبيعي در سطح استان فارس ميباشد كه چشم اندازهاي آن چشم هر بيننده اي را به خود جلب ميكند. منطقه مارگون با مساحتي حدود 3501 هكتار در فاصله 100 كيلومتري شهر شيراز در شهرستان سپيدان واقع شده است. آبشار مارگون  به عنوان منطقه حفاظت شده تحت حفاظت اداره كل حفاظت محيط زيست فارس ميباشد. واين اداره كل با همكاري سازمان ايرانگردي و جهانگردي اقدامات مؤثري جهت ايجاد محيطي مناسب براي جذب توريست و طبيعت دوستان انجام داده اند كه از جمله ميتوان احداث اقامتگاه را نام برد كه جهت اسكان طبيعت دوستان احداث گرديده است.

منطقه حفاظت شده تنگ بستانك :

منطقه حفاظت شده تنگ بستانك با مساحت 15324 هكتار در شمال غربي استان فارس و در فاصله 120 كيلومتري شهر شيراز در بخش كامفيروز از توابع شهرستان مرودشت واقع گرديده است .

تنگ بستانك درگذشته بيشتر شهرت محلي داشت و منطقه ييلاقي بخش هاي كامفيروز و بيضا. محسوب مي گردد .در گذشته مهمترين سودمندي آن براي روستاه هاي پايين دست استفاده از منابع آب براي مصرف شرب، كشاورزي و گردشگري موردي جوامع محلي بوده است و تا اواخر دهه 50 براي شهرنشينان نامي نا آشنا بوده و كمتر مورد استفاده گردشگري فشرده قرار گرفت، اما از اوائل دهه 60 اين منطقه بتدريج توسط گروههاي كوهنوردي و گردشگران طبيعت معرفي گرديد و به لحاظ زيباييهاي خيره كننده و چشم انداز طبيعي منحصر به فرد، توسط بازديدكنندگان علاقمند بهشت گمشده نام گذاري گرديد .

موقعيت جغرافيايي اثر طبيعي ملي تنگ بستانك در مجموعه گردشگري محور شمال و شمال غرب استان و امكان ارتباط جاده اي آن با يادمانهاي تاريخي تخت جمشيد، نقش رستم و پاسارگاد ازيك طرف و چشم انداز هاي طبيعي آبشار مارگون و تنگ براق از طرف ديگر دارد، امتياز ويژه اي براي بخش ايرانگردي و جهانگردي استان فارس محسوب ميگردد كه درخور توجه و اهميت بسياري مي باشد .

در حال حاضر در حدود 6 ماه از سال در فصول بهار و تابستان منطقه مورد استفاده بازديدكنندگان قرار ميگيرد و در چهار ماه ارديبهشت، خرداد، تير، مرداد بيشترين بازديدكنندگان به منطقه مراجعه ميكنند .

تنگ تيزاب:

از زيباترين چشمه سارهاي موجود در سطح استان فارس مي باشد كه داراي ابي گوارا و باطراوات است كه هر طبيعت دوستي را به خود جلب مي كند تنگ تيزاب در شهرستان سپيدان واقع گرديده و داراي مناظر بكر ميباشد .

 .

  اين تنها بخشي از زيبايي‌هاي بكر و ديدني فارس و شيراز است، جذابيت‌هايي كه در كنار همه ويژگي‌هاي گفته شده، فارس را به ايراني كوچك بدل كرده است.

 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر

نسخه قابل چاپ