.
 • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
اخبار استان
 • کد خبر: fe982b0
 •  برگزاری جلسات ملاقات عمومی پرسش و پاسخ و شورای اداری با حضور مدیرکل و معاونین حفاظت محیط زیست فارس 
 • 1397/9/13 سه‌شنبه2018-12-04T11:51:20+03:30.

 •  به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس در برنامه ملاقات عمومی که صبح امروز با حضور گسترده مردم و سازمان های،مردم نهاد شهرستان نی ریز، در محل سالن اجتماعات  فرمانداری این شهرستان تشکیل شد ، در ابتدا محمدرضا امیری فرماندار شهرستان نی ریز ضمن تقدیر و تشکر از حضور دکتر محمودی در این برنامه و پاسخگویی به مسائل و مشکلات مردم در حوزه محیط زیست ،  شرح مختصری از نقاط قوت و تهدیدات موجود در شهرستان را ارائه کرد.
   امیری افزود: شهرستان نی ریز با وسعت ۱۰ هزار و ۷۸۰ کیلومتر مربع وسیع ترین شهرستان بعد از لارستان در استان می باشد و بخش قابل توجهی از وسعت آن جزو مناطق تحت مدیریت محیط زیست است .
   وی خواستار رسیدگی به برخی از
   به برخی از مشکلات از جمله تعارضات زیست محیطی مناطق و ..... شد .
   مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس نیز در این جلسه ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمع مردم و توفیق خدمت رسانی و  اهتمام به رفع مشکلات مردم ،   بیان داشت من به عنوان یک مسئول خودم را موظف می‌دانم نه تنها در تمام شهرستان ها حضور یافته بلکه در صورت امکان در تمام بخش‌ها و روستاها نیز تا حد ممکن حاضر شده و با مشکلات مردم از نزدیک آشنا شوم و در حد توان مشکلات مردم را مرتفع نماینم.
  وی افزود بنده تا حدود زیادی از مشکلات مردم در این منطقه مطلع بوده و با توجه به اینکه ۷۰ درصد از وسعت  مناطق این شهرستان در گستره مناطق تحت مدیریت حفاظت محیط زیست می باشد بدیهی است در خصوص توسعه  ، مشکلاتی برای مردم ایجاد شود اما طی گذر زمان  این نعمت های خدادادی منافع و بهره های زیادی برای مردم در برداشته که منجر به معرفی مناطق مذکور به عنوان مناطق حفاظت شده و پارک ملی شده است.
  در این راستا سه نفر از مسوولین سازمانهای مردم نهاد به بیان بخشی از مشکلات محیط زیست پرداخته و سوالاتی را مطرح کردند . 
  محمد جواد رنجبر رییس انجمن میراث ماندگار بختگان درخصوص برنامه های مدیریتی تالاب بختگان سوالاتی مطرح کرده و در ادامه نگرانی های دوستداران محیط زیست از صدور مجوز احتمالی برای معادن حاشیه مناطق محیط زیستی را مطرح کرد .
    مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس در  پاسخ بیان داشت:  منطقه بختگان در سنوات  گذشته  آنچنان که در شأن آن بوده مورد توجه قرار نگرفته است. و تالاب بختگان که یک تالاب با ارزش،بین المللی است از وضعیت مساعدی نسبت به سایر تالاب ها برخوردار نیست.

  مدیر کل حفاظت محیط زیست استان افزود: دکتر کلانتری رییس محترم سازمان محیط زیست  با عنایت به وضعیت این تالاب دستور رسیدگی و اجرای برنامه هایی همتراز و معادل با برنامه احیای دریاچه ارومیه صادر کرده اند و خوشبختانه با همکاری دانشگاه شیراز کارگروهی تشکیل و برنامه های لازم در دست بررسی و پی  ریزی می باشد.

  دکتر محمودی در خصوص حقابه  تالاب بختگان نیز اولویت های اختصاص آب را از دیدگاه امور آب ذکر نموده و اظهار داشت طبیعتا آب شرب مردم اولویت اول تخصیص آب بوده و از آنجا که در سالهای اخیر میزان بارش باران و آبگیری سدها بیش از آب مورد نیاز شرب نبوده است، حقابه ای به محیط زیست اختصاص نیافته است. و از آنجا که مردم اولویت اول و محور توسعه و برنامه ریزی هستند، باید تمام راهکارهای اجرایی را بررسی کنیم.

  وی ضمن عنوان این نکته که : ممکن است در نیل به اهداف بزرگ ، گاهی مجبور شویم از برخی از اهداف جزیی و کوتاه مدت چشم پوشی کنیم، ابراز امیدواری کرد که با اجرای مدیریت شایسته تر بتوان این سرزمین ارزشمند را حفظ و احیاء کرد.

  سعید محمودی با بیان این نکته که باید واقع بین بود ادامه داد: عدم مدیریت منابع آبی طی دهها سال را نمی توان در مدت کوتاهی جبران کرد.

  مدیر کل حفاڟت محیط زیست فارس در رابطه با وضعیت معادن در منطقه بهرام گور اذعان داشت: در اوایل دهه نود عده ای به دنبال تصرف کل منطقه، پارک ملی و کل معادن آن بودند، اما با تلاش سازمان محیط زیست و دوستداران محیط زیست تمام قد در مقابل این تصمیم ایستادگی شد و در نهایت توافق در خصوص اکتشاف و گمانه زنی و نه بهره برداری در چند نقطه محدود صادر شد، که شاید بتوان این موفقیت را یک دستاورد ارزشمند دانست.

  همچنین کاسبی مسوول گروه پاکسازان طبیعت مشکان نی ریز نیز از مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس، پرسید: با اینکه جنابعالی بهرام گور را خط قرمز خود خوانده اید، چرا زمزمه هایی در خصوص جابجایی گورهای بهرام گور شنیده می شود که در این رابطه نیز دکتر سعید محمودی اظهار داشت: در اینکه بهرام گور خط قرمز بنده است هیچ شکی نیست اما از شما هم انتظار می رود به عنوان حامیان محیط زیست بدون تحقیق و اطمینان ،  چنین موضوعاتی را مطرح نکنید چرا که برنامه ای برای جابجایی گورهای بهرام گور نداریم .

  در پایان مدیر کل، معاونین و مسولان محیط زیست شهرستان نی ریز، بخش آباده طشک و پارکـ ملی قطرویه در جلسات پرسش و پاسخ  حضور یافته و پاسخگوی مطالبات مردم شدند.

   
  امتیاز دهی
   
   

  بيشتر
  نسخه قابل چاپ