ویزگیهای زیست محیطی

1389/12/11 چهارشنبه ویزگیهای زیست محیطی

بر اساس قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست و بر مبنای استانداردهای بین المللی، چهار عرصه ی حفاظتی در کشور معرفی می گردند.
مناطق جهارگانه که نام های پارک ملی ، مناطق حفاظت شده ، پناهگاه حیات وحش و آثار طبیعی ملی تعریف می شوند، هریک دارای ویژگی های خاصی بوده که ارزش سطح حفاظتی آنها را تعیین می کند. در استان فارس مجموعا" 11 منطقه شامل 3 پارک ملی (بمو- بختگان- قطرویه) ، 1 پناهگاه حیات وحش (بختگان) و 7 منطقه ی حفاظت شده (ارژن و پریشان ، هرمود، بهرام گور، میانجنگل، تنگ بستانک، ماله گاله و آبشار مارگون) وجود دارد که دو منطقه ی آخر جزو مناطق حفاظت شده ی جنگلی هستند.
علاوه بر این 16 منطقه ی دیگر نیز به عنوان مناطق شکار ممنوع به دلیل وجود جمعیت های قابل ملاحظه از گونه های خاص جانوری ، تحت مدیریت و حفاظت اداره کل حفاظت محیط زیست فارس قرار دارند که از آن جمله می توان به مناطق شکار ممنوع مهارلو، کوه گورم جهرم، کوه هوا، پادنا، دره باغ ، بصیران و .... اشاره نمود.
در این مجموعه، استان در قالب 5 مسیر گردشگری با تاکید بر طبیعت گردی و معرفی مناطق تحت مدیریت محیط زیست محیط زیست تقسیم بندی شده است . هر مسیر از مرکز استان آغاز گردیده و در آن به بررسی مناطق دیدنی فارس ( اعم از تاریخی ، فرهنگی و طبیعی) به صورت مصور همراه با توضیحات اجمالی پرداخته شده است .
شعار سال 1402 "سال مهار تورم و رشد تولید"