جاذبه های طبیعت گردی و اکوتوریسم استان فارس
1398/5/9 چهارشنبه
سال ۱۳۹۹  سال جهش تولید
1398/5/9 چهارشنبه
لوگوی استان فارس
1398/4/29 شنبه
logo
1390/4/4 شنبه
 
- ظرفیت طبیعت گردی موجود در استان با ذکر نام جاذبه های استان که طرح طبیعت گردی آنها مطابق با زون بندی مناطق اجرایی شده است.
 
- اکو توریسم موجود در استان و معرفی پتانسیل های قابل بهره برداری در این عرصه در صورتیکه تجهیز شوند

اکوتوریسم عبارتست ازمشاهده طبیعت و ادراک ارزشهای واقعی آن به نحوی که حداکثر رضایت تفریحی جهت مشارکت طبیعت گردان وحداقل تاثیرمنفی بر محیط زیست وفرهنگ جامعه مزبان حاصل آید.
امروزه مقوله اکوتوریسم ازاهمیت بالایی برخوردار بوده وجوامع جهانی سرمایه گذاریهای کلانی به آن تخصیص داده اند.اختصاص سال 2002 از سوی سازمان ملل متحد به عنوان سال بین المللی اکوتوریسم درابعاد زیست محیطی،اجتماعی،فرهنگی،و اقتصادی است.
اکوتوریسم بااهداف مختلفی شکل می‎گیرد:
-اکوتوریسم بااهداف مشخص مثل تحقیقات علمی.
-اکوتوریسم با اهداف عام.
-اکوتوریسم با اهداف اتفاقی .
اکوتوریسم با اهداف تفریحی.
ویژگیهای اکوتوریسم:
-مشارکت درحفاظت از تنوع زیستی
-کمک به رفاه اجتماعی جوامع بومی
-مسؤلیت پذیری گردشگران
-کمترین میزان مصرف انرژیهای تجدید ناپذیر
-تاکید بر مالکیت بومی وایجاد فرصت های شغلی خصوصا برای جوامع روستایی
اکوتوریسم در ایران هنوز فاصله زیادی تا قافله جهانی دارد و کارهای زیادی است که می بایست دراین رابطه صورت گیرد تا اکوتوریسم در ایران پیشرفت داشته و جایگاه اصلی خودرا پیداکند.
استان فارس از جمله مناطقی درسطح کشور است که دارای مناظر طبیعی متنوع و زیبایی می باشد که چشم هر بینندهء علاقه مند به طبیعت راخیره میکند.
ازجمله مناطقی که تحت مدیریت سازمان حفازت محیط زیست میباشد عبارتنداز :

پارک ملی بمو:

مساحتی نزدیک به 48000 هکتار که از ذخیره گاههای ژنتیکی بسیار با ارزش گونه های گیاهی وجانوری محسوب می شود این منطقه  در شمال شهر شیراز واقع گردیده است.
پارک ملی بمو دارای دشت هاوارتفاعات وسیعی میباشد که زیستگاهها گونه های مختلف گیاهی جانوری میباشد.وجود چشمه های متعدد دراین پارک جایگاه مناسب را جهت جذب گردشگران فراهم آورد ،همچنین به دلیل نزدیکی این پارک به شهر شیراز و همچنین ،قرار گرفتن در مسیر اماکن تاریخی چون تخت جمشید ،پاسارگادو نقش رستم امتیازات مهمی جهت جذب توریسم وگردشگر طبیعی دارا می باشد .پارک ملی بمو هر ساله میزبان خیل زیادی از دوستداران طبیعت ومحققین می باشد.
بعضی از مناطقی که برای بازدیدکنندگان خصوصا افرادی که قصد تفرج در پارک را دارند جذابیت دارد عبارتند از :

قله کوه بمو:
که مشرف به شهر شیراز است و ارتفاعات کل کبابی، بالکی، دو دره، دشت چاه محکی، چشمه حاجی محراب، مسیر باجگاه به چشمه و آبشار چرو از تفرجگاههای پیش بینی شده در پارک درحال حاضر تفرجگاه تنگ چاه محکی در مدخل ورودی اصلی پارک با ظرفیت 5000 نفر درحال تجهیزاست.
دیگر تفرجگاههای پارک ملی بمو شامل تفرجگاه باجگاه در 10 کیلومتری شهر شیراز در مجاورت دانشکده های کشارزی و دامپزشکی و اردوگاه آموزش و پرورش در مسیر جاده شیراز اصفهان و دیگری تفرجگاه سعدی در فاصله 2 کیلومتری شهر شیراز و درمسیر جاده شیراز - خرامه است که در آینده تجهیز خواهند شد.

دریاچه پریشان

دریاچه پریشان یکی از زیباترین دریاچه های کشور است. این دریاچه با وسعتی در حدود چهار هزار هکتار دارای آب نسبتا شیرین بوده و به دلیل قرار گرفتن در کنار کوههای جنگلی و به دلیل نیزارها و لوئی زارهای وسیعی که درحاشیه آن روئیده زیبایی شگفت انگیزی دارد. وجود هزاران پرنده از انواع گوناگون زیبایی آن را دو چندان کرده است. ازجمله پرندگان موجود در دریاچه پریشان پلیکان خاکستری، کشیم گردن سیاه، درنا، گاوچرانک، گلاریول و.را می توان ذکرکرد.
دشتهای پوشیده از شقایق درساحل دریاه پریشان در فصل بهار منظره بدیعی را خلق می کند.
دریاچه های ارژن و پریشان از مجموعه ذخایر ثبت شده برنامه (انسان وکره مسکون) (MAB) سازمان ملل و همچنین از مناطق ثبت شده کنوانسیون رامسر و بوده و هر دو برای زادآوری و زمستان گذرانی انواع بسیار زیادی از پرندگان اهمیت زیادی دارند.
اداره کل حفاظت محیط زیست فارس تفرجگاهی با امکانات رفاهی مناسب در دریاچه پریشان احداث نموده است که هرساله مورد استفاده اکوتوریست ها و محققین قرار می‎گیرد.

دریاچه مهارلو:

دریاچه مهارلو درفاصله 20 کیلومتری جنوب شرقی شیراز واقع شده و مساحت آن در حدود 20000 هکتار می‎باشد این دریاچه آب شور درماه های اول بهار بیشترین سطح را دارا می‎باشد ولی در تابستان به دلیل تبخیر شدید و نبود نزولات آسمانی از سطح و عمق آن به میزان قابل توجهی کاسته می‎شود.این دریاچه میزبان گونه های مختلف پرندگان می‎باشد که جهت زمستان گذرانی به آن دریاچه مهاجرت می کنند دریاچه مهارلو به دلیل نزدیکی به شهر شیراز روزهای تعطیل مورد بازدید خیل عظیمی از طبیعت دوستان قرار می گیرد .
اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس با همکاری سازمان ایرانگردی و جهانگردی اقامتگاه و تفرجگاهی را جهت استفاده طبیعت دوستان احداث نموده که به نوبه خود تاثیر به سزایی در جذب اکوتوریست دارد .

آبشار مارگون:

آبشار مارگون یکی از بدیع ترین مناظر طبیعی در سطح استان فارس می‎باشد که چشم اندازهای آن چشم هر بیننده ای را به خود جلب می‎کند. منطقه مارگون با مساحتی حدود 3501 هکتار در فاصله 100 کیلومتری شهر شیراز در شهرستان سپیدان واقع شده است. آبشار مارگون  به عنوان منطقه حفاظت شده تحت حفاظت اداره کل حفاظت محیط زیست فارس می‎باشد. واین اداره کل با همکاری سازمان ایرانگردی و جهانگردی اقدامات مؤثری جهت ایجاد محیطی مناسب برای جذب توریست و طبیعت دوستان انجام داده اند که از جمله می‎توان احداث اقامتگاه را نام برد که جهت اسکان طبیعت دوستان احداث گردیده است.

منطقه حفاظت شده تنگ بستانک :

منطقه حفاظت شده تنگ بستانک با مساحت 15324 هکتار در شمال غربی استان فارس و در فاصله 120 کیلومتری شهر شیراز در بخش کامفیروز از توابع شهرستان مرودشت واقع گردیده است .
تنگ بستانک درگذشته بیشتر شهرت محلی داشت و منطقه ییلاقی بخش های کامفیروز و بیضا. محسوب می گردد .در گذشته مهمترین سودمندی آن برای روستاه های پایین دست استفاده از منابع آب برای مصرف شرب، کشاورزی و گردشگری موردی جوامع محلی بوده است وتا اواخر دهه 50 برای شهرنشینان نامی نا آشنا بوده و کمتر مورد استفاده گردشگری فشرده قرار گرفت، اما از اوائل دهه 60 این منطقه بتدریج توسط گروههای کوهنوردی و گردشگران طبیعت معرفی گردید و به لحاظ زیباییهای خیره کننده و چشم انداز طبیعی منحصر به فرد، توسط بازدیدکنندگان علاقمند بهشت گمشده نام گذاری گردید .
موقعیت جغرافیایی اثر طبیعی ملی تنگ بستانک در مجموعه گردشگری محور شمال و شمال غرب استان و امکان ارتباط جاده ای آن با یادمانهای تاریخی تخت جمشید، نقش رستم و پاسارگاد ازیک طرف و چشم انداز های طبیعی آبشار مارگون و تنگ براق از طرف دیگر دارد، امتیاز ویژه ای برای بخش ایرانگردی و جهانگردی استان فارس محسوب می‎گردد که درخور توجه و اهمیت بسیاری می باشد .
در حال حاضر در حدود 6 ماه از سال در فصول بهار و تابستان منطقه مورد استفاده بازدیدکنندگان قرار می‎گیرد و در چهار ماه اردیبهشت، خرداد، تیر، مرداد بیشترین بازدیدکنندگان به منطقه مراجعه میکنند .
اداره کل حفاظت محیط زیست فارس و سازمان ایرانگردی جهانگردی استان فارس ساماندهی زون گردشگری، تنگ بستانک را در دست اجرا دارند .هدف از اجرای این طرح فراهم آوردن امکانات گردشگری و کاهش تدریجی تهدیدهای ناشی از استفاده بی رویه گردشگری ازمنطقه است .

تنگ تیزاب:

از زیباترین چشمه سارهای موجود در سطح استان فارس می باشد که دارای ابی گوارا و باطراوات است که هر طبیعت دوستی را به خود جلب می کند تنگ تیزاب در شهرستان سپیدان واقع گردیده و دارای مناظر بکر میباشد .
در تنگ تیزاب دارای تاسیسات محدودی جهت اسکان طبیعت گردان احداث شده ولی جوابگوی خیل طبیعت گردان نمی باشد .
از دیگر مناطقی که در سطح استان پتانسیل سرمایه گذاری و جذب توریسم را دارد تنگ غنیمی واقع در بخش خرامه میباشد که از مناظر بدیع بکر برخوردار است.
 
 
بازدیدها
تعداد بازديد اين صفحه: 22118
تعداد بازديد کنندگان سايت: 138656705 تعداد بازديد زيرپورتال: 2562254 اين زيرپورتال امروز: 445 سایت در امروز: 18881 اين صفحه امروز: 1