جوابیه

متن جوابیه اداره کل حفاظت محیط زیست فارس در خصوص خبر منتشر شده در روزنامه خبر
متن جوابیه اداره کل حفاظت محیط زیست فارس در خصوص خبر منتشر شده در روزنامه خبر
متن جوابیه اداره کل حفاظت محیط زیست فارس در خصوص خبر منتشر شده در روزنامه خبر
مدیر محترم روزنامه خبر جنوب
با سلام
احتراما عطف به مطلب درج شده در صفحه ی 5 و 6 آن  روزنامه، در تاریخ 9/4/99 با عنوان «شهر گل و بلبل صدرنشین شد»، بدین وسیله پاسخ این ادراه کل جهت درج در همان صفحه ایفاد می گردد.

شهر شيراز به عنوان يكي از كلان شهرهاي آلوده از نظر هوا طي سالهاي گذشته محسوب مي شده، اما با توجه به اقدامات مستمر انجام شده از جمله: خروج واحدهاي صنعتي آلاينده (مانند شركت ريشمك) ، عدم فعاليت بخش هاي آلاينده برخي صنايع (مانند روغن نباتي نرگس) و يا انجام فيلتراسيون مناسب(مانند سيمان فارس) شرايط بسيار بهتري نسبت به سال هاي گذشته داشته است و در بین کلان شهر های بزگ کشور از بهترین شرایط برخوردار است. يكي از اصلي ترين دلايل بالا بودن شاخص كيفيت هوا  خصوصا در برخی از روزهای فصل بهار و تابستان، هجوم ذرات گرد و غبار و پراكنش آنها بر روي سطح كشور از چشمه های داخلی و خارجی، به ويژه بر روي استانهاي غربي و جنوبي است. لذا شهر شيراز نيز از اين قاعده مستثني نبوده و در برخی از ایام سال، تحت تاثیر این رویداد قرار می گیرد.

ايستگاه هاي سنجش آلودگي هوا در بسياري از استان ها نسبت به سنجش شبانه روزي پارامترهاي  NO.NO2.NOX,PM2.5,PM10,SO2.CO , O3 اقدام مي نمايد. با اين توضيح كه به جرأت مي توان گفت ايستگاه ميدان امام حسين شهر شيراز تنها ايستگاهي در سطح كشور است كه تمامي آنالیزرهاي آن فعال و در حال ارسال داده ها به سامانه مي باشد. بر اساس نتايج سنجش هاي بررسي شده از ابتداي فروردين 99 تا تاريخ 15 تير ماه 99، (طي 108 روز)تمامي روزها شرايط پاك و يا سالم داشته اند و تنها 4 روز شاخص كمي از صد بالاتر بوده و به عبارتي در شرايط ناسالم براي گروه هاي حساس قرار گرفته است كه اين امري بديهي و طبيعي است و در سال های گذشته نیز از روند مشابهی تبعیت می نموده است.
لذا طرح موضوع ذكر شده در روزنامه مبني بر اينكه شاخص آلودگي هوا از شهرهاي ديگر پيشي گرفته است امري غير واقعي و غير مستند و غیر کارشناسی بوده و انتظار می رفت رسانه خبر جنوب قبل از درج یک مطلب غیر علمی و فاقد مرجع مشخص، از این اداره کل نیز استعلام، و حداقل اطلاعات آن را در زمینه خبر دریافت می نمود.
ضمنا هموطنان گرامي مي توانند از طریق سایت سازمان حفاظت محیط زیست به آدرس WWW.DOE.IR مراجعه نموده و پس ازنصب نرم افزار مربوط به سمانه پایش کیفی هوای کشور، از وضعیت هوای تمامی شهرها، به صورت روزانه اطلاع کسب نمایند.
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
شعار سال 1402 "سال مهار تورم و رشد تولید"