1397/9/15 پنجشنبه همايش بزرگداشت روز جهاني خاک در شيراز برگزار و از اطلس خاک‌هاي اين کلانشهر رونمايي شد.

   همايش يک روزه    روز جهاني خاک در شيراز ۱۲ آذر مصادف با ۵ دسامبر در پارک آزادي شيراز برگزار شد.
اين همايش  ميزبان چهره ماندگارعلم خاک شناسي ايران دکتر محمد جعفر ملکوتي و دکتر هادي اسدي رحماني رئيس موسسه تحقيقات خاک و آب کشور   بود.  و در اين همايش از اطلس خاک فضاي سبز شهري شيراز رونمايي و   از خادمان خاک  تجليل شد.
 هدف از برگزاري اين همايش، فرهنگ سازي و افزايش آگاهي عمومي براي کمک گرفتن از آحاد مردم در حفظ منابع خاک  بود. گفتني است اين همايش با همت دانشگاه شيراز،اداره کل حفاظت محيط زيست استان،سازمان جهاد کشاورزي استان و شهرداري شيراز برگزار شد.

 رئيس سازمان سيما، منظر و فضاي سبز شهرداري شيراز در اين همايش  با اشاره به رونمايي از اطلس خاک‌هاي شيراز، گفت: براي تهيه اين اطلس از خاک فضاي سبز دشت شيراز نمونه برداري شده و با تکنيک زمين آمار نقشه کيفيت و خصوصيات فيزيکي و شيميايي خاک شيراز در يک اطلس گردآوري شده است.

جهانبخش ميرزاوند با اشاره به لزوم مديريت، اصلاح و غني سازي خاک فضاي سبز شهري، افزود: در اين راستا شهرداري شيراز اقدام به راه اندازي 4 سايت غني سازي خاک با مواد آلي کرده و دو سايت ديگر نيز در دست بهره برداري دارد. خاک حاصل از خاکبرداري هاي سطح شهر پس از نمونه برداري و مشخص شدن نمونه هاي باکيفيت به سايت هاي غني سازي منتقل مي شوند. در اين سايت ها به خاک مواد آلي، کمپوست و کود حيواني اضافه و سپس در فضاي سبز شهر شيراز از خاک غني شده استفاده مي شود.

وي در اين همايش با بيان اينکه استفاده از خاک غني شده منجر به حفظ شادابي و افزايش طول عمر فضاي سبز شهري مي شود، گفت: به منظور حفظ و توسعه فضاي سبز شيراز، مميزي فضاي سبز شهري،احصا منابع آب و برنامه ريزي براي تامين آب فضاي سبز شهري در دستور کار شهرداري قرار گرفته است.

رييس سازمان سيما، منظر و فضاي سبز شهري شهرداري شيراز با اشاره به رويکرد مديريت شهري مبني بر شهر انسان محور و توجه به مسائل زيست محيطي و فضاي سبز خاطرنشان کرد: براساس اين رويکرد شهر بايد براي رفاه و اسايش شهروندان ساخته شود و قابل زيست براي آيندگان و برقراري توسعه پايدار باشد. از شاخصه هاي شهر قابل زيست مي توان به پاکي هوا، محيط زيست سالم و سلامت شهر اشاره کرد و در بهبود اين شاخص ها خاک نقشي اساسي دارد. از اين رو حفاظت از خاک و غني سازي آن از اهميت بالايي برخوردار است.

 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ