اخبار برگزیده

نشست هم اندیشی مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس با سمن های محیط زیستی

نشست هم اندیشی نمایندگان سازمان‌های مردم نهاد محیط زیست و منابع طبیعی استان فارس با حضور ظهرابی، مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس، در این نشست مسؤل شبکه سمن‌های زیست محیطی استان ضمن تبریک به دکتر ظهرابی، انتصاب یک مدیر بومی برای هدایت محیط زیست استان را مایه خوشحالی و نوید بخش توسعه شاخص های زیست محیطی و توسعه پایدار استان دانست. نمایندگان سمن های مردم نهاد به ذکر دیدگاه های خود پرداخته و خواستار ارائه دیدگاه های مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس شدند.
ظهرابی؛ مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس به ارائه توضیحات لازم در خصوص رویه کاری خود و نیز موارد مطرح شده توسط نمایندگان تشکل ها پرداخت.
مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس با ابراز خوشحالی از توفیق مجدد خدمت در استان، اظهار داشت: سمن ها می توانند در حل معضلات محیط زیست بسیار موثر باشند. ظهرابی گفت: من رزومه مشخصی در حوزه همکاری با سمن ها دارم. در برنامه‌ریزی‌ها، تصمیم‌سازی‌ها، تصمیم‌گیری‌ها، اجرا و پایش عملکرد، حضور سمن ها را به عنوان نخبگان جامعه در حوزه محیط زیست خواهیم داشت. براي پرداختن به معضلات استان درحًوزه  محیط زیست، باید اولویت ها تعیین و با هم براي حل معضلات تلاش كنيم مشكلاتي که می توانند سلامت جامعه و اکوسیستم ها را تحت تأثیر قرار دهد.
ظهرابی در ادامه اضافه کرد: مهمترین دشمن محیط زیست فقر است. وقتی توسعه متوقف شود فقر ایجاد می گردد و نتیجه آن شدت یافتن تخریب محیط زیست است. البته هدف، توسعه پایدار است که ملاحظات محیط زیست را در نظر گرفته و رعایت می کند. بنابراین تفکرات افراطی چه به معنی توقف توسعه، چه در سوی مخالف آن یعنی توسعه بی ضابطه بی توجه به محیط زیست، مورد پذیرش نیست.
 ظهرابی بیان کرد: مطالبات سمن ها بايستي علمي و مطابق با واقعيات اقتصادي اجتماعي و فرهنگي جامعه باشدو اقدامات آنها باید پایه‌ای و ریشه‌دار باشد که خروجی مناسب و مستمر بهمراه داشته باشد. چالش های اصلی محیط زیست استان از قبیل موضوع آب و احیاء تالاب ها امری بسیار پیچیده است و مشارکت و دخالت دادن مردم را می‌طلبد که فرایندی است که برای انجام این امر مهم ، سمن ها نقشي کلیدی دارند. وي تاكيد كرد تا زمانی که منافع حفاظت با منافع مردم محلی در تضاد باشد، حفاظت تحقق نخواهد یافت.
مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس همچنین به سئوالات و پیشنهادهای تعدادی از نمایندگان سمن های حاضر در جلسه  که درخصوص توسعه پالایشگاه شیراز در دشت زرقان، وجود دیدگاه جلب مشارکت مردم در بدنه اداره کل محیط زیست، ارزیابی زیست محیطی سد تنگ سرخ، فعالیت معادن در منطقه بهرام گور، همکاری مدارس با سمن های محیط زیست در امر آموزش، جاده سازی و روستاآفرینی با هدف ساخت باغ شهری در حاشیه زیستگاه های بکر در شهرستان سپیدان، حق آبه تالاب بختگان، بهره مندی از وجود تعاونی های روستایی وکشاورزان در حوزه حفاظت محیط زیست، مجوزهای معادن، ... مطرح شد، پاسخ گفت و از احساس مسئولیت سمن ها و توجه آنها به مسائل مبتلابه محیط زیست استان تشکر کرد.
ظهرابی در خصوص مشارکت مردم بیان داشت حفاظت مشارکتی اعتقاد قلبی اینجانب است بویژه در مناطق تحت مدیریتی چون پارک ملی بمو است و  باید منافع ذینفعان و مردم محلی این منطقه در امر حفاظت تعریف و لحاظ گردد.
در پایان مقرر شد جلسات بعد به صورت موضوعی برگزار گردد تا نتایج عملی و کاربردی حاصل گردد.
عكس های مرتبط :
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
سال ۱۳۹۹  سال جهش تولید