اخبار برگزیده

دیدار مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس با آیت اله دژکام نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز

شنبه 13 مهرماه حمید ظهرابی مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس به همراه معاونین و تعدادی از کارکنان در نشستی که به اتفاق جمعی از مدیران کل استان بود با نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز دیدار کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس: حمید ظهرابی؛ مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس ضمن تشکر از فرصتی که در اختیار مدیران گذاشته شده است، در خصوص عملکرد محیط زیست، مسائل و چالش های محیط زیستی توضیحاتی ارائه دادند.

حمید ظهرابی گفت: محیط زیست یکی از چالش های توسعه در سراسر جهان به شمار می رود. مدیریت منابع آب و رشدی که در آن داشته ایم از کمبود توسعه هست باید در آن چاره اندیشی شود. کاهش مصرف آب با چالش های زیادی مواجه است که با حمایت، همراهی، آموزش و فرهنگ سازی می توان پیش برد که ائمه جمعه می توانند در سخنرانی نماز جمعه نقش بسزایی در فرهنگ سازی داشته باشند.

ظهرابی افزود: در بحث آلودگی مسائل و چالش هایی داریم که انشا الله با تلاش همکاران بتوانیم کارها را سر و سامان دهیم . صنایع بزرگی در شیراز هستند که قول خارج شدن از شهر را داده اند ولی هنوز محقق نشده است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس با طرح چالش های اصلی محیط زیست استان از قبیل موضوع آب و احیاء تالاب ها که امری بسیار پیچیده است ، بحث مشارکت و دخالت دادن مردم در حفظ محیط زیست را فرایندی دانست که بایستی بتدریج شکل بگیرد. تا زمانی که منافع حفاظت با منافع مردم محلی در تضاد باشد، حفاظت تحقق نخواهد یافت. بنابراین چه در حوزه حفظ منابع آب و احیاء تالاب و چه در زمینه حفظ تنوع زیستی باید به گونه ای بسترسازی شود تا جوامع محلی منافع خود را در این قضیه دیده و ببینند که هم می شود زندگی کرد و هم تالاب  و زیستگاه و تنوع زیستی حفظ شود و هم آب در سفره های زیرزمینی ذخیره نمود. اگر مردم بخواهند محیط زیست حفظ شود، حتما انجام می شود.

آیت‌الله لطف‌الله دژکام؛ نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز در دیدار مدیران برخی دستگاه‌های اجرایی فارس با بیان اینکه  در سیستم‌های مدیریتی امروز تلاش‌هایی برای شناخت ضرورت‌ها و نیازها صورت گرفته است، ادامه داد: ضروری است از تجارب دیگر کشورها در این زمینه بهره بگیریم؛ اما با این رویکرد که مسائل خود را با نگاهی اسلامی و تا حد توان حل کنیم.

آیت‌الله دژکام گفت: مشکلات اجتماعی بسیاری از اوقات به‌علت عدم آگاهی است؛ برای مثال وقتی مدیران خود را رئیس می‌پندارند و نه خدمتگزار باعث ایجاد احساس حقارت در مردم می‌شود؛ اینکه گاهی مردم مدیران را ببیند و این دیدارها برایشان عادی شود باعث امنیت خاطر و آرامش می‌شود.

آیت الله دژکام افزود: خداوند هم خود به‌عنوان رئیس اصلی، ناظر بر امور ماست و هم خلیفه‌اش و اگر باور به این مسئله در مدیریت جامه جا بیفتد، بسیاری از موضوعات حل خواهد شد؛ به‌ویژه در زمانی که تصمیم‌گیری برای مدیران دشوار و مسائل به‌ سادگی حل نمی‌شود.

نماینده ولی فقیه در استان فارس افزود: این باورها چارچوب‌هایی است که باید در حکومت اسلامی در نگاه مدیر برجسته کنیم؛ اما متاسفانه از آن‌ها فاصله گرفته‌ایم و در ضمن، از تجربیات دنیا هم عقب مانده‌ایم.

آیت‌الله دژکام گفت: امروز برای سنجش امور خود مدام از شاخص‌های نظام بین‌الملل استفاده می‌کنیم؛ درحالیکه بنا بر این بود که الگوهای بهتری ارائه دهیم.

وی با بیان اینکه ریشه برخی مشکلات امروز مربوط به چهار دهه گذشته نیست، توضیح داد: اگر در فارس دو هزار روستای خالی از سکنه وجود دارد، مربوط به سیاست‌های آغازین دهه ۴۰ است وقتی که سیستم اقتصادی مبتنی بر کشاورزی ما به‌هم خورد و نتیجه‌اش از آن زمان معلوم بود.

امام جمعه شیراز ادامه داد: انقلاب کردیم که جلوی این مشکلات را بگیریم؛ اما هنوز به جایی نرسیده‌ایم که بتوانیم از این مسائل گذر کنیم.

آیت‌الله دژکام با بیان اینکه باید در حرکت اقتصادی خود سدی بسازیم که از این معضلات جلوگیری کند، تاکید کرد: مسأله اصلی با آنچه می‌گوییم متفاوت است و اگر تصوری از مجموعه خود داشته باشیم در می‌یابیم کار بزرگتر از چیزی است که در یک اداره کل یا سازمان بگنجد.

امام جمعه شیراز با اشاره به درخواست‌های مدیران کل دستگاه‌های اجرایی حاضر در این جلسه، گفت: برخی تقاضاها از موضع مدیریتی و برخی درخواست‌ها در قالب فرهنگ‌سازی بود و همین موضوع است که بر عهده روحانیون و مساجد است.

نماینده ولی فقیه در استان فارس با اشاره به اینکه مساجد و روحانیت از ایفای این نقش بازمانده‌اند، خاطرنشان کرد:  روحانیت احساس می‌کند ابزار لازم را ندارد؛ چراکه وقتی مسجد به جای آنکه در محوریت فعالیت فرهنگی باشد، در گوشه قرار می‌گیرد و پیش از آن به‌ سراغ درست کردن چیزهای دیگر می‌رویم، همین می‌شود؛ درحالیکه مسجد این نقش فرهنگ‌سازی را به صورت سنتی ایفا می‌کند.

آیت‌الله دژکام با اشاره به تاکید رهبری بر جامعه‌پردازی در گام دوم انقلاب، اظهار داشت: این بدان معناست که باید به‌ گونه‌ای از زمان و مکان و نهادهای اجتماعی استفاده کنیم که افزایش بهره‌وری داشته باشیم.

عكس های مرتبط :
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
سال 1398  سال رونق توليد