اخبار برگزیده

رودخانه چنار راهدار برای اولین بار شاهد حضور بالاترین مقام اجرایی محیط زیست استان برای پایش آلایندگی آن در حوزه شهر شیراز شد

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس، روز سه شنبه مورخ 98/7/16 مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس به مدت بیش از 3 ساعت  اقدام به بازدید میدانی از ورودی رودخانه چنار راهدار در پل گچی شیراز و مسیر گذر آن از جنوب شیراز تا پل فسا نمود.

 در این پایش که به منظور بررسی  عوامل آلاینده این رودخانه صورت گرفت به دقت  کانال های ورودی پساب ها از محدوده شهرک های سجادیه، والفجر، فرهنگیان، حجت آباد، سامان، مهدی آباد، کارخانه های نشاسته سازی محدوده مهدی آباد، شهرک گل ها، خیابان محراب، پایگاه هوایی شهید دوران، کارگاه های سلطان آباد، شهرک صنعتی بزرگ شیراز، تصفیه خانه  در حال ساخت شماره 2 شیراز، منطقه ویژه اقتصادی شیراز و... مورد بررسی قرار گرفت. با توجه به اهمیت موضوع  هیأتی از مسئولان و کارشناسان اداره کل، شامل: معاون نظارت وپایش، رئیس اداره نظارت وپایش، رئیس اداره آزمایشگاه ها، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان شیراز و تعدادی از کارشناسان در این بازدید، ظهرابی را همراهی و به ارائه توضیحات لازم پرداختند.

 مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس، اظهار داشت: تمام توان و سعی خود را خواهیم کرد تا منظره ای از رودخانه چنار راهدار که در بدو ورود در پل گچی شاهد بودیم در پل فسا و در مسیر شهرک ها هم شاهد باشیم و همان زلالی و شفافیت آب و انبوه ماهی را اینجا هم به نظاره بنشینیم.

ظهرابی افزود: زیبنده شهر شیراز که پایتخت فرهنگی ایران هم به حق نام گرفته، این نیست. از تمامی ادارات  و نهادهای متولی در این حوزه  چه شرکت آب منطقه ای فارس، شهرداری شیراز، شرکت آب و فاضلاب استان و شیراز درخواست کرد صمیمانه و جهادی برای حل معضل فاضلاب رها شده شیراز در رودخانه چنار راهدار، دست یاری به هم دهند تا این رودخانه، نعمتی برای شیراز شود و نه نقمت.

مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس با اشاره به اینکه پیگیری های حقوقی و قضایی نیز برای برخوردهای قانونی با عوامل رهاساز پساب در محیط ادامه خواهد داشت،گفت: در برخورد با عوامل ایجاد آلودگی رودخانه هیچ تعارفی با هر مقام و جایگاهی نخواهیم داشت، سلامت مردم خط قرمز محیط زیست است و به روی خطوط قرمز با هیچ کس مماشاتی نخواهیم داشت.

ظهرابی تسریع اقدام شرکت آبفا برای راه اندازی تصفیه خانه شماره 2 را خواستار شد و افزود: شهرداری شیراز باید اقدامات زیرساختی به منظور جمع آوری و ذخیره سازی پساب های خاکستری جریان یافته در کانال های جمع آوری آبهای سطحی قبل از ورود به رودخانه چنار راهدار  و همچنین رودخانه خشک نموده به نحوی که هیچ گونه خروجی از سمت این کانال ها به رودخانه وجود نداشته باشد. همچنین با توجه به وجود گزارش های متعدد مبنی بر تخلیه پساب تانکرهای حمل فاضلاب در منطقه وزیرآباد به داخل کانال های پساب محلی که البته بعد از پل فسا با فاصله 5 کیلومتری از آن وارد تالاب مهارلو می شود، گفت: ساماندهی تانکرهای فاضلاب به زودی در دستور کار قرار خواهد گرفت.

ظهرابی از راه اندازی کمیته ای در سطح اداره کل و پیگیری جهت  راه اندازی ستادی در خصوص حل فوری مشکل فاضلاب شیراز و آلایندگی رودخانه های چنار راهدار و خشک شیراز با عضویت تمامی متولیان و موثران خبر داد.

 مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس در ادامه ضمن اشاره به سوابق اقدامات محیط زیست فارس از همکاران تلاشگری که با تحمل زحمات زیاد و دغدغه مندی فراوان به این امر مهم همت گماردند، تشکر کرد و افزود: تا رفع کامل آلودگی  رودخانه این تلاش ها ادامه خواهد داشت.                                                           

        

عكس های مرتبط :
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
سال 1398  سال رونق توليد