اخبار برگزیده

عزم جدی مسوولان برای رفع مشکل فاضلاب

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس در خصوص مشکل فاضلاب شهر صدرا جلسه ای در کلانتری 28 صدرا با حضور دادستان عمومی و انقلاب شیراز، مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس، مدیر عامل آبفا و برخی از مسوولان دستگاه های ذیربط برگزار و پس از آن از تصفیه خانه های شرق و غرب شهر صدرا و همچنین مسیر انتهایی فاضلاب( دره قره پیری) بازدید کردند.

حیدر آسیابی؛ دادستان عمومی و انقلاب شیراز برای مشکلات مربوط به فاضلاب شهر صدرا ضرب الاجل تعیین و اعلام کرد: اگر این مشکل هر چه سریع تر رفع نشود به طور حتم مسوولان خاطی در راستای احقاق حقوق مردم تحت پیگرد قضایی قرار می گیرند.

آسیابی در جریان این بازدید گفت: یکی از وظایف دادستانی پیگیری حقوق عامه مردم است که بر اساس قانون به عنوان مدعی العموم مکلف است در موضوعاتی نظیر مسائل بهداشت عمومی که مردم را تهدید می کند ورود کند.

حیدر آسیابی بیان داشت: بازدید از تصفیه خانه های مختلف شهر از جمله سلطان آباد و شهر صدراصورت گرفته و این ادعا مطرح شده که پساب و فاضلاب شهر صدرا باعث ایجاد مشکلاتی برای مردم شده و در برخی موارد برای آبیاری کشاورزی نیز استفاده می شود.

وی گفت: بر اساس ادعای علوم پزشکی، فاضلاب شهر صدرا تا منطقه جوادیه شیراز می آید و وارد قنات می شود که در این امر تهدید عمومی علیه سلامت است.

دادستان عمومی و انقلاب شیراز در رابطه با کنترل پساب ها یک مهلت یک ماهه در نظر گرفتیم که ابتدای امر کنترل پساب ها انجام گیرد و در مرحله بعد، ظرف شش ماه آینده و طبق وعده مسوولان آبفا، تصفیه خانه و فاضلاب شهری صدرا به بهره برداری خواهد رسید.

وی گفت: در این جلسه مقرر شد محیط زیست، شهرداری، دانشگاه علوم پزشکی و اداره آبفا جلسات دوره ای برگزار کرده تا بهداشت عمومی و سلامت مردم به مخاطره نیفتد

مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس، فاضلاب شهر صدرا را تهدیدی برای محیط زیست دانست که باید هر چه سریع تر مشکلات ناشی از آن برطرف شود.

حمید ظهرابی در جریان بازدید دادستان و سایر مسوولان استان از تصفیه خانه شهر صدرا گفت: این یک دغدغه است که فاضلاب صدرا تهدیدی برای محیط زیست و منابع آب و خاک به شمار می رود.

وی گفت: گزارش های واصله حاکی از آن است که از این فاضلاب ها برای مصارف کشاورزی استفاده می شود، اگر این اتفاق رخ دهد نیاز مند کسب مجوز از محیط زیست است و قانون تکلیف کرده، فرمانداری ها به اتفاق جهاد کشاورزی در قبال عدم استفاده کشاورزان از پساب های غیر استاندارد مسوولیت دارند.

ظهرابی با اشاره به اینکه این مشکل یک تهدید علیه بهداشت عمومی است افزود: از فاضلاب های تصفیه شده بر اساس قوانین، باید برای فضای سبز و فعالیت های صنعتی استفاده شود و نباید مصارف انسانی داشته باشد.

مدیرکل محیط زیست بیان کرد: برای حل مشکل فاضلاب شهر صدرا اداره آبفای باید برنامه داشته باشد و از ریختن پساب ها در انتهای مسیر به قنات جلوگیری کنند.

الله بخش نظر پور؛ مدیر عامل آبفای شیراز اظهار داشت: برای افتتاح تصفیه خانه برخی مشکلات وجود دارد.

وی گفت: جمعیت پیش بینی شده شهر صدرا در ابتدا به میزان محدودی بود اما قرار است در سال 1425 جمعیتش به 540 هزار نفر برسد و با این شرایط و چنین رشد جمعیتی، مشکلات مربوط به فاضلاب و تصفیه خانه بیشتر خواهد شد.

عبدالرسول همتی؛ معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی نیز گفت: متاسفانه فاضلاب صدرا بدون تصفیه رها شده و به سمت شهرک جوادیه می آید و بر اساس مشاهدات فاضلاب منتهی به قنات هایی می شود که مصارف خانگی و گاها کشاورزی دارند.

همتی خاطر نشان کرد: با ادامه این روند بهداشت و سلامت عمومی دچار مخاطره شده و در صورت عدم کنترل، تا چند ماه آینده شاهد بیماری هایی از قبیل مالاریا و سالک در شیراز خواهیم بود.

در این جلسه شهردار و مدیرعامل عمران صدرا نیز موضوعاتی را مطرح کرده و از آمادگی برای رفع مشکل فاضلاب خبر دادند.

عكس های مرتبط :
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
سال ۱۳۹۹  سال جهش تولید