اخبار برگزیده

 نشست مدیر کل حفاظت محیط زیست  فارس با دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان فارس

سلیمان مهدوی دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر فارس در دیدار با حمید ظهرابی مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس، حکم وی را به عنوان رئیس شورای امر به معروف و نهی از منکر حفاظت محیط زیست فارس اعطاء کرد.
مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس در این نشست موضوع حفظ محیط زیست را بعنوان یک امر به معروف و جلوگیری از تخریب آن بعنوان یک نهی از منکر دانست و گفت: در کشور ما این موضوع به رسمیت شناخته شده است. در کشور ما به قوانین و مقررات محیط زیست نسبت به  کشورهای توسعه یافته توجهات ویژه ای شده، که صراحتا یک اصل از قانون اساسی است و برای حفظ محیط زیست و تضمین پایداری و مداومت توسعه پیش بینی شده است. ولی در اجرا ضعف هایی است که شاید با تکیه بر توان مردم و نخبگان بتوانیم این مشکلات را رفع کنیم.
وی افزود: امروزه می توان با تکیه بر امر به معروف و نهی از منکر  در موضوع حفظ محیط زیست و عواملی که باعث تخریب محیط زیست شده و نتیجه آن توسعه ناپایدار می شود، حل کنیم.  با امر به معروف  مي توان به موقع با کسانی که حرکت و سمت و سوي توسعه را به سمت تخریب غیر قابل جبران محیط زیست، آلودگی  و از بین رفتن تنوع زیستی مي برند مقابله و از آن جلوگیری کنیم.
 
ظهرابی اضافه کرد: با توجه به ابنکه  احادیثی متنوعي از ائمه معصومین( ع )در زمینه حفظ محیط زیست در دین مبین اسلام و در سیره پیامبر اکرم (ص) داریم و علیرغم این پشتوانه قوی باز هم جهت ها و حرکت هایی گاهي به سمت تخریب محیط زیست پیش می رود و حتی اتفاقاتی به نام توسعه انجام  و توجه کافی به ابعاد آن نمی شود، در نتيجه خود این مساله به عنوان یک عامل ضد توسعه عمل می کند. بنابراین موضوع امر به معروف و نهی از منکر یک فرصت عظیم برای سازمان حفاظت محیط زیست باشد‌ تا بتوانیم به اهداف سازمانی خود دست پیدا کنیم. 
مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس تاکید کرد: یکی ازبرنامه  مهم این اداره کل اجرای منویات مقام معظم رهبری  و سياست هاي ابلاغي ايشان در حوزه محيط زيست است . امیدوارم با تداوم این نشست ها و مخصوصا فعال شدن کارگروه امر به معروف و نهی از منکر قدمی در جهت حفظ محیط زیست  برداشته و محیط و امکانات را در اين راستا فراهم کنیم  وي افزود با آموزش مردم و جلب مشاركت آنان و سازمان های مردم نهاد  تلاش مي شود برای بهبود مستمر شرایط محیط زیست گام برداشته شود.
ظهرابی افزود: در اجرای منویات مقام معظم رهبری باید به این نکته توجه شود که  اجراي خواسته  مقام معظم رهبری هم تکلیف اداری داریم و هم تکلیف شرعی که با اجرای آن بسیاری از مشکلات در حوزه محيط زيست حل می شود.
 
سلیمان مهدوی دبیر شورای امر به معروف و نهی از منکر فارس در ادامه نشست گفت: تنها دستگاهی که یک وظیفه تخصصی در موضوع امر به معروف و نهی از منکر به آن توجه شده است محیط زیست هست. وظایف محیط زیست با
با وظایف امر به معروف و نهی از منکر همراستاست .مهدوی در خصوص سیاست های کلان مقام معظم رهبری در خصوص حفاظت از محیط زیست تاکید کرد: منویات مقام معظم رهبری قابلیت اجرا دارد و بند بند آن اجرایی است.
دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر در ادامه افزود: امر به معروف باید همگانی شود. ما در شورای ادارات دو موضوع را بررسی می کنیم جنبه تخصصی و عمومی. که جنبه عمومی آن در قانون استخدامی آمده است و همه باید آن را رعایت کنند، جنبه تخصصی اولویت آن بیشتر است چون همه مردم از آن استفاده می کنند. بخصوص محیط زیست که با آلودگی کارخانه ها ، آلودگی خاک، آب و هوا سر و کار دارد بسیار مهم است.
مهدوی در خصوص منشور اخلاقی محیط زیست تاکید کرد و افزود: این منشور بسیار مهم است و کارکنان باید به خوبی آن را مطالعه کنند و به اجرا در بیاورند.
 
وی یکی از موضوعات مهم در امر به معروف و نهی از منکر را راه اندازی گروه هایی دانست که در قرآن هم به آن اشاره شده است و گروه ها همان سمن های مردم نهاد هستند که می توانیم از طریق سمن ها از مردم مطالبه گری کنیم . با احیای امر به معروف خیلی از مسائل حل می شود.
عكس های مرتبط :
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
سال ۱۳۹۹  سال جهش تولید