اخبار برگزیده

مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس در ملاقات چهره به چهره با مردم شهرستان مرودشت بیان داشت: ‎ یکی از مولفه های بسیار مهم در موضوع حکمرانی خوب، پاسخگو بودن است

مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس در راستای خدمت به مردم و تحقق حقوق شهروندی با حضور در فرمانداری شهرستان مرودشت به بررسی مسائل و مشکلات مردم در حوزه محیط زیست این شهرستان پرداخت.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس، حمید ظهرابی مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس در خصوص، هدف از ملاقات چهره به چهره با مردم مرودشت، چنین بیان کرد: یکی از مولفه های بسیار مهم در موضوع حکمرانی خوب،  پاسخگو بودن است که اداره کل حفاظت محیط زیست فارس بر خود وظیفه می داند که در شهرستان های مختلف حضور پیدا کرده و با مردم مواجهه حضوری داشته باشد و مسائل و مشکلات  را بررسی و نسبت به عملکرد مجموعه تحت مدیریت پاسخگو باشد.

ظهرابی گفت: بر همین اساس در شهرستان مرودشت، با تعدادی از مردم منطقه که مشکلات و خواسته هایی در حوزه محیط زیستی داشتند، ملاقات کرده و به بحث و تبادل نظر در خصوص مسائلی چون: تسهیل فرایند بهره برداری و تولید برخی واحد های صنعتی که با مشکلاتی مواجه هستند و همچنین بررسی نگرانی های مردم در مورد مسایل محیط زیست پرداخته، طبیعتا به آنها گزارش هایی در ارتباط با اینکه چه اقداماتی صورت پذیرفته و چه اقداماتی در حال برنامه ریزی است ارايه شد.

وی افزود: از مردم نیز درخواست همکاری و مشارکت، در حوزه های مختلف، در راستای حفظ  و بهبود هر چه بهتر محیط زیست این شهرستان را داشتیم.

مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس در مورد سایت دفن زباله شهر کامفیروز خاطر نشان کرد: متاسفانه سایت دفن زباله این شهر سال هاست با مشکل  مواجه است و شهردار این منطقه  نیز در جلسه ی مربوطه حضور پیدا کرده و پس از بازنگری و مطالعه،  پیشنهاد سایت جدید داشته که محیط زیست نیز قول داده هرچه سریعتر مجوز های لازم را صادر کند تا بتوانند سایت را فعال کنند

ظهرابی اظهار داشت: در زمینه تامین منابع مالی و اعتباری مورد نیاز این طرح هم قول هایی داده شده که باید از طریق استانداری و وزارت کشور پیگیری هایی صورت پذیرد.

وی تصریح کرد: اقدامات خوبی در خصوص بهسازی منطقه، هم در موضوع دفع پسماندها و هم در موضوع طبیعت گردی در منطقه تنگ بستانک در حال انجام است که مدیریت منطقه بر اساس طرح  آگهی در روزنامه به افراد حقیقی یا حقوقی علاقه مند در این حوزه واگذار می شود و شهرداری نیز می تواند با رعایت ضوابط قانونی در این فرايند شرکت کند.

ظهرابی در خصوص وضعیت دفن زباله مرودشت این چنین بیان کرد: در مرودشت و بسیاری از شهرها و شهرستان های استان موضوع مدیریت پسماند یکی از مشکلات جدی است و همواره یکی از دغدغه های محیط زیستی  بوده، متاسفانه در موضوع بازیافت پسماند در استان خیلی عقب تر از سایر استان ها می باشیم، که مرودشت هم از این قاعده مستثنا نیست. اقداماتی برای دفن پسماند انجام می شود اما هنوز کافی نیست و باید به سمت تفکیک از مبدا پیش برویم و تا آنجا که امکان دارد پسماند را در مبدا جدا سازی  کنیم که هزینه حمل و جدا سازی مدیریت شود و در انتها مواد آلي را به کمپوست تبدیل و بازیافت کنیم تا پسماند ها مجدد ا در چرخه طبیعت قرار بگيرند. دفن کردن روش مناسبی نیست و در هیچ جا هم به طور کامل توصیه نمی شود.

وی با اشاره به ابراز نگرانی های مردم درباره پسماندهای پتروشیمی شیراز و برنامه های محیط زیست در رابطه با آن خاطر نشان کرد: چند مراجعه کننده داشتیم که در رابطه با وضعيت پتروشیمی ابراز نگرانی  کرده و طبق صحبت هایی که با این افراد شد، برنامه ریزی ها و پیگیری های انجام گرفته توسط محیط زیست  و همچنین روند بازدید هایی که توسط کارشناسان به صورت مکرر اتفاق می افتد و نیز بازدیدی که اخیرا بنده در پتروشیمی شیراز داشتم برای مردم تشریح شد و از اقداماتی که توسط پتروشیمی برای کنترل آلودگی ها صورت پذیرفته و نواقص و ایراداتی که موجود است، برای مردم شرح داده شد و در این خصوص فرصتی را به پتروشیمی اعلام کردیم تا مسائل و مشکلات را رفع کند، طبیعتا اگر این اتفاق نیفتد و ما احساس کنیم که فعالیتی سلامتی مردم را به خطر می اندازد، برخورد قانونی و قضایی را در دستور کار قرار خواهیم داد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس .

اظهار داشت: موضوع دیگری که درحوزه شهرستان مرودشت پیگیر آن هستیم، در مورد احیای تالاب بختگان و فعالیت های مرتبط با آن است، در ستاد احیای تالاب های استان، در حال انعقاد قرار دادی با دانشگاه شیراز هستیم که به عنوان بازوی فکری به احیای تالاب های استان کمک کند و تصمیماتی که بخش کارشناسی و فنی می گیرد در یک کارگروه تلفیق با حضور دستگاه های مرتبط نهایی می شود و پس از تصویب در ستاد احیای تالاب ها، برای اجرا به دستگاه ها ابلاغ می شود. این فعالیت ها عمدتا در زمینه کاهش مصرف آب است، به نحوی که باقیمانده آبی که از این طریق تامین می شود بتوانیم برای احیای تالاب، احیای اکوسیستم و... در حوضه های آبخیز تالاب طشک و بختگان که شهرستان مرودشت بخش عمده ای از آن را در بر می گیرد، استفاده کنیم و انشاءلله نتیجه ی این تلاش ها که با مشارکت کشاورزان، دستگاه های اجرایی، بخش صنعت و همه ی شهروندان محقق می شود احياي تالاب بين المللي بختگان خواهد بود .

وی با اعلام اینکه پذیرای سرمایه گذران و دوست داران محیط زیست در بخش سرمایه گذاری در مناطق هستیم، اظهار کرد: بر اساس بند ط قانون ماده 38 برنامه ششم توسعه شرایط برای مشارکت اشخاص حقیقی و حقوقی در مسائل مربوط به حفظ محیط زیست فراهم شده، مخصوصا مدیریت مناطق چهار گانه ی تحت مدیریت محيط زيست شامل: آثار طبیعی ملی، پارک های ملی، مناطق حفاظت شده، پناهگاه های حیات وحش و سرمایه گذاری در بخش طبیعت گردی در مناطق تحت مدیریت و ایجاد مناطق حفاظت شده ی مردمی است.

ظهرابی اضافه کرد: همه ی این ها، مجموعه  اقداماتی است که در سایه ی این قانون امکان پذیر شده و دستور العمل های آن را، سازمان حفاظت محیط زیست ابلاغ گرديده و این آمادگی وجود دارد که از هر سرمایه گذاری در این حوزه، با روی باز استقبال کنیم.

عكس های مرتبط :
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
سال ۱۳۹۹  سال جهش تولید