اخبار برگزیده

اختتامیه جشنواره ملی هنر و محیط زیست و تقدیر از برگزیدگان

اختتامیه جشنواره ملی هنر و محیط زیست و تقدیر از برگزیدگان

جشنواره ملی «هنر و محیط زیست» در اولین سال اجرا؛ پس از 5 ماه تلاش در 23 خردادماه 1400 در آخرین روز از هفته محیط زیست با حضور مدیرکل حفاظت محیط زیست، مسئولین، کارشناسان این اداره کل، هیات داوران و هنرمندان در سالن جلسات اداره کل حفاظت محیط زیست فارس پایان یافت.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس حمید ظهرابی؛ مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس در اختتامیه این جشنواره ابراز داشت: این جشنواره ملی موجب شد تاثیر اهمیت آموزش و نقش هنر در آموزش که موجب گیرایی آموزش و فضا سازی مناسب برای یک آموزش  اصولي و صحيح است نمود یابد.
وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در باب اهمیت آموزش در حوزه محیط زیست بیان کرد: به فرموده ایشان شیوه های ناصحیح و غیر عادلانه در تعامل با طبیعت و آلوده ساختن محیط زیست کشورمان نشان دهنده فقدان آگاهی های زیست محیطی و ضعف ساز و کارهای قانونی در صیانت از محیط زیست و جلوگیری از آلودگی آن است.

ایشان همچنین در ادامه می فرمایند برای از بین بردن این نقیصه بزرگ و اساسی باید آگاهی افراد نسبت به مسائل زیست محیطی افزایش یابد.

 

ظهرابی با تاکید بر این نکته که بیانات مقام معظم رهبری چند نکته اساسی را در بر دارد عنوان کرد: این بیانات از سویی اشاره دارد که  آموزش، ترویج و عمومی سازی فرهنگ محیط زیست دچار ضعف و نقصان است و مسائل و معضلات بخش‌های مختلف محیط زیست،  محصول همین نقیصه و نداشتن آگاهی و دانش در اهمیت مسائل محیط زیستی در سطوح مختلف جامعه از عامه مردم تا تصمیم گیران است که می تواند  محيط زيست مردم را تحت تاثیر قرار دهد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس تصریح کرد: راه حل بنیادینی که مقام معظم رهبری در این زمینه تجویز می فرمایند این است که از طریق توجه ویژه به آموزش، فرهنگ محیط زیستی را ترویج دهیم و مقدمه تغییر فرهنگ آموزش و دانش است.

وی افزود: بنابراین هم در سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه محیط زیست و هم در قوانین اخیر همواره موضوع آموزش محیط زیست و لزوم ارتقاء دانش محیط زیستی در بین اقشار مختلف جامعه، تاکید شده است.

 

  لذا ایجاد ساز و کارهای مناسب برای ترویج و نهادینه سازی این فرهنگ از مهمترین اقداماتی است که باید در برنامه ریزی های محیط زیست مورد توجه قرار گیرد. به  همین علت همواره بخش آموزش با رویکرد جلب مشارکت سایر ذینفعان در حفاظت و بهره برداری پایدار از محیط زیست جزء اولویت های کاری این اداره است.
ظهرابی اذعان داشت: جشنواره هنر و محیط زیست  از جمله برنامه‌هایی است که تلاش دارد مشارکت افراد موثر در زمینه محیط زیست، هنرمندان و یا همکاران محیط زیست و دیگر سازمان ها را جلب کند و از هنر به عنوان یکی از تاثیرگذارترین و مهمترین ابزار ها برای جلب مشارکت مردم و آموزش و جلب حمایت آنان برای حفظ محیط زیست استفاده کنیم.

وی افزود: جا دارد در قالب اختتامیه این جشنواره مراتب قدردانی خود را از هنرمندانی که در این حوزه مشارکت کرده اند اعلام کنم.

 

ظهرابی ضمن گرامیداشت دهه کرامت ابراز داشت: همزمانی اختتامیه این جشنواره با دهه کرامت از مسائلی است که در خیر و برکت افزایش اثربخشی این اقدام بزرگ نقش آفرین خواهد بود.
 

در انتها اکرم کاووسی دبیر جشنواره هنر و محیط زیست و کارشناس آموزش و مشارکت های مردمی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس در خصوص نحوه برگزاری و جوایز جشنواره توضیحاتی بیان داشت: هنر یکی از تأثیرگذار ترین ابزار فرهنگ برای اعتلای یک جامعه است.

دبیرخانه دائم جشنواره واقع در اداره آموزش و مشارکت مردمی حفاظت محیط زیست فارس در اولین گام با همکاری اداره کل آموزش و پرورش فارس توانست 398 اثر در 4 بخش: طراحی لوگو، طراحی پیکسل، طراحی و ساخت عروسک دستکشی و پویانمایی دریافت کند.

بیشترین آثار به ترتیب از استانهای فارس، کرمانشاه، کردستان، تهران، آذربایجان شرقی و خراسان جنوبی دریافت شد. معیار اصلی داوران در این جشنواره علاوه بر تخصص و مهارت، خلاقیت شرکت‌کنندگان بود. از آنجایی که بعضی از آثار در میانه‌ای از مسیر بودند، تنها برای تقدیر و تشویق معرفی شدند.

وی افزود: در بخش عروسک‌های دستکشی توقع دریافت آثاری با کیفیت بهتر، به ویژه از هنرمندان وجود داشت. هنرمندان در طراحی عروسک‌های تخصصی بایستی ظرافت بیشتری داشته باشند و قابلیتهای حرکتی مناسب عروسکها را در طراحی و تولید مد نظر قرار دهند. همچنین به استفاده از مواد مختلف برای تولید عروسکها توجه کنند. با این دیدگاه که شالوده یک اجرای خوب برای یک اثر نمایشی، عروسکهایی کارا و قابلیت اجرایی نیاز است، آثار داوری شده است.

 

کاوسی در خصوص بخش طراحی عنوان کرد: از مجموع آثار دریافت شده به ویژه در قسمت هنرمندان انتظار بیشتری وجود داشت. با توجه به بررسی تکنیک‌ها و بخصوص خلاقیت، بسیاری از آثار در مرحله اولیه کپی‌برداری شناخته شد. امید است با گسترش فرهنگ محیط‌زیستی و افزایش مشارکت هنرمندان در سالهای بعد، دبیرخانه آثار فاخری از هنرمندان دریافت کند.
 
وی در خصوص بخش پویانمایی – انمیشن گفت: با توجه به بررسی خلاقیت و مهارت شرکت کنندگان در تولید انمیشن آثار بررسی شد. در داوری بخش دانش‌آموزی معیار اصلی خلاقیت، پیوستگی و شناخت تکنیک بود.
همچنین در بخش عروسک‌های دستکشی از 60 اثر دریافت شده در بخش دانش آموزی و 8 اثر دریافت شده در بخش هنرمندان، با اجماع آرا هیچ کدام از شرکت کنندگان را شایسته رتبه‌های اول و دوم تشخیص ندادند و رتبه سوم بخش هنرمندان را مشترک به خانم عاطفه شیروانی و زینب شریفی اختصاص دادند و اثر خانم ملیحه پورنوری در این بخش اثر برگزیده اعلام شد.

 در بخش دانش‌آموزی اثر خانم فاطمه کلانتری رتبه سوم را دریافت کرد و آثار خانم‌ها زهرا دهقانی، ساینا شیرویه،ناهید تابع بردبار و حدیث اسدی برگزیده اعلام شدند.
 در بخش طراحی لوگر و پیکسل از مجموع 120 اثر دریافت شده در بخش لوگودانش آموزی با اجماع آرا رتبه های اول تا سوم دانش آموزی رابه ترتیب به مریم زارع، حدیث رعیت پیشه، امیرعباس سیاوشان اختصاص دادند و در بخش پیکسل دانش آموزی از مجموع 80 اثر دریافت شده با اجماع آرا رتبه‌های اول تا سوم دانش آموزی رابه ترتیب به نگین استوار، ساینا شیرویه، سپیده زارع‌موید اختصاص دادند و در بخش هنرمندان از مجموع 70 اثر دریافت شده در بخش لوگو و پیکسل با توجه به بررسی تکنیک‌ها و خلاقیت اثری حائزدریافت رتبه تشخیص داده نشد.

گفتنی است: در بخش انیمیشن با توجه به بررسی خلاقیت و مهارت شرکت کنندگان در تولید انمیشن از مجموع 10 اثر دریافت شده در بخش هنرمندان با اجماع آرا رتبه اول را به آقای برزان رستمی برای ارائه اثر «پژواک» اختصاص دادند. در این بخش اثر خانم نازنین هاشم‌پور بختیاری با عنوان «سو» را اثر برگزیده اعلام کردند.

در بخش دانش‌آموزی از مجموع 40 اثر دریافت شده، اثری حائز رتبه اول تشخیص داده نشد و رتبه دوم به خانم کوثر صادقی برای ارائه دو اثر «رویایی در دل دریا و نجات زمین» تعلق گرفت. رتبه سوم مشترک به آقای مصطفی دهقانی برای اثر «وفاداری»، آقای امیرحسین میرزایی برای اثر «ضربه تیشه به ریشه طبیعت» تعلق گرفت. و آثار مریم نظری قادیکلایی، شادمان کرمی و کیمیا وفاخواه به عنوان آثار برگزیده انتخاب شدند.

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
 شعار سال 1400 «تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها»