اخبار برگزیده

برگزاری نشست ماهیانه مهرماه سازمان های مردم نهاد استان فارس

برگزاری نشست ماهیانه مهرماه سازمان های مردم نهاد استان فارس

به مناسبت گرامیداشت روز جهانی کودک، نشست ماهیانه سازمان های مردم نهاد با حضور مدیر کل و سایر​ مسوولان اداره کل حفاظت محیط زیست فارس با موضوع نقش سازمان های مردم نهاد در آموزش محیط زیستی کودکان، گامی برای فردای بهتر به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس، مدیر کل حفاظت محیط زیست استان با اشاره به موضوع نشست " آموزش محیط زیستی کودکان، گامی برای فردای بهتر" گفت: خوشبختانه اکثریت اعضای تشکل ها، از متخصصان این حوزه هستند و در این رابطه بارها با اغلب اعضای تشکل های مردم نهاد استان به بحث و تبادل نظر پرداخته ایم.
 

حمید ظهرابی به نقش آموزش کودکان در آینده سرزمین و همچنین آماده سازی نسل های آینده برای یک زندگی پایدار و زیست خردمندانه تاکید کرد.
 

​ ظهرابی درباره ضرورت تامین خواسته های تشکل های مردم نهاد و الزام هایی که برای آموزش کودکان وجود دارد نکاتی را برشمرد و با اشاره به تفاهم نامه اداره کل آموزش و پرورش اظهار داشت: خوشبختانه با انعقاد این تفاهم نامه بستری به منظور نهادینه کردن مسائل محیط زیستی برای کودکان فراهم شده که این روند در شهرستانها نیز باید با همت تشکل های مردم نهاد ادامه یابد تا بتوان آن را در سراسر استان عملیاتی کرد و از فرصت آغازین روزهای ابتدایی سال تحصیلی بهره مند شد.
 

وی افزود: طرح های مختلفی در چند وقت اخیر، در این حوزه مطرح شده که از آن جمله می‌توان به طرح آموزشی محیط یار و صدور کارتی با همین نام اشاره کرد که در این طرح کودکان به عنوان محیط یاران افتخاری در مدارس انتخاب می‌شوند و با این اقدام نیروی محرکه بسیار ارزشمندی برای هم نسلان خود خواهند بود.

ظهرابی خاطرنشان کرد: برنامه های آموزشی باید دامنه دار و مداوم باشد، به نحوی که ردپای ارتباطی را بین دانش آموزان، محیط زیست و آموزه های محیط زیستی بر جای گذاشت. راه حل آن نیز در طرح ها، پیش بینی شده است، به گونه ای که ابتدا دانش آموزان را آموزش داده و پس از برگزاری آزمون برای نفرات برتر کارت محیط یاری صادر می شود، که این افراد از بدو دریافت کارت، خود را در قبال محیط زیست مسوول دانسته و به عنوان حامیان و مدافعان محیط زیست قلمداد خواهند شد.
 

طرح دیگری که این مقام مسوول از آن نام برد، طرح یک روز با محیط بان بود، ظهرابی ضمن مثبت خواندن این پروژه تصریح کرد: می توان این طرح را با طرح محیطی یاران ادغام کرده و در قالب آن طرح، یک روز از آموزش را به محیط بانان اختصاص داد که این باعث شده دانش آموزان با کار محیط بانی، محیط زیست و حفاظت از تنوع زیستی آشنا شوند.
 

​ وی افزود: در کنار این طرح ها قطعا نیازمند انتشارات، کتب ها و مطالب آموزشی خواهیم بود که خوشبختانه در این حوزه استان فارس پیشرو بوده و در سازمان نیز کارهای ارزنده ای انجام شده است.
 

وی با اشاره به گروه سنی خردسال که زیر نظر بهزیستی قرار دارند بیان داشت: باید از این ظرفیت نیز مانند آموزش و پرورش در قالب تفاهم‌نامه بهره مند شد و در مهدهای کودک نیز برای کودکان آموزش های محیط زیستی در نظر گرفته تا بتوانیم در حوزه مهدهای کودک، اطلاعات آموزشی، بسته های آموزشی و بازی های مرتبط با محیط زیست تهیه کرده و به این مکان ها ارائه کنیم که قطعا با استقبال مربیان مهد مواجه خواهیم شد.

ظهرابی اظهار داشت: موضوع آموزش و فرهنگ سازی همواره در اولویت های شکل گیری تشکل های مردم نهاد بوده و انتظار می رود این موضوع با جدیت در دستور کار قرار گیرد و با جذب نیرو های جوان از ظرفیت بالقوه ی آن ها بهره ببرند.
 

حضور کودکان در طبیعت نیز موضوع دیگری بود که مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس به آن پرداخت و گفت: حضور در طبیعت، لمس طبیعت و آموزش با طبیعت در شکل گیری انسان و علاقمندی وی به طبیعت از ضرورت های اساسی و مورد تاکید تمامی متخصصان است.
 

ظهرابی در ادامه جلسه به بررسی مصوبات جلسات گذشته پرداخت و افزود: از جمله مواردی که کماکان در مورد آن نگران هستم، زباله حاشیه جاده هاست که متاسفانه تاکنون اقدام عاجلی روی نداده و لازمه ی آن پیگیری قانونی و معرفی و احضار خاطیان به دادگاه است.
 

ظهرابی اذعان داشت: کارت همیار محیط بان نیز با پیگیری فرمانده یگان محیط زیست استان مشکل آن مرتفع شده و باید در اسرع وقت برای علاقمندان به محیط زیست صادر شود.
 

وی با اشاره به فصلنامه محیط بان از سمن ها خواست تا در تولید محتوا همکاری بیشتری داشته و به یاری فصلنامه بیایند تا در آینده ای نه چندان دور به هفته نامه محیط بان ارتقا یابد.
 

آموزش شوراها و دهیاران موضوع نهایی مورد بحث مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس بود که بر لزوم برپایی آموزش هایی با محوریت مسائل کلان محیط زیست و وظایف دهیاران در بخش های مختلف آن همچون حریق، حفاظت از حیات وحش ، پسماند، پساب، تغییر کاربری اراضی و نیز پیشگیری از تخریب و تصرف اراضی تاکید داشت.
 

سیدعلی اکبر کاظمینی دبیر شبکه تشکل های محیط زیست و منابع طبیعی استان گفت:بشر از گذشته های دور جزئی از اکوسیستم زمین بوده و برای جلوگیری از مخاطرات با الویت بندی، دوام خود را ادامه داده تا بدینجا​ رسیده که بدترین تاثیرات را از خود به جا گذاشته است.

کاظمینی بیان کرد: کودکان دیروز با امروز تفاوت بسیار دارند، در گذشته کودکان با طبیعت آشناتر بودند.وضعیت زندگی شهرنشینی، محل های زندگی و آپارتمان نشینی آنچنان گسترش پیدا کرده است که کودکان کاملا با طبیعت بیگانه شده اند و تنها راهکار آشتی کودکان با طبیعت، بردن آنان در دل طبیعت و مانوس شدن با آن است.

وی افزود: در حال حاضر آموزش ها به کودکان، تصحیح اشتباه ها،​ تخریب ها و بحران هایی است که توسط خودِ ما ایجاد شده است.

مجید تقی خانی عضو شورای هماهنگی تشکل های محیط زیست و منابع طبیعی نیز به ارائه گزارشی در خصوص اقدامات انجام شده توسط انجمن همیاران و پاکسازان طبیعت اقلید در مدارس به منظور آموزش کودکان دوره ابتدایی پرداخت.

محمدجواد رنجبر، دبیر انجمن میراث بختگان با بیان این که ورود به مدارس در شهرستان ها تابع قاعده واحدی نیست و سلیقه ای عمل می شود، اظهار داشت: آموزش الزاما باید از مهدکودک و پیش دبستانی ها و مدارس ابتدایی آغاز شود تا تاثیر گذاری آن بیشتر و نهادینه شود.

رنجبر تشریح کرد: آموزش جامع آموزه های محیط زیستی همواره باید توام با فعالیت و کار عملیاتی و میدانی باشد، و بایستی از ابعاد نظری صرف دوری شود. تشویق به دانه کاری بذرهای جنگلی و مراقبت از آن در خانه و سپس انتقال به عرصه های طبیعی برای کاشت را می توان از این نمونه دانست.
وی افزود: طرح های آموزشی بدون سرمایه کافی و تقویت پشتوانه مالی امکان پذیر نیست.

همچنین در انتهای سخنان خود خواستار پیگیری مشکل تعارض باغداران روستاهای طشک و جزین با گرازهای حوالی تالاب شد.
 

شریفی، دبیر انجمن اندیشه نیکان طبیعت زاگرس، نیز توضیحاتی در خصوص آموزش های حضوری در مدارس اقلید در سال ۹۸ و برگزاری آموزش های مجازی در سال ۹۹ ارائه کرد.
 

همچنین مزارعی توضیحاتی در خصوص آموزش کودکان از طریق فضای مجازی ارائه کرد.
 

در خاتمه تشکل های حاضر در جلسه ابراز امیداواری کردند که بعد از عبور از بحران کرونا ویروس و باز شدن مدارس بتوانند همچون سالیان قبل شروع به فعالیت مجدد آموزشهای محیط زیستی در مدارس کنند.

عكس های مرتبط :
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
 شعار سال 1400 «تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها»