اخبار برگزیده

مراسم تقدير از جوامع محلی داوطلب در مهار آتش سوزی در حاشیه تالاب پريشان

مراسم تقدير از جوامع محلی داوطلب در مهار آتش سوزی در حاشیه تالاب پريشان

طی مراسمی با حضور مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس، از جوامع محلی داوطلب در مهار آتش سوزی های سال گذشته که با جانفشانی در این راه قدم برداشته اند و همچنین جنگل بانان تقدیر به عمل آمد.

این مراسم با همت انجمن ميراث پريشان و با حضور حميد ظهرابي، مديركل حفاظت محيط زيست فارس، غلامعلی اوجی، شوراي شهر كازرون،رئیس اداره آموزش، ترویـج و مشـارکت هاي مردمی اداره کل منابع طبیعی فارس، همياران طبيعت، جوامع محلي اطراف تالاب و نيز دهياران و شوراهاي روستاهاي همجوار برگزار شد.
 

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس، مدیر کل حفاظت محیط زیست استان ضمن گرامیداشت یاد و خاطره ی شهدای محیط بان و جنگلبان و قدرداني از حافظان راستین طبیعت گفت: هدف از تشکیل چنین جلساتی برون رفت از چالش هایی است که سازمان هایی همچون محیط زیست و منابع طبیعی مداوم با آن مواجهند و در صورت عدم توجه به آن، مشکلات جوامع انسانی به صورت روز افزونی گسترش خواهد یافت.
 

وی با برشمردن بخشی از خدمات اکوسیستمی جنگل ها، مراتع و تالاب ها تاکید کرد: بخشی از این منابع به شرط بهره وری اصولی تجدیدپذیرند. متاسفانه تا کنون روش های آزمندانه ی ما در بهره برداری از اجزای طبیعت و تنوع زیستی، در بخش های مختلف از جمله در بهره برداری از آب، جنگل ها و مراتع و شکار و صید شرایط را در برهه حساسی قرار داده است و در صورت عدم چاره جویی، محکوم به آموختن عبرت سختی از طبیعت خواهیم بود که اثرات مخرب آن نه تنها گریبان گیر مردم منطقه که گریبان گیر نسل حاضر و نسل های آتی خواهد شد.
 

ظهرابی ابراز داشت: بر کسی پوشیده نیست که در صورت صدمه به محیط زیست و آسیب به جنگل ها، مراتع و تالاب ها، با مشکلات عدیده ای همچون کم آبی، گرد و غبار سیل و طغیان آفات مختلف رو به رو خواهیم بود.
 

مدیرکل محیط زیست فارس تصریح کرد: وضعیت تالاب ها به ویژه تالاب پریشان با تغییر کاربری هایی مانند دامداری غیر قانونی، برداشت آب بی رویه از چاه های اطراف تالاب و مانور خودرو سواران در بستر تالاب، مناسب نیست و قطعا در صورت ادامه، این روند تبعات جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت و در آینده ای نه چندان دور شاهد شوری آب و پایین رفتن سطح آب چاه ها شده و  پریشان به یکی از کانون های گرد و غبار تبدیل خواهد شد که با ملایم ترین بادی، تنفس ما را به شماره خواهد انداخت.
 

وی با اظهار تاسف اذعان داشت: اگر برای حفظ محیط زیست و منابع طبیعی سرزمینمان تلاش نکنیم، آینده ی تار و تاریکی برای فرزندانمان رقم خواهیم زد.
 

ظهرابی با استناد به اصل مترقی پنجاهم قانون اساسی خاطر نشان کرد: باید به صورت، هدفمند و با مشارکت حداکثری جامعه در حوزه های مختلف حفاظتی اقدام کرده و با هم افزایی، آموزش و آگاه سازی، از ظرفیت جوامع در جنگل ها و مراتع در قبال آتش سوزی از مناطق تحت مدیریت صیانت کنیم.
 

وی گفت: خوشبختانه پس از جلب مشارکت، آموزش و تجهیز جوامع محلی، میزان مشارکت مردم بومی در برخی از مناطق به گونه ای شده است که با وجود بی تفاوتی های سابق، قبل از اعزام نیروهای محیط زیست و منابع طبیعی آتش، توسط خود مردم محلی مهار شده است.
 

اين مقام مسوول خطاب به جوامع محلي افزود: سازمان حفاظت محيط زيست همواره در كنار مردم بوده و به منظور تامين منافع تمام ذينفعان اقدام كرده است اما توان دستگاه هاي دولتي محدود بوده و قطعا حفظ محيط زيست، در گرو همراهي و همكاري كليه اقشار جامعه بوده است.
 

ظهرابي ضمن امتنان از جنگلبانان و محيط بانان كه حافظان بي ادعاي عرصه هاي طبيعي هستند، از برگزار كنندگان مراسم قدرداني كرده و در انتهاي مراسم با اهداي تنديس از خانواده هاي شهدای محیط بان و همچنین درگذشتگان محيط بان تقدير بعمل آورد.
 

در اين مراسم محمد جواد سياح پور، دبير انجمن ميراث پريشان ضمن خوش آمد گويي به حضار به معرفي پايگاه پژوهش پرداخته و به منظور احياي تالاب و ذخيره گاه ارژن پريشان از شوراي اسلامي جدید شهرستان كازرون خواستار تعامل بيشتر با پايگاه، جوامع محلي و تشكل هاي مردم نهاد شد.
 

سياح پور گفت: اميدواريم تعامل و اتحاد ميان مردم و دولت منجر به الگوي سازی موفق مشاركت حفاظتي از ذخيره گاه ها در سطح جهاني شود.

عكس های مرتبط :
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
 شعار سال 1400 «تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها»