اخبار برگزیده

اولین استارت آپ ملی «حرفه سبز» در شیراز با محوریت احیای تالاب های فارس برگزار می شود

اولین استارت آپ ملی «حرفه سبز» در شیراز با محوریت احیای تالاب های فارس برگزار می شود

اولین استارت آپ ملی «حرفه سبز» در شیراز با محوریت احیای تالاب های فارس با همکاری اداره کل حفاظت محیط زیست فارس و دانشگاه شیراز و با حمایت صندوق ملی محیط زیست و پارک علم و فناوری برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس حمید ظهرابی، روز (سه شنبه ۲۴ اسفند) در نشست مشترک ویدئو کنفرانسی با دانشگاه شیراز خطاب به خبرنگاران گفت: هسته طرح ریزی و هدفگذاری این استارت آپ برای حمایت از ایده پردزان. نوآوران و صاحبان ایده های محیط زیستی برتر از اداره پژوهش و فناوری محیط زیست فارس شکل گرفته و با حمایت طرح تالاب های استان فارس در سالی که سال تولید، پشتیبانی و مانع زدایی نام گذاری شده بود به عنوان اولین استارت آپ ملی محیط زیستی در شیراز با همکاری دانشگاه شیراز کلید خورده است.
 

ظهرابی افزود:  یکی از چالش ها و مشکلات عدیده در احیای تالاب ها در کشور وابستگی شدید معیشتی مردم به آب، محیط زیست و منابع طبیعی است. برای پیشبرد برنامه های احیای تالاب ها باید این وابستگی را به نوعی مدیریت کنیم بطوری که جوامع بومی اطراف تالاب تنها به کشاورزی وابسته نباشند زیرا اثرات مخرب فراوانی داشته و علاوه بر خشک شدن تالاب ها موجب فرونشست، شور شدن زمین های کشاورزی و در نهایت از بین رفتن زمین های کشاورزی می شود.
 

ظهرابی تاکید کرد: تصمیمات فنی و علمی در این حوزه گستردگی ویژه پیدا می کند و یکی از راه هایی که در جهان به سمت آن حرکت شده، ترویج معیشت های جایگزین و مکمل و استفاده از روش های خلاق برای استفاده بهینه از منابع است.
 

وی ادامه داد: بازنگری در شیوه های بهره برداری و ایجاد روش های جدید معیشت مورد توجه قرار می گیرد و این استارت آپ اقدام موثری در این حوزه است که با همکاری دانشگاه شیراز محقق شده است و موجب می شود در حوزه های آب ریز تالاب های استان و حتی کشور موثر واقع شود و مشاغل و حرفه های سبز را ترویج دهد.
 

ظهرابی اعلام کرد: صندوق ملی محیط زیستی کشور از ایده های برتر و مشاغل  استارت آپی حوزه محیط زیست که به انتخاب داوران حائز بالاترین رتبه شود حمایتی مالی می کند و جشنواره ملی استارت آپ «حرفه سبز» فرصتی مطلوبی برای استفاده از این حمایت هاست.
 

سید فخرالدین افضلی، نیز گفت: جشنواره ملی استارت آپ «حرفه سبز» یک جشنواره ملی است و با همکاری دانشگاه شیراز و محیط زیست فارس رقم خورده و علاقمندان می توانند از طریق آدرس http://evand.com/events/green-shu اقدام کنند.
 

مدیر امور فناوری و رئیس طرح های کاربردی معاونت پژوهشی دانشگاه شیراز افزود: جوایز و تسهیلات ارزشمند نقدی و غیر نقدی برای این جشنواره تدارک دیده شده و علاوه بر بخش رقابتی دارای پنل های متنوع زیست محیطی با حضور سخنرانان برجسته است.
 

وی اضافه کرد: تمامی افراد از دانش آموزان، شاغلان و … می توانند در جشنواره ثبت نام کنند اما برای دانش آموزان، شرکت های دانش بنیان، فرهنگیان و … تسهیلات ویژه در ثبت نام لحاظ شده و امکان شرکت انفرادی و گروهی نیز فراهم شده است.
 

افضلی اعلام کرد: ثبت نام از امروز به مناسبت اعیاد پیش روی شعبانیه آغاز شده است و به افرادی که زودتر ثبت نام کرده بانشد، تسهیلات بیشتری تعلق می گیرد و دبیرخانه رویداد در شیراز است.
 

وی تاکید کرد: پس از انتخاب ایده های برتر در جشنواره ملی استارت آپ «حرفه سبز» به آنهایی که در استان فارس باشند در پارک علم و فناوری مکان رایگان برای کسب و کار داده می شود.

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
شعار سال 1402 "سال مهار تورم و رشد تولید"