اخبار برگزیده

کانون های خارجی منشا 70 درصد گرد و غبار کشور

کانون های خارجی منشا 70 درصد گرد و غبار کشور

رئیس کمیته محیط زیست مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه بیش از ۸۰ درصد گرد و غبار موجود در ایران از خارج کشور وارد می‌شود اظهار کرد: گرد و غبار مسئله‌ای فرامنطقه ای است و ما باید به همراه کشورهای دیگر بتوانیم اثر انسان در تولید گرد و غبار را کاهش دهیم.
 دکتر محمد مجابی _رئیس کمیته محیط زیست مجمع تشخیص مصلحت نظام_  در مصاحبه با خبرنگار روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست، درباره پدیده گرد و غبار در زمین اظهار کرد: حدود چند ميليارد  تن گرد و غبار در جو زمین وجود دارد که در سراسر دنیا می‌چرخد. شرايط هواشناسی و پارامترهايی همچون رطوبت خاک و سرعت باد در سطح زمين در حجم و جرم برخاست خاک بسيار اثرگذار هستند. در هر توفان گردوغبار حدود ٨٠ هزار تن خاك تا ارتفاع ٨-١٠ كيلومتری از سطح زمين جابجا و بعضا از مرز كشورها نيز عبور می كنند . گذشته از اينكه نشستن گردوغبار بر روی پهن برگان اختلال جدی در فتوسنتز و تنفس درختان به وجود می آورد ولی اين پديده هميشه مضر نيست . 

وی با اشاره به این که اثرات گرد و غبار همیشه منفی نیست، گفت: جنگل‌ها به طور مستمر از مواد مغذی گرد و غبارهای موجود در جو استفاده می‌کنند. در حال حاضر ۲۰ تا ۲۵ درصد از گرد و غبارهای موجود در جو به علت فعالیت‌های انسانی افزایش پیدا کرده است.

مجابی با اشاره به این که نیمی از گرد و غبارهای جهان از حوالی آفریقا به گردش درمی‌آیند، توضیح داد: این گرد و غبار از مسیر ایران عبور می‌کند.

وی با بیان این که برخی از مناطق شرقی ایران کانون‌های گرد و غبار هستند، اظهار داشت: گرد و غبارهای موجود در کشورهای ترکمنستان و حوالی این کشور در افزایش میزان گرد و غبارهای ایران تاثیر می‌گذارند. بارندگی در خاورمیانه کاهش پیدا کرده است و آن دسته از زمین‌های کشاورزی که به علت بی‌آبی، بیکار مانده‌اند در افزایش مقدار گرد و غبار موثر هستند.

رئیس کمیته محیط زیست مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: بیش از ۸۰ درصد گرد و غبار موجود در ایران از خارج کشور وارد می‌شود. گرد و غبار مسئله‌ای فرامنطقه ای است و ما باید به همراه کشورهای دیگر بتوانیم اثر انسان در تولید گرد و غبار را کاهش دهیم.

مجابی افزود: گرد و غبارهای عادی از نظر ماهیت با گرد و غبارهای ایجاد شده به دست انسان تفاوت دارد. کشورهایی که درگیر جنگ هستند، می توانند با گرد و غبار، آلاینده‌های دیگری را هم به همراه آورند.

 دكتر مجابی در ادامه گفت: یک بلوک ۲ میلیون هکتاری در عراق و بلوکی ۱۰ میلیون هکتاری در عربستان وجود دارند که در میزان گرد و غبار ایران اثر جدی می‌گذارند. 

دكتر مجابی افزود: افزايش گرد و غبار توسط انسان تعادل را برهم می زند و با توجه به آلاينده های انسان ساخت موجب كاهش كيفيت هوا و نيز تاثير متقابل بر تغيير اقلیم می شود.

  وی در پايان به مسئله خشكی برخی تالاب های مهم ايران اشاره كرد و گفت: ضروری است كه در برنامه هفتم توسعه به حق آبه تالاب ها توجه جدی شود. 
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
شعار سال 1402 "سال مهار تورم و رشد تولید"