اخبار برگزیده

بازدید یگان حفاظت استان فارس از پناهگاه حیات وحش و منطقه شکار ممنوع دره باغ بوانات

بازدید یگان حفاظت استان فارس از پناهگاه حیات وحش و منطقه شکار ممنوع دره باغ بوانات

فرمانده و تعدادی از اعضای یگان حفاظت استان فارس از پناهگاه حیات وحش و منطقه شکار ممنوع دره باغ شهرستان بوانات بازدید کردند.
مسعود بازیار فرمانده یگان حفاظت محیط زیست فارس بازدید از دره باغ را به منظور تثبیت شرایط حفاظت این منطقه و بررسی مسایل و مشکلات آن عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومی و امور رسانه اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس، بازیار با اشاره به وظایف و کارکردهای یگان حفاظت در مناطق شکار ممنوع افزود: یگان حفاظت محیط زیست وظیفه، پیشگیری و ممانعت از تخریب و آلودگی محیط زیستی، حفاظت از انواع گونه‌های گیاهی و جانوری و مقابله با صید و شکار غیرمجاز و صدور مجوزهای شکار را دارد و در منطقه دره باغ نیز این حضور چشمگیر است.

بازیار در ادامه افزود: نیازسنجی آموزشی و همکاري در اجراي دوره‌هاي آموزش محیط زیستی، انتظامی و حفاظتی کارکنان یگان براساس نظام آموزشی مصوب؛ دراین بازدید مورد تاکید قرار گرفت.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست فارس ادامه داد: نظارت بر اعمال قوانین و مقررات برای پیشگیري و جلوگیري از ایجاد هرگونه آلودگی و تخریب محیط زیست و انجام اقدامات بازدارنده و شناسایی و کشف و مقابله با متخلفان و مجرمان در زمینه شکار، صید، تخریب محیط زیست و مسببان آلودگی محیط زیستی در این منطقه به همکاران یاد آوری شد.

منطقه شکار ممنوع دره باغ که نام آن کمتر شنیده شده است، یکی از ارزشمندترین زیستگاه‌های حیات وحش استان فارس است که در شهرستان بوانات و هم مرز با استان یزد قرار دارد. تلاقی ارتفاعات زاگرس و کویر، چشم اندازهای منحصر بفردی را در این منطقه رقم زده اند، به گونه ای که می توان بوته های قیچ و تنگرس را در مرزهای این تلاقی در کنار هم مشاهده کرد.

احیای چشمگیر جمعیت علف خواران منطقه، حاصل تعامل محیط بانان با عشایر، روستاییان و معدنکاران است. در این میان، محیط بانان، نقش کلیدی و بی بدیل در تعامل با مردم، رفع تعارضات و حفاظت از گونه های گیاهی و جانوری آن داشته اند.

این منطقه در شمال استان فارس و در نزدیکی شهر بوانات قرار دارد. عمده ترین حیوانات وحشی منطقه شامل کل و بز ، قوچ و میش، پلنگ، گرگ، روباه، و خرگوش است. عمده ترین پرندگان منطقه شامل کبک، تیهو، قرقره، کبوتر وحشی، پرندگان شکاری و لاشخورها است.
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
شعار سال 1402 "سال مهار تورم و رشد تولید"