جوابیه

جوابیه اداره کل حفاظت محیط زیست فارس در پی درج خبر خبرگزاری کار ایران (ایلنا)
جوابیه اداره کل حفاظت محیط زیست فارس در پی درج خبر خبرگزاری کار ایران (ایلنا)
جوابیه اداره کل حفاظت محیط زیست فارس در پی درج خبر خبرگزاری کار ایران (ایلنا) روابط‌عمومی اداره‌کل حفاظت محیط زیست فارس، پیرو درج گزارشی با عنوان رودخانه کر در محاصره پساب پتروشیمی و سموم کشاورزی/آلودگی‌ پتروشیمی ساکنان مرودشت را تهدید می‌کند/ قانون بازدارنده نیست به تاریخ 13/ 8/ 98 در خبرگزاری ایلنا، توضیحاتی را ارائه کرد.

محیط زیست پیگیر وضعیت آلایندگی پتروشیمی شیراز

 

مجتمع پتروشیمی طی سالیان گذشته برای مدیریت فاضلاب‌های تولیدی نسبت به احداث 10 لاگون تبخیری در حدفاصل مجتمع و رودخانه کر اقدام کرده و اعم فاضلاب خود را به آنها هدایت می‌کند.

 

 اما با توجه به جنس بدنه تعدادی از حوضچه‌ها که رسی - شنی هستند، نشتی به رودخانه امری امکان‌پذیر است. طی بررسی‌های کارشناسی به عمل آمده، از آنجا که در اثر خشکسالی های گذشته و عدم آزادسازی آب بر روی رودخانه از سد درودزن، قبل از مجتمع پتروشیمی در رودخانه آبی دیده نشده اما بعد از لاگونها آب جریان داشته است، منبع اصلی ورود فاضلاب، شرکت فوق تشخیص داده شد.

 

طبق سنجش‌های به عمل آمده بر روی نمونه آب، شاخص‌های مرتبط با آلاینده های متداول و سمی مورد سنجش قرار گرفتند. شاخص آلاینده های متداول وضعیت خیلی بد و شاخص آلایندهای سمی نیز وضعیت بد را نشان دادند.

 

در حال حاضر دو پرونده جداگانه به دلیل آلودگی هوا و آلودگی آب ناشی از فعالیت مجتمع پتروشیمی در دادگاه مفتوح است.

 

اداره کل حفاظت محیط زیست فارس ضمن پایش دوره‌ای این صنعت به محض دریافت گزارش وقوع آلودگی موضوع را پیگیری، در چند مرحله نمونه برداری و آنالیزهای مربوطه را نیز انجام و حسب وظیفه قانونی موضوع وقوع آلودگی در رودخانه کر را به مرجع قضایی اعلام کرده است.

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
شعار سال 1402 "سال مهار تورم و رشد تولید"