جوابیه

واقعیت فیلم تخریب منزل در شهرستان فسا چیست؟
واقعیت فیلم تخریب منزل در شهرستان فسا چیست؟
واقعیت فیلم تخریب منزل در شهرستان فسا چیست؟ جوابیه اداره محیط زیست شهرستان فسا در مورد فیلم منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر تخریب منزل فرد معلول در میان جنگل فسا

این روزها در فضای مجازی کلیپی از فردی معلول در حالی که اعلام می کند منزلش توسط محیط زیست تخریب شده است ، دست به دست می شود. این فیلم قدیمی و مربوط به سال قبل است و با هدف تحریک احساسات عمومی در این برهه از زمان باز نشر یافته است ، واقعیت موضوع به قرار زیر است:

در سال گذشته شخصي عليرغم ممنوعيت قانوني و مخالفت محيط زيست اقدام به تصرف عدوانی و ساخت و ساز در اراضی منابع ملی منطقه حفاظت شده میان جنگل فسا کرده است  که پس از استعلام از ادارات محترم منابع طبیعی و بنیاد مسکن شهرستان مشخص شد که اراضی مذکور جزء اراضی ملی و خارج از طرح هادی روستا است و در شهریور ماه سال 1398 طی نامه اداری به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان فسا ممنوعیت واگذاری اراضی و ساخت و ساز  با توجه به اینکه اراضی مورد تقاضا در محدوده اراضی  ملي منطقه حفاظت شده میان جنگل واقع شده و بالتبع به استناد ماده ١٦قانون حفاظت‌ و بهسازی محیط زیست و تبصره ٤ ماده ٣١ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل‌ها و مراتع، ممنوع می باشد،اعلام شد.

نامبرده علیرغم چندین مرحله تذکر  مبنی بر خودداري از ادامه ساخت و ساز غير قانوني بصورت شبانه ، روند ساخت و ساز غیر قانونی خود را ادامه داد. در تاریخ 18 آذر ماه سال 98 حکم تخریب ساخت و ساز غیر مجاز مذکور  از مرجع قضایی صادر شد
و با در نظر گرفتن  شرایط، به مدت7 روز اجرای حکم به تعویق انداخته شد و درخواست شد فرد متخلف شخصا نسبت به جمع آوري مستحدثات غير قانوني اقدام كند اما  متاسفانه با توجه به ادامه ساخت و ساز غیر مجاز به ناچار با هماهنگی مقام قضایی،  دیوارچین های ساخته شده که غیر قابل سکونت و فاقد سکنه نیز بود، تخریب شد.

شایان ذکر است ساخت و ساز انجام شده ،  متعلق به هیچ یک از افراد حاضر در فیلم منتشر شده نبوده و شخصي كه اقدام به ساخت و ساز کرده در روستا ساكن نیست. همچنين فرد معلول داخل فیلم از بستگان ايشان بوده و در همان روستا دارای منزل است و در منزل خود سکونت دارد و همان گونه كه در فيلم هم مشخص است شخص تصوير بردار به ايشان القا مي كند كه چه مطالبي را بيان كند.
در دو سال اخير محدوده روستاهايي كه نياز به توسعه داشته اند پس از تهيه طرح هادي توسط بنياد مسكن و موافقت محيط زيست در قالب اصلاح حدود مناطق در شوراي عالي محيط زيست كشور مطرح  و اراضي ملي مورد نظر از محدوده منطقه حفاظت شده خارج شده است تا به صورت قانونی مشكلات روستاهاي نيازمند توسعه رفع شود ،به عنوان مثال روستاي آب آسماني در همين منطقه حفاظت شده از اين ظرفيت قانوني بهرمند شده است. در ارتباط با اين روستا و ساير روستاهاي داراي مشكل نيز پيشنهادات اصلاحي در دست تهيه و اقدام است.

اداره حفاظت محیط زیست شهرستان فسا

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
شعار سال 1402 "سال مهار تورم و رشد تولید"