محیط زیست در رسانه ها

زمستان گذرانی چهار هزار پرنده مهاجر در تالاب هیرم اِوَز فارس
زمستان گذرانی چهار هزار پرنده مهاجر در تالاب هیرم اِوَز فارس
زمستان گذرانی چهار هزار پرنده مهاجر در تالاب هیرم اِوَز فارس لارستان- ایرنا- حدود چهار هزار پرنده مهاجر شامل ۳۰ گونه پرنده آبزی و کنار آبزی با شروع فصل سرما میهمان تالاب هیرم شهرستان اِوَز شده اند تا زمستان را در این منطقه گرمسیری استان فارس سپری کنند.

زمستان گذرانی چهار هزار پرنده مهاجر در تالاب هیرم اِوَز فارس

زمستان گذرانی چهار هزار پرنده مهاجر در تالاب هیرم اِوَز فارس
عکس تزئینی است

لارستان- ایرنا- حدود چهار هزار پرنده مهاجر شامل ۳۰ گونه پرنده آبزی و کنار آبزی با شروع فصل سرما میهمان تالاب هیرم شهرستان اِوَز شده اند تا زمستان را در این منطقه گرمسیری استان فارس سپری کنند.

مدیر اداره حفاظت محیط زیست شهرستان لارستان در این باره گفت: این پرندگان خوشخوان و زیبا که چند روزی است از کشورهای مختلف به تالاب هیرم رسیده اند، لطافت و زیبایی خاصی به آن بخشیده اند.

خدانظر انصاری روز دوشنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: البته کم بارشی و خشکسالی باعث شده که امسال حدود نیمی از تالاب آبگیری نشود و همین خود بروز خطر تلفات در این پرندگان را تا حدودی تشدید می کند.

وی تصریح کرد: تالاب هیرم شهرستان اوز، بیش از چهار هزار هکتار مساحت دارد که سال گذشته بیش از ۸۰ درصد آن آبگیری شده بود اما امسال به دلیل کاهش محسوس میزان بارش باران کمتر از ۲ هزار هکتار از آن آبگیری شده است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان لارستان با بیان اینکه تالاب هیرم سالانه مامن و پناهگاه هزاران قطعه پرنده مهاجر و ۳۰ گونه پرنده آبزی و کنار آبزی است، گفت: امسال این زیستگاه آبی نیز پذیرای حدود چهار هزار پرنده از جمله درنای خاکستری، فلامینگو، پلیکان‌ها، اردک سرسبز، کفچه نوک و حواصیل خاکستری از کشورهای مختلف همسایه و اروپایی است.

انصاری بیان کرد: همچنین مناظر زیبای اطراف دریاچه، جاده دسترسی و وجود چشمه آب گرم سبب شده تا هر ساله در ماه‌های پایانی سال تعداد زیادی گردشگر از این دریاچه زیبا دیدن کنند.

وی ادامه داد: توسعه، تقویت و صیانت از  تالاب‌ها برای تامین بخشی از معیشت و پناهگاه پرندگان و همچنین تعادل بخشی اقلیم و محیط زیست ضرورتی غیرقابل انکار به شمار می‌رود.

آب تالاب هیرم شور است؛ در شمال تالاب نیزچشمه های آبگرم وجود دارد که در گویش محلی به آن «حی بای هیرم» Hay bay Hirm می گویند.

شهرستان اوز با ۲ بخش مرکزی و بیدشهر در فاصله ۳۴۵ کیلومتری جنوب شرقی شیراز قرار دارد.

استان فارس دارای ۱۱ تالاب طبیعی با مساحتی حدود ۱۸۰ هزار هکتار است و  ۱۳ منطقه تحت مدیریت محیط زیست دارد که شامل سه پارک ملی و پناهگاه حیات وحش و هشت منطقه حفاظت شده است که این مناطق حدود ۱۰ درصد مساحت این استان را در بر می‌گیرد.

شهرستان لارستان به مرکزیت لار در استان فارس در حد فاصل شهرستان‌های داراب، زرین‌دشت، جهرم، قیر و کارزین، خنج، اوز، گراش و لامرد قرار دارد و در شرق و جنوب با حاجی‌آباد، بندرعباس و بستک در استان هرمزگان همجوار است.

این شهرستان با جمعیتی حدود ۲۳۰ هزار نفر و مرکز آن در فاصله ۳۸۰ کیلومتری جنوب شرقی شیراز  است.

منبع: خبرگزاری ایرنا
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
شعار سال ۱۴۰۱ "سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین"