محیط زیست در رسانه ها

سرپرست محیط زیست فارس عنوان کرد: ورود پساب به مهارلو با توسعه تصفیه خانه‌ها مدیریت می‌شود
سرپرست محیط زیست فارس عنوان کرد: ورود پساب به مهارلو با توسعه تصفیه خانه‌ها مدیریت می‌شود
سرپرست محیط زیست فارس عنوان کرد: ورود پساب به مهارلو با توسعه تصفیه خانه‌ها مدیریت می‌شود ایسنا/فارس سرپرست اداره کل محیط زیست فارس به دریاچه مهارلو و پساب وارد شده به آن اشاره و عنوان کرد: برنامه زمان‌بندی برای توسعه تصفیه‌خانه‌های شیراز در نظر گرفته شده که اگر محقق شود ورود پساب به مهارلو نیز کنترل و مدیریت می‌شود.

سرپرست محیط زیست فارس عنوان کرد:

ورود پساب به مهارلو با توسعه تصفیه خانه‌ها مدیریت می‌شود

ورود پساب به مهارلو با توسعه تصفیه خانه‌ها مدیریت می‌شود

ایسنا/فارس سرپرست اداره کل محیط زیست فارس به دریاچه مهارلو و پساب وارد شده به آن اشاره و عنوان کرد: برنامه زمان‌بندی برای توسعه تصفیه‌خانه‌های شیراز در نظر گرفته شده که اگر محقق شود ورود پساب به مهارلو نیز کنترل و مدیریت می‌شود.

عطا پور شیرزاد پنج‌شنبه یکم اردیبهشت در یک کنفرانس خبری روز زمین پاک در پاسخ به سئوال ایسنا در خصوص چرایی آلودگی هوای شیراز به صورت مکرر از ابتدای امسال تاکنون، گفت: دلیل اصلی آلودگی شهر شیراز گردوغبار است و نسبت به دیگر کلانشهرها آلودگی زیادی ندارد با این وجود عوامل متحرک که منشا عمده آن خودروها است نیز در آلودگی تاثیر دارد.

او با اشاره به این عامل افزود: محیط زیست در معاینه فنی خودروها نظارت می‌کند اما برای زیرساخت‌های شهری باید شهرداری آینده‌نگری کند و تجهیزات به روز شود.

سرپرست محیط زیست فارس با بیان اینکه صنایع آلاینده نیز برنامه زمان‌بندی دارند که منتقل می‌شوند، افزود: توجه به مسئله دانش‌بنیان برای محیط زیست مهم و پایه‌ای است که برنامه‌هایی تعریف خواهیم کرد تا از ظرفیت دانش‌بنیان برای کاهش مشکلات زیست محیطی استفاده شود.

پور شیرزاد به دریاچه مهارلو و پساب وارد شده به آن نیز اشاره و عنوان کرد: برنامه زمان‌بندی برای توسعه تصفیه‌خانه‌های شیراز در نظر گرفته شده که اگر محقق شود ورود پساب به مهارلو نیز کنترل و مدیریت می‌شود.

او همچنین درباره معادن قلات و آلودگی ناشی از آن گفت: کارگروهی برای بررسی این موضوع تشکیل شده است‌.

پورشیرزاد به پسماندهای عادی در ورودی‌های شهرها اشاره و خاطرنشان کرد: وجود زباله‌ها و پلاستیک در ورودی شهرها زیبنده نیست که باید دهیاری‌ها و شهرداری‌ها پای کار باشند و بهانه‌ها در زیبایی سرزمین و سلامت مردم پذیرفته نیست‌.

او همچنین با بیان اینکه تاکیدات مقام معظم رهبری در حوزه محیط زیست نشان از اهمیت این مسئله در کشور دارد، اظهار کرد: رئیس‌جمهور هم با بیان این مطلب که توسعه فرع بر محیط زیست است، اهمیت محیط زیست در کشور را نشان دادند.

پورشیرزاد با بیان اینکه با توجه به تغییر اقلیمی که در دنیا و کشور ما حادث شده محیط زیست وضعیت خوبی ندارد، گفت: فارس در حوزه‌های مختلف دچار چالش شده که برای این منظور حفاظت مردم پایه باید مدنظر قرار بگیرد.

سرپرست محیط زیست فارس با بیان اینکه باید دنبال الگوی حفاظت جدید باشیم، افزود: زبان گویای محیط زیست رسانه‌ها هستند که می‌توانند جهت تنویر و افکار عمومی و آگاهی‌بخشی در این حوزه کمک دهند.

پورشیرزاد با بیان اینکه محیط زیست استان شفاف و صادقانه در کنار رسانه‌ها است، بیان کرد: امر مخفی و پنهانی در محیط زیست نداریم و معتقدیم که باید پاکدستی در این حوزه باشد. 

او در پاسخ به سوالات خبرنگاران درباره وضعیت تالاب‌ها عنوان کرد: تالاب‌ پریشان آب ندارد و بختگان نیز رو به خاموشی است دیگر تالاب‌های استان نیز وضعیت مطلوب و رو به بهبودی ندارد.

سرپرست محیط زیست فارس با بیان اینکه ستاد احیای تالاب‌ها در استان فعال است، تصریح کرد: مطالعات دانشگاهی برای احیای تالاب‌ها در حال انجام است که امیدواریم منتج به نتیجه شود چراکه محیط زیست دستگاهی حاکمیتی است که هماهنگ‌کننده دیگر دستگاه‌ها است‌.

او با بیان اینکه با ساماندهی موارد کشاورزی ۴۰ تا ۵۰ درصد مشکلات تالاب‌ها حل شود، گفت: بعد از آب شرب تاکید بر تامین حقابه تالاب‌ها است که این امر پیگیری می‌شود و با حقابه‌ها که تخصیص پیدا می‌کند امید به احیای تالاب‌ها می‌رود.

پورشیرزاد با بیان اینکه باید مقداری آب رهاسازی شود تا خشکیدگی تالاب نشود، افزود:  ریزگردها یک چالش اجتماعی ایجاد می‌کند بنابراین مدیریت زیست بومی برای تالاب‌ها و احیای آنها اجرا می‌شود، اگر براساس آمایش سرزمین و اولویت محیط زیست انجام شود می‌توان به احیا امیدوار بود.

او درباره آتش‌سوزی‌های مناطق حفاظت شده نیز اظهارداشت: پایش به صورت مستمر در حال انجام است و
با مشارکت مردم تلاش می‌شود که مناطق دچار حریق نشوند.

پورشیرزاد درباره تالاب هفت برم نیز گفت: حریم هفت برم مشخص شده است و در چهارچوب ضوابط قانون پیش می‌رود.

سرپرست محیط زیست فارس همچنین درباره سد تنگ سرخ و مناقشات آن عنوان کرد: این سد در مقطعی مورد مخالفت محیط زیست بود اما بنا شده ارتفاع سد را کاهش دهند و در حال بررسی است اما هیچ موافقتی از سوی محیط زیست صادر نشده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
شعار سال ۱۴۰۱ "سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین"