محیط زیست در رسانه ها

شعله‌های سرکش آتش در منطقه حفاظت شده پارک ملی بمو شیراز فرو نشست
شعله‌های سرکش آتش در منطقه حفاظت شده پارک ملی بمو شیراز فرو نشست
شعله‌های سرکش آتش در منطقه حفاظت شده پارک ملی بمو شیراز فرو نشست شیراز-ایرنا-مسوول مدیریت بحران اداره کل حفاظت محیط زیست فارس از مهار آتش سوزی در بخش هایی از پارک ملی بمو شیراز خبر داد و گفت: شعله‌های آتش از باغ شهری‌های منطقه باجگاه به درون پارک ملی بمو سرایت کرد که با تلاش و حضور به موقع مسوولان و کارکنان پارک و تیم مدیریت بحران استان این آتش سوزی فرو نشست.

شعله‌های سرکش آتش در منطقه حفاظت شده پارک ملی بمو شیراز فرو نشست

شعله‌های سرکش آتش در منطقه حفاظت شده پارک ملی بمو شیراز فرو نشست

شیراز-ایرنا-مسوول مدیریت بحران اداره کل حفاظت محیط زیست فارس از مهار آتش سوزی در بخش هایی از پارک ملی بمو شیراز خبر داد و گفت: شعله‌های آتش از باغ شهری‌های منطقه باجگاه به درون پارک ملی بمو سرایت کرد که با تلاش و حضور به موقع مسوولان و کارکنان پارک و تیم مدیریت بحران استان این آتش سوزی فرو نشست.

مجید خانبازی روز شنبه در این باره افزود: بر اساس مشاهدات عینی این آتش سوزی از ساعت ۱۵ بعد از ظهر روز ۲۶ خرداد ماه آغاز شد و با تلاش بسیار ساعت ۲۰ شب کاملا اطفا و پایش شد.

مسوول مدیریت بحران اداره کل حفاظت محیط زیست فارس ادامه داد: جهت پیشگیری از بروز بحران آتش سوزی در مناطق چهار گانه تحت مدیریت فارس امسال آتش بُرها ترمیم و احیا شده است.

خانبازی افزود: ۵۰۰ کیلومتر آتش بُر در مناطق تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس ترمیم و پاکسازی شده است و به منظور پیشگیری از آتش سوزی در مناطق تحت مدیریت ایجاد شده است.

وی در ادامه به شرایط حساس و مهم پارک ملی بمو اشاره کرد و گفت: نزدیکی این پارک به برخی مناطق مسکونی روستاها و باغ شهری ها موجب می شود که با کوچکترین سهل انگاری از سوی ساکنین و مناطق همجوار، آتش به درون پارک سرایت کند.

وی از رهگذران، گردشگران و ساکنان مناطق همجوار خواست تا با رعایت ایمنی در برافروختن آتش از حریم پارک ملی بمو مراقبت کنند و نگذارند این ذخیره گاه ارزشمند گیاهی و جانوری دستخوش آسیب و آتش سوزی شود.

پارک ملی بمو شیراز منطقه ای با وسعت بیش ‌از ۴۸ هزار هکتار، به عنوان بهترین زیستگاه مهم گونه های حیات وحش است، این منطقه همچنین رویشگاه مناسبی برای گونه های ارزشمند گیاهی قلمداد می شود و در فاصله ۱۵ کیلومتری شمال شیراز قرار دارد.

پارک ملی بمو که نامش را از کوه بمو گرفته، با وسعت ۴۸ هزار هکتار در جاده شیراز - مرودشت و در ۱۰ کیلومتری شمال شرقی شیراز قرار دارد. این پارک حفاظت شده، ۳۲ گونه پستاندار، ۹۱ گونه پرنده، ۱۹ گونه خزنده و سه گونه دوزیست را در خود جای داده است.

پارک ملی بمو، همچنین زیستگاه گونه‌های شاخص جانوری از جمله پلنگ، گرگ، گراز، کفتار، کاراکال، گربه وحشی، روباه معمولی، تشی، سمور سنگی، قوچ و میش وحشی، کل و بز وحشی و آهو است.

این پارک که حدود ۴۰ سال است تحت حفاظت محیط زیست این استان است در چند سال گذشته شاهد آتش‌ سوزی‌های متعدد بوده است.

منبع: خبرگزاری ایرنا
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
شعار سال 1402 "سال مهار تورم و رشد تولید"