محیط زیست در رسانه ها

مهار آتش در منطقه حفاظت شده ارژن پریشان فارس
مهار آتش در منطقه حفاظت شده ارژن پریشان فارس
مهار آتش در منطقه حفاظت شده ارژن پریشان فارس شیراز-ایرنا-مسوول منطقه حفاظت شده ارژن استان فارس گفت: آتش سوزی در منطقه حفاظت شده ارژن پریشان در ساعت های نخست امروز با کمترین خسارت مهار شد.

مهار آتش در منطقه حفاظت شده ارژن پریشان فارس

مهار آتش در منطقه حفاظت شده ارژن پریشان فارس

شیراز-ایرنا-مسوول منطقه حفاظت شده ارژن استان فارس گفت: آتش سوزی در منطقه حفاظت شده ارژن پریشان در ساعت های نخست امروز با کمترین خسارت مهار شد.

عباس راستی روز سه شنبه از پیشگیری و پایش و مهار آتش سوزی در منطقه ارژن در ساعت های نخست با کمترین خسارت خبر داد و افزود: واکنش سریع محیط بانان پر تلاش منطقه حفاظت شده ارژن که در حال گشت و کنترل منطقه بودند موجب شد یک فقره آتش سوزی با تلاش فراوان و در حد اقل زمان با کمترین خسارت مهار شود.

راستی در ادامه وسعت این آتش سوزی را کمتر از ۲۰ متر مربع اعلام کرد و افزود: رصد و پایش محیط بانان در این حادثه آنقدر سریع و پر شتاب بود که آتش فرصت تسری به سایر عرصه ها را نیافت و در کمترین زمان خاموش شد.

مسوول منطقه حفاظت شده ارژن استان فارس اضافه کرد: آتش سوزی به عنوان یکی از عوامل اصلی اختلال و تغییر در اکوسیستم های طبیعی محسوب می شود. شناسایی عوامل مؤثر در وقوع آتش سوزی و تهیه الگوی مکانی خطر آن یکی از ابزارهای اساسی جهت دست یابی به راهکارهای کنترل و مقابله با آتش سوزی است.

میزان آتش سوزی در عرصه های محیط زیست و طبیعی در این منطقه در سه ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش چشمگیر داشته این در حالی است که به علت بارندگی های مناسب منطقه مستعد آتش سوزی است ، کاهش آتش سوزی ها به علت رصد مداوم و پایش مستمر محیط بانان و تشکل های محیط زیست و علاقه مندان به طبیعت است.

وی با اشاره به گستره اراضی جنگلی و مرتعی و نیز کمبود نیرو و تجهیزات کافی در مواقع بحرانی در منطقه ارژن گفت: نیاز است نسبت به اختصاص و نوسازی تجهیزات جهت حفاظت از عرصه‌های جنگلی و مرتعی جهت پایش و پیشگیری و مهار آتش یگان‌های حفاظت محیط زیست انجام پذیرد و اجرای گارگاههای آموزش پایش و پیشگیری برای جوامع محلی از ضروریات است که باید از سوی مسوولان پیگیری شود.

این منطقه در فاصله حدود ۱۰۰ کیلومتری غرب شیراز قرار دارد .

منبع: خبرگزاری ایرنا
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
شعار سال 1402 "سال مهار تورم و رشد تولید"