محیط زیست در رسانه ها

همایش معرفی توانمندی‌های آزمایشگاهی دانشگاه شیراز برگزار شد
همایش معرفی توانمندی‌های آزمایشگاهی دانشگاه شیراز برگزار شد
همایش معرفی توانمندی‌های آزمایشگاهی دانشگاه شیراز برگزار شد ایسنا/فارس نخستین همایش معرفی توانمندی‌های ارائه خدمات آزمایشگاهی دانشگاه شیراز در حوزه محیط‌زیست برگزار شد.

همایش معرفی توانمندی‌های آزمایشگاهی دانشگاه شیراز برگزار شد

رئیس آزمایشگاه مرکزی دانشگاه شیراز در همایش معرفی توانمندی‌های ارائه خدمات آزمایشگاهی دانشگاه شیراز در حوزه محیط‌زیست، با بیان این مقدمه که دانشگاه به‌عنوان مرجع علمی در جامعه شناخته شده و از ارکان اصلی دانشگاه، پژوهش و آزمایش است، گفت: آزمایشگاه مرکزی به‌عنوان قلب مرکز پژوهش دانشگاه شناخته می‌شود؛ از همین‌رو لازم دیدیم خدماتی را که می‌توانیم از آزمایشگاه مرکزی دانشگاه شیراز به جامعه ارائه دهیم، در قالب این همایش معرفی کنیم.

به گزارش ایسنا به نقل از دانشگاه شیراز، حبیب دانش‌منش اعلام کرد: این همایش یک‌روزه، نخستین نشست از سلسله‌نشست‌های برنامه‌ریزی شده در زمینه‌ی معرفی امکانات و تجهیزات آزمایشگاهی است.

او افزود: این نشست یک نشست دوسویه هست؛ از یک‌سو دانشگاه به معرفی خدمات آزمایشگاهی و تجهیزات آزمایشگاه‌های خود می‌پردازد و از سوی دیگر، از جامعه می‌خواهد تا با طرح نیازها و چالش‌های خود، به فعالیت‌های دانشگاه و استفاده‌ی هرچه مفیدتر از امکانات آزمایشگاهی جهت دهد.

رئیس آزمایشگاه مرکزی دانشگاه شیراز با بیان اینکه یکی از دقیق‌ترین و صحیح‌ترین گزارش‌های آزمایشگاهی، گزارش‌های دانشگاه‌هاست، گفت: به همین دلیل ما دست یاری خود را برای تکمیل و به‌روزرسانی تجهیزات آزمایشگاهی به سمت جامعه دراز می‌کنیم، چراکه امکانات و تجهیزات آزمایشگاه‌هی برای حل مشکلات و رفع نیازهای جامعه استفاده می‌گردد و درواقع تأمین و تجهیز هرچه بیش‌تر آزمایشگاه‌های دانشگاه، کمک به جامعه هست.

راه‌اندازی پژوهشکده‌های جدید در دانشگاه شیراز در راستای حل مسائل جامعه

مدیر امور پژوهشی دانشگاه شیراز نیز در این همایش، با اشاره به اینکه امروزه در دنیا بحث محیط‌زیست یکی از مباحث بسیار مهم به شمار می‌رود و از اصولی‌ترین و محوری‌ترین مسائل کشورها ازجمله ایران است، اظهار کرد: بسیاری از مشکلات کشورها به این دلیل است که با موضوعات مختلفبرخورد علمی نشده است؛ در این میان، نقش دانشگاه‌ها در حل این مسائل باتوجه به ظرفیت‌های آموزشی و پژوهشی که دارند؛ بسیار مهم و مؤثر است.

محمدحسین شیخی با بیان اینکه دانشگاه‌ها مانند منشوری جندوجهی هستند، تأکید کرد: امروز تلاشمان در دانشگاه شیراز این هست که علاوه‌ بر انجام وظایف در حوزه‌های آموزشی و پژوهشی مانند تربیت نیروی انسانیمتخصص و حرکت در مرزهای علم و دانش؛ به بررسی و حل مسائل جامعه بپردازیم و این مأموریت دانشگاه را در ابعاد مختلف دنبال می‌کنیم.

او افزود: در این راستا، از سال گذشته چند پژوهشکده و مرکز پژوهشی جدید براساس نیازهای موجود جامعه تأسیس و راه‌اندازی کرده‌ایم؛ بدین‌منظور که با تعاملات بین‌رشته‌ای برای حل مشکلات جامعه فعالیت کنند.

قائم مقام معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شیراز بیان کرد: دانشگاه از ظرفیت‌ها و امکانات مختلفی مانند آزمایشگاه مرکزی برخوردار است که این امکانات باید درخدمت جامعه قرار بگیرد.

او افزود: یکی از مشکلات دانشگاه این هست که ظرفیت‌های دانشگاه و امکانات و جاذبه‌های آن، آن‌گونه که باید و شاید به جامعه معرفی نمی‌شود و این همایش از این نظر که هدفش معرفی توانمندی‌های ارائه خدمات آزمایشگاهی است، دارای اهمیت است و امیدواریم شاهد برگزاری از این دست رویدادها، بیش‌از پیش در دانشگاه باشیم.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست فارس نیز در این مراسم ضمن تبریک هفته دولت، از دانشگاه شیراز برای برگزاری این رویداد سپاسگزاری کرد و گفت: اینکه امروزه در تمام حوزه‌های محیط‌زیستی مانند آب و خاک و... دچار بحران هستیم؛ برکسی پوشیده نیست و نقش و جایگاه دانشگاه‌ها در حل مسائل و بحران‌های محیط‌زیستی برهمگان پرواضح است.

عطاء پورشیرزاد ضمن ابراز خرسندی از همکاری‌های مختلف دانشگاه شیراز و اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست فارس گفت: پیش‌تر تفاهمنامه‌ای با دانشگاه شیراز در ابعاد مختلف داشته‌ایم و بعد از آن، با راه‌اندازی پژوهشکده‌ی آب و محیط‌زیست دانشگاه شیراز این همکاری بیش‌تر شد.

او با بیان اینکه دانشگاه شیراز از دانشگاه‌های برتر کشور هست و ما افتخار داریم که می‌توانیم از ظرفیت‌ها و امکانات این دانشگاه بهره‌مند شویم، اظهار کرد: استان فارس دچار کم‌آبی شدید هست و حتی در حوزه خاک و کشاورزی مشکلات بسیاری داریم؛ چراکه بسیاری از کارهای صورت‌گرفته برمبنای روش‌های علمی انجام نشد هاست؛ ازهمین رو نقش دانشگاه شیراز در حل مسائل و مشکلات موجود استان بسیار مهم و مؤثر خواهد بود و هرچه ارتباطات دانشگاه با دیگر نهادها از جمله اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست فارس بیش‌تر شود، شاهد برکات بیش‌تری خواهیم بود.

راه‌اندازی پژوهشکده آب و محیط‌زیست دانشگاه شیرازباهدف حل مشکلات محیط‌ زیستی

امین حق‌نگهدار، مدیر پژوهشکده آب و محیط‌زیست دانشگاه شیراز نیز در افتتاحیه همایش معرفی تجهیزات آزمایشگاه مرکزی دانشگاه شیراز گفت: امیدوارم این همایش،شروعی باشد برای همکاری هرچه بیشتر و بهتر دانشگاه با نهادهای وابسته محیط‌زیست، چراکه امروزه بحران‌هایی که در حوزه‌ی آب و محیط‌زیست داریم در ایران و جهان برکسی پوشیده نیست و همه‌ی این مشکلات که کاملا ماهیتیبین‌رشته‌ای دارد، تمام اعضای جامعه را درگیر می‌کند. 

او افزود: پژوهشکده آب و محیط‌زیست دانشگاه شیراز در راستای سیاست‌های این دانشگاه برای حل مسائل و مشکلات جامعه شکل گرفته و هدف ما این هست که بتوانیم توانمندی‌های مختلف دانشگاه را در یک جهت هماهنگ کرده و آن نقشی که از دانشگاه در جامعه انتظار می‌رود را برآورده کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
شعار سال 1402 "سال مهار تورم و رشد تولید"