.
 • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
 • کد خبر: 3fe5280
 • معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس: تامین غذا و محیط سالم،اقتصاد پویا و پیشرفت های تحقیقاتی و علمی در بستر تنوع زیستی غنی امکان پذیر است
  توصیه های نوروزی محیط زیست فارس برای حفاظت از تنوع زیستی
 • 1397/12/16 پنجشنبه2019-03-07T14:03:50+03:30.
 • نبی اله مرادی معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس بیان داشت: تنوع زیستی گوناگونی گیاهان و جانوران در دنیا و زیستگاه های متفاوت آن است. تنوع زیستی را جادوی سیاره ما نامیده اند. تعداد گونه های گیاهی و جانوری و میکرو ارگانیزم ها،تنوع  ژن های موجود در آنها  و گوناگونی زیستگاه هایی مانند بیابان ها،جنگل ها،اقیانوس ها ،تالاب ها،رودخانه ها، سواحل،علفزارها و غیره تنوع زیستی را شامل می شوند.

  وی با اشاره به اهمیت تنوع زیستی افزود: تنوع زیستی تولید یک زیستگاه را بالا می برد. هر گونه فارغ از اینکه کوچک یا بزرگ باشد نقش مهمی درهر زیستگاه دارد. تنوع بالای گونه های گیاهی و جانوری  یک زندگی پایدار، سالم و پویا را برای همه گونه ها از جمله انسانها فراهم می آورد. خدماتی مانند تامین غذا و محیط سالم،اقتصاد پویا و پیشرفت های تحقیقاتی و علمی در بستر تنوع زیستی غنی فراهم می آید.

  رییس اداره حیات وحش محیط زیست فارس نیز گونه های مهاجم را یکی از مهمترین تهدیدات تنوع زیستی برشمرده و اذعان داشت: گونه مهاجم غیر بومی، خارجی، بیگانه و یا معرفی شده  می تواند موجب برهم خوردن و یا تغییر یک زیستگاه شود و در پی آن به اقتصاد و یا سلامت انسان ها آسیب برساند. گونه های مهاجم که ممکن است هر نوع گونه اعم از گونه های گیاهی و جانوری را شامل شود؛ در اثر مهاجرت و یا معرفی به یک زیستگاه توسط انسان ها وارد می شوند و  عملکرد و یا خدمات آن را تغییر می دهند و یا اینکه با حذف گونه های بومی جایگزین گونه های دیگر آن زیستگاه می شوند.

  لیلا جولایی در خصوص انواع گونه های مهاجم گفت: چند گونه مهاجم مهم که لازم است بشناسیم و در برخورد با آن هوشمند عمل کنیم شامل: جلبک آزولا، لاک پشت لاک نرم چینی، لاک پشت گوش قرمز، لاک پشت گوش قرمز، ماهی گلی و ماهیان آکواریومی، پرندگان زینتی و راکون است.

  جولایی جلبک آزولا را نمونه یک گونه مهاجم خواند که در سال 1363 جلبک غیربومی آزولا توسط یک سازمان پژوهشی از شرق دور  با هدف تولید علوفه برای دام و تهیه کود سبز برای مزارع برنج استان گیلان به تالاب انزلی وارد شد. نبودن دشمن طبیعی برای این گیاه موجب شد آزولا مانند فرشی سطح تالاب را بپوشاند و از نفوذ نور به گیاهان آبزی جلوگیری کند از سوی دیگر مصرف اکسیژن آب توسط این گیاه موجب نابودی گونه های ماهیان تالاب مانند اردک ماهی و سوف شد که با کاهش تولید ماهیان به ماهیگیران منطقه آسیب رسید.

  ورود گونه های جانوری غیر بومی به طبیعت نیز به دلیل رقابت با نمونه های بومی واشغال کردن محل زندگی آنها باعث حذف آنها از طبیعت می شود. تصویر برخی از این جانوران مهاجم  را ببینید

  روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست از عموم مردم فهیم و دوست دار محیط زیست خواست: به منظورحفاظت از تنوع زیستی در برابر ورود گونه های مهاجم به توصیه های ذیل عمل کنند.

  1. از خریداری جانوران خانگی خودداری کنیم. خرید ما تشویق افراد به وارد کردن این جانوران است.
  2. از رها نمودن گونه های غیر بومی در محیط های طبیعی مانند رودخانه ها، آبگیرها، جنگل ها  خودداری کنیم.
  3. در صورت تمایل به رهاسازی جنوران خانگی آن ها را به نزدیکترین واحد حفاظت محیط زیست تحویل دهیم.

  4- ماهی گلی سفره نوروز را فقط در حوض ها و استخرهای پارک ها رها کنیم و از رها کردن آنها در رودخانه ها و دریاچه ها خودداری کنیم.

                                                                              

  عكس هاي مرتبط :

   
  امتیاز دهی
   
   

  بيشتر
  نسخه قابل چاپ