مديركل حفاظت محيط زيست فارس عنوان کرد:

اختصاص بودجه آلودگی عسلویه به فارس/
سدهای فارس ارزیابی زیست محیطی ندارد

مديركل حفاظت محيط زيست فارس با اشاره به تقسيم بودجه عوارض آلودگي بين استاني براي اولين بار در كشور، خاطرنشان كرد: يك چهارم از بودجه آلودگي ناشي از منطقه صنعتي عسلويه به شهرستان‌هاي مهر و لامرد اختصاص مي‌يابد.

به گزارش ايسنا منطقه فارس، سعيد محمودي چهارشنبه ٢٦ دي در يك كنفرانس خبري كه به مناسبت هواي پاك برگزار شد، بيان كرد: براي اولين بار است كه با پیگیری نماینده مردم شهرستان‌های لامرد و مهر ٢٥ درصد سهم عوارض آلودگي‌های استان بوشهر به دلیل موقعیت منطقه صنعتی عسلویه به شهرستان‌های مهر و لامرد تخصیص می‌یابد.

مديركل حفاظت محيط زيست فارس به چگونگی فرآیند انتقال كارخانه سيمان هم اشاره و در این باره عنوان کرد: انتقال این کارخانه در موقعیت پیش‌‌بینی شده در جاده خرامه هم‌اینک با پیشرفت فیزیکی ٤٠ درصدی مواجه است و مقرر شده تا پايان سال ٩٨ انجام شود.

اراده‌ای برای انتقال شرکت پشم‌ شیشه وجود ندارد

محمودی با تصریح اینکه اراده‌ای برای انتقال شرکت پشم شیشه به خارج از شیراز وجود ندارد، گفت: این واحد تولیدی تا پایان خرداد سال آینده باید منتقل شود اما مدیریت این شرکت ظاهرا تمایلی به انجام این مهم ندارد؛ برخورد چکشی با این واحد تولیدی در شرایط کنونی اقتصادی هم به صلاح نیست، اگرچه حفاظت محیط زیست فارس پیگیر موضوع است.

وی به مجوزهاي زيست محيطي هم اشاره و با بيان اينكه همراه با تغییر سياست‌هاي دولت روند صدور هم تغيير مي‌كند، اضافه کرد: به عنوان مثال در محور ابوالحیات هزاران درخت ارزشمند بلوط از بين رفت و هزاران تپه مدفون شد اما كسي نپرسيد كه چه كسي باید پاسخگوی خطر زیست محیطی این جاده باشد؟

مديركل حفاظت محيط زيست فارس با بیان اینکه این جاده تنها نمونه‌ای از طرح‌هایی بوده که در استان بدون ارزيابي زيست محيطي اجرا شده، گفت: شاهد یک جنايت كلي در اين جاده هستیم و در حالي‌كه بايد مدیریت محیط زیست وقت مجوز مي‌داد و الزام قانوني براي آن اعمال مي‌كرد اما تنها افتخارش ندادن ارزیابی بوده است.

هیچ کدام از سدهای فارس ارزیابی زیست محیطی ندارند

محمودی با بیان اینکه دو سد سيوند و نرگسي نيز فاقد ارزيابي زيست محيطي است،‌ اظهار کرد: نه تنها این دو سد بلکه تمام سدهای استان فارس فاقد ارزیابی زیست محیطی است.اگر سازمان محيط زيست الزام‌ها را مشخص مي‌كرد بهتر از اين بود كه افتخارش عدم ارزيابي زيست محيطي باشد، چرا که در هر حال سازنده کار خود را می‌کرد.

وی با یادآوری این موضوع که امروز ارائه ارزيابي در دنيا پيشرفت چشمگيري داشته، ارزيابي را علم آينده نگري دانست و افزود: اگر در اجرای طرح‌ها به ویژه صنایع شاهد ارزیابی زیست محیطی باشیم، بی‌شک آینده زیست محیطی با افق خوبی رو به‌رو می‌شود.

مديركل حفاظت محيط زيست فارس با بیان اینکه وجود صنعت عوارض‌هايي دارد كه انكارناپذير است، گفت: بايد پايش‌ها به گونه‌اي باشد كه كمترين آسيب‌هاي زيست محيطي در آينده حادث شود.

محمودی همچنین با بیان اینکه کسی نباید سازمان محيط زيست را از مجوز دادن بترساند، اظهار کرد: در واقع مجوز ندادن مشکلات بیشتری دارد بلکه باید ارزیابی همراه با الزمات قانونی در دستور کار قرار گیرد.

وی ادامه داد:‌ اینکه امروز راه‌آهن در فارس فاقد ارزیابی است جای تقدیر از محیط زیست ندارد و امروز ضرر بي‌شهامتي این سازمان را چه کسی باید بر عهده بگیرد؟

مديركل حفاظت محيط زيست فارس با بیان اینکه اگر محیط زیست به این پروژه ارزیابی زیست محیطی داده بود امروز شاهد تلفات خرس و گورخر نبودیم، اضافه کرد: قانوني براي جلوگيري از برخورد با طرح‌هاي فاقد ارزيابي زيست محيطي نداريم.

محمودی با تاکید بر اینکه هيچ طرحي بدون دردسر براي محيط زيست نيست اما مسئله پايش است و در تمام دنيا نيز همينگونه است، افزود: بدون مردم، محيط زيست ارزشي ندارد پس حفظ محيط زيست و رونق اقتصادي از اولويت‌هايي است كه بايد در ارزيابي‌ها مدنظر قرار گيرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سهم ناچیز استان فارس در بودجه تالاب‌ها، گفت: مشکل تالاب‌های فارس کوچک دیدن آنهاست باید در مقیاس بزرگ دیده می‌شدند تا پا یا پای با تالاب ارومیه احیا شوند.

مديركل حفاظت محيط زيست فارس ادامه داد:‌ با پيگيري استاندار وقت مطالعه كامل و جامع تالاب‌ها با محوريت دانشگاه شيراز با اختصاص هفت ميليارد تومان اعتبار برای مطالعه در دستور کار قرر گرفت که هم‌اینک بخشی از مطالعه انجام شده است.

محمودی همچنین عدم ساماندهي رودخانه خشك شيراز را يك نقطه ضعف بزرگ براي اين كلانشهر دانست و گفت: ساماندهي آبراهه‌هاي شهري مربوط به شهرداري است و باید برای تمیزی آن تلاش شود.

روزهاي آلوده شيراز در سال كمتر از ١٠ روز است

وی به فعالیت چهار ایستگاه سنجش آلودگي هوا در شیراز اشاره و با بیان اینکه نگهداری این ایستگاه‌ها هزینه‌های سنگینی دارد، گفت: روزهاي آلوده شيراز در سال كمتر از ١٠ روز است.

مديركل حفاظت محيط زيست با بیان اینکه یکهزار اسلحه از شکارچیان طی چند ماه گذشته توسط محیط بان‌های استان کشف و ضبط شده است، گفت: تمام پاسگاه‌های محیط بانی علی‌رغم محدویت‌های مالی مجهز شده‌اند.

محمودی خاطرنشان کرد: در حال حاضر 230 محیط بان در مناطق تحت پوش محیط زیست فارس مشغول به فعالیت هستند که با توجه به گستردگی مناطق حفاطتی، نیاز به یکهزار محیط بان دیگر داریم؛ خوشبختانه در فارس محیط بان زندانی نداریم.

مديركل حفاظت محيط زيست همچنین از افزایش 25 تا 30 درصدی جمعیت حیات وحش استان در آخرین سرشماری خبر داد و خواستار حساسیت بیشتر مسئولان نسبت به باغ‌های شیراز شد و گفت: در بسیاری موارد با طرح تغییر کاربری باغ‌ها مخالفت می‌کنیم اما از طریق دیگری تغییر کاربری انجام می‌شود.