.
 • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
اخبار استان
 • کد خبر: 26982f1
 • مراسم روز جهانی تالابها در بخش ارژن شهرستان شیراز برگزار شد
 • 1397/11/18 پنجشنبه2019-02-07T13:10:11+03:30.

 • ‍ ‍

  گرامیداشت 2 فوریه مصادف با 13 بهمن ماه در سراسر استان فارس به طور مداوم در حال انجام است در همین راستا روز جهانی تالابها با همکاری دانشگاه شیراز و انجمن حلقه سبز زمین و حضور رییس اداره حفاظت محیط زیست شیراز، کارکنان اداره کل حفاظت محیط زیست،  جمعی از اساتید و دانشجویان، معلمان و دانش آموزان بخشدار، دهیاران و جوامع محلی دشت ارژن در نزدیکی تالاب ارژن برگزار شد.

  به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس: در این همایش برنامه های متنوع و متعددی از جمله سخنرانی علمی، مسابقه تالاب، مسابقه نقاشی، موسیقی سنتی و برنامه های شاد و مفرح اجرا شد.

  در ابتدا دکتر هوشمندی بخشدار مرکزی ارژن ضمن خیر مقدم به حضار در مورد اهمیت محیط زیست سخنانی ایراد کرد. پس از ان رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان شیراز در جمع مسوولین شهرستان و دوستداران محیط زیست گفت : تالاب ها یکی از  زیباترین اکوسیستم های جهان و ازجمله با ارزشترين زيست بوم‌ها و منابع طبيعي هستند كه در دهه‌هاي گذشته در سطح جهان مورد بهره برداري‌هاي گسترده قرار گرفته و با چالش‌ها و مشكلات زيست‌محيطي گسترده‌اي نيز مواجه بوده‌اند

  مهندس حیدری ضمن تشریح شعار جهانی روز تالاب امسال "ما در مواجهه با تغییر اقلیم ناتوان نیستیم ..." که از سوی کنوانسیون رامسر اعلام شده است، از مردم و مسوولین حاضر خواست تا در حفظ و احیای تالاب مشارکت کنند و در خصوص کاهش شدید سطح آب تالاب ارژن دست اندازی های انسانی را از تغییر اقلیم موثر تر دانست.

  ابراهیم حیدری اذعان داشت: بهره این تالاب ها به خود ما برمی گردد و خدمات مستقیم و غیر مستقیم فراوانی برای ما دارند اما مورد بی مهری ما انسان ها قرار گرفته است.

  این مقام مسئول در ادامه با اشاره به اینکه وسعت تالاب ارژن 1743 هکتار می باشد افزود در سالهای اخیر افزایش چاههای غیر مجاز بلای جان تالاب بوده است و خشکسالی هم این آسیب را تشدید کرده است.

  دکتر وزیرزاده عضو هیات علمی گروه مهندسی منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه شیراز نیز به عنوان نماینده دانشگاه برای برگزاری این همایش ضمن برشمردن تعاریف و اهمیت تالابها و انواع تالابهای موجود در ایران و با بیان اینکه تالابها برای ما کار می کنند و ما از این موضوع غافل شده ایم از دانش آموزان و دانشجویان حاضر در مراسم تقاضا کرد که در برشمردن ارزش ها و خدمات تالابها بخصوص تالاب دشت ارژن مشارکت کنند. در این برنامه مشارکتی و پرسش و پاسخ های رد و بدل شده به ارزش های مهم تالاب ها از جمله حمایت و حفاظت از زیستگاه های حیات وحش و تنوع زیستی، جلوگیری از ایجاد سیلاب، تغذیه سفره های آب زیرزمینی، تعدیل آب و هوا و جلوگیری از ایجاد گرد و غبار اشاره شد.

   وی افزود اگرچه در خشکیدگی تالابهای فارس و کشور تغییرات آب و هوا و خشکسالی نیز دخیل هستند اما مهمترین عامل عدم مدیریت صحیح منابع آب و بهره برداری ناپایدار از منابع آبی کشور می باشد. وزیر زاده اظهار امیدواری کرد که با افزایش احساس مسئولیت در مردم بخصوص جوانان روند فعلی خشکیدگی و تخریب تالاب ها متوقف و احیا تالابها از سرگرفته شود.

  سیاوش عابدی دبیر شبکه تشکل های محیط زیستی استان فارس نیز در این همایش اذعان داشت: حفاظت محیط زیست یک امر فرابخشی است و نیاز است، در مدیریت زیست بومی تالاب‌ها و احیا آن ها با برنامه مدیریتی مشخص از مشارکت تمامی بخش های ذینفع و ذی حق دولتی و غیر دولتی بهره ببریم.

  عابدی افزود: در حوزه حفاظت از تالاب ها و احیای آن ها حتی یک نمونه موفق نداشتیم مگر اینکه مردم  مشارکت کنند. عملکرد تالاب‌ها و خدمات آن ها به مردم و زیستکره بسیار حایز اهمیت است و شامل خدماتی  اکولوژیکی ، اقتصادی ، سلامت و  ارزش زیباشناختی و رفاهی است. سازمان های مردم نهاد محیط زیست و منابع طبیعی فارس با هدف احیای تالاب با تمام وجود پای کار و با تمام قوا کنار مردم هستند. 
  عابدی از مردم  حاشیه تالاب ها خواست تا تهدیدات ناشی از خشکی  تالاب ها را جدی تر بگیرند چرا که حفاظت از تالاب ها در گرو پایداری سرزمین است.
   
   

   
  امتیاز دهی
   
   

  بيشتر
  نسخه قابل چاپ