.
موقعیت جغرافیایی
1389/12/11 چهارشنبه

استان فارس با مساحت 073/122661 کیلومتر مربع حدود 4/7% مساحت کل کشور را تشکیل می دهد. این استان بین 27 درجه ، 20 دقیقه تا 31 درجه ، 42 دقیقه عرض شمالی و 50 درجه ، 42 دقیقه تا 55 درجه، 36 دقیقه طول شرقی قرار گرفته است . ارتفاع متوسط استان 1350 متر از سطح دریا بوده و از شمال به استان های اصفهان و یزد، از شرق به استان کرمان ، از جنوب به استان هرمزگان و از غرب با استان های بوشهر و کهکیلویه و بویر احمد محدود است .
تفاوت اقلیم از شمال به جنوب استان فارس تا حدی است که دو بخش سردسیر و گرمسیر به خوبی در فارس متمایز شده اند. به همین خاطر از درختانی که اصطلاحا" به سیاه ریشه معروفند و سازگار با مناطق سردسیر هستند تا خرما که نبات گرمسیری است در پهنه ی این استان وجود دارد.
 
با توجه به تنوع خصوصیات اقلیمی در استان ، نوع و میزان پوشش گیاهی در مناطق مختلف آن متغیر است . به عنوان مثال قسمت های شمال غربی استان به علت بارندگی نسبتا خوب دارای جوامع گون و شیرین بیان و نواحی جنوبی آن به خاطر بارندگی نسبتا" کم دارای آتریپلکس، اسپند و گیاهان شورپسند بوده و در قسمت هایی که شوری خاک خیلی بالاست خاک فاقد پوشش گیاهی می باشد.
همین تنوع در گونه های گیاهی استان فارس را به زیستگاهی متنوع و منحصر به فرد برای انواع مختلف جانوران تبدیل کرده است . به طوری که گور ایرانی ، جبیر، کاراکال، زاغ بور و هوبره در مناطق استپی و بیابانی ، خرس و گربه ی جنگلی در جنگل های کوهستانی زاگرس، چهارپایانی نظیر بز و پازن، قوچ و میش و آهو در صخره ها ، کوهپایه ها و دشت های نیمه بیابانی و پلنگ، گرگ، کفتار ، شغال و روباه در بیشتر عرصه های استان به چشم می خورد.
به رغم واقع شدن استان فارس در اقلیم خشک و کم بارش ، تعداد 12 تالاب و دریاچه در جای جای فارس وجود دارند که از تنوع زیستی چشمگیری برخوردارند. جوامع متعددی از انواع پرندگان مانند: اردک ها و غازها، پلیکان سفید و پاخاکستری ، باکلان ، حواصیل ها، فلامینگو و پرندگان کنار آب زی در آب های شور و شیرین به صورت مهاجر یا جوجه آور (بومی) زندگی می کنند. آسمان فارس آشیان عقاب ها، شاهین ها و دیگر پرندگان نیز می باشد.
مجموع وسعت مناطق تحت مدیریت محیط زیست استان حدود دو میلیون هکتار (8/16 درصد مساحت استان فارس ) و وسعت مناطق چهارگانه ی تحت مدیریت بالغ بر یک میلیون و صد هزار هکتار (7/8 درصد مساحت استان ) می باشد. ضمن اینکه 75 درصد از زیست بوم های آبی فارس تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست فارس قرار داشته که شامل تالاب های بین المللی (رامسر سایت) برم ها و رودخانه های داخلی استان می باشد.
* * * حمایت از کالای ایرانی * * *