اخبار برگزیده

برگزاری جلسه هم اندیشی حفاظت از حق آبه تالاب بختگان در شهرستان خرامه

جلسه هم اندیشی با موضوع چگونگی حفاظت از حق آبه تالاب بختگان با حضور حمید ظهرابی؛ مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس، فرماندار شهرستان خرامه، رییس اداره جهاد کشاورزی این شهرستان، تشکل های مردم نهاد و جوامع محلی در محل فرمانداری شهرستان خرامه تشکیل شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس: در این جلسه راه کار های حفاظت از حق آبه و جلوگیری از برداشت های غیر مجاز و نحوه هم افزایی توانمندی ها بررسی و تبادل نظر شد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس بیان داشت: احياي تالاب بختگان یکی از اولویت های سازمان و اداره کل محیط زیست بوده و پی گیری برای تامین حق آبه آن و انجام اقداماتی برای احیای این تالاب و زنده کردن خدمات اکوسیستمی که می تواند برای مردم ایجاد کند از اهداف و اولویت های محیط زیست است.
حمید ظهرابی افزود: میزان ۵۰ میلیون متر مکعب تخصیص داده شده توسط سازمان آب، تنها بخش اندکی از حق آبه مورد نیاز تالاب بوده و نياز آبی تالاب بختگان بسیار فراتر از این ارقام است
مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس یاد آور شد: ملاک عمل، حجم آب ورودی به تالاب بوده و به این میزان می بایست شارژ رودخانه نیز اضافه شود.
وی خاطر نشان کرد: متاسفانه معضلات پیش آمده در حوضه بختگان، نتیجه برنامه ریزی های غلطی است که ما شاهد نتایج آن هستیم. به عنوان مثال: در اکثر حوضه های آبخیز کشور، در بالا دست بیشتر از حد مجاز از منابع آب استفاده می کنند، سد می سازند، سطح زير كشت را افزايش مي دهند، اراضي ديم را به آبی تبديل مي كنند، حق آبه بَر جديد تعريف مي كنند، معيشت مردم را به برداشت منابع آب پيوند می دهند و با این اقدامات اشتباه به پایین دست، آبی تعلق نمی گیرد، با این شیوه غلط، حوضه ی آبخيز پایین دست را خشک کرده و بالا دست ها را آباد می کنند و متاسفانه آن آباد کردن رو جز عملکرد خودشان و مجموعه تحت مديريتشان گزارش می دهند و پایین دستی که نابود شده را به گردن خشک سالی و کم آبی می اندازند. سال هاست برخی دستگاهها از اين شيوه های ناپايدار بهره برده و بدبختانه هنوز هم همين راه را ادمه می دهند
ظهرابی تاکید کرد: تامین حق آبه تالاب ها جز با مشارکت جوامع محلی که از ذینفعان اصلی تالاب ها هستند، محقق نخواهد شد. چون آنها هستند که هم از اثرات مثبت و خدمات اکوسیستمی تالاب بهره مند می شوند و هم اگر تالاب خشک شود، باید پیامد ها و مضرات را تحمل کنند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس گفت: حضور و همدلی همه ذینفعان از اهمیت بالایی در احيای تالاب برخوردار است به این دلیل که منافع محیط زیست، تالاب و جوامع محلی مشترک است و همه در پایین دست رودخانه قرار دارند.
ظهرابی اشاره کرد: زمانی می توانیم موفق به احيای تالاب و اكوسيستم منطقه شویم که بتوانیم آب را تا تالاب بیاوریم. آن زمان، مردم از کارکرد های تالاب و رودخانه و خدماتی که می تواند برای آن ها داشته باشد بهره مند شوند و محیط زیست نیز به حفظ تنوع زیستی و احیای تالاب خواهد رسید.
ظهرابی اظهار داشت: امیدواریم با یک برنامه ریزی دقیق برای حفاظت از حق آبه تالاب بختگان تمهیداتی اندیشیده شود تا با همدلی و تجمیع نیروها از هر گونه سو استفاده جلو گیری شود و بعد از آن برای مديريت صحيح تالاب و یکپارچگی و جلوگیری از هر گونه اختلافی باید جوامع محلی یک مجموعه مشورتی با نظارت محیط زیست و فرمانداری ها تشکیل دهند.
اسماعیلی؛ فرماندار شهرستان خرامه بر ضرورت عمل هماهنگ و مشارکت همگانی مسوولان شهرستان و جوامع محلی در رساندن آب به تالاب بختگان تاکید کرد.
در ادامه جلسه نیز نماینده جوامع محلی، حمایت قاطع برای حفاظت از حق آبه بختگان را اعلام داشت و پس از آن و در اتاق فرماندار شهرستان خرامه به تعدادی از پرسش های مردمی که از مسوولان محیط زیست مطرح شده بود، پاسخ دادند.
در انتهای جلسه نیز با حضور فرماندار و برخی از مسوولان شهرستان خرامه، از مسیر رودخانه کر و عملیات لایروبی این رودخانه، بازدید شد.
در این سفر یک روزه مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس از تالاب کمجان، سایت گوزن زرد ارسنجان، بخشی از دریاچه بختگان در آباده طشک و همچنین روشنکوه بوانات بازدید و مشکلات این مناطق را مورد ارزیابی قرار داد.

 
عكس های مرتبط :
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
سال ۱۳۹۹  سال جهش تولید