اخبار برگزیده

رونمایی از کتاب همسایه با طبیعت و حیات وحش استان فارس همزمان با گرامیداشت هفته کودک

رونمایی از کتاب همسایه با طبیعت و حیات وحش استان فارس همزمان با گرامیداشت هفته کودک

همزمان با گرامیداشت هفته کودک و روز کودک و محیط زیست از کتاب مجموعه شعر همسایه با طبیعت و کتاب حیات وحش استان فارس گزیده گونه های جانوری استان با حضور سرپرست کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و معاون فنی اداره کل و مسئولین و کارشناسان ذیربط رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس، نبی اله مرادی؛ معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس در این آیین ضمن ابراز خرسندی گفت: دو طرز فکر وجود دارد یکی در کشورهای توسعه یافته که صرفا به جمعیت پویا بدون توجه به منابع مورد نیاز می اندیشند. تفکر دیگر در کشورهای در حال توسعه است که  اعتقاد دارند باید سهم خود را از منابع بگیرند و بدون توجه به شرایط موجود تلاش در جهت توسعه‌ هر چه بیشتر و بهره برداری بیشتر از منابع و بالتبع بدون توجه جدی به آلودگی محیط زیست . که هر دو  تفکر بسیار خطرناک هستند. از پنجره دیگر ما در موج کشاورزی  منابع را نابود نکردیم و با توجه به اینکه همه چیز در توان خود انسان بود و انسان بعنوان جزیی از طبیعت و تنوع زیستی از منابع به میزان لازم بهره برداری می کرد و نابرابری و برداشت بی رویه منابع اتفاق نمی افتاد.

وی افزود: در زمان صنعتی شدن و موج دوم نابرابری ها آغاز شد و صنعت اهرمی برای غلبه بر طبیعت شد و متاسفانه این دوران دوران بسیار بدی برای محیط زیست و تنوع زیستی بود .

در زمان حال گفته می شود شدت انقراض گونه ها در محیط زیست نسبت به سنوات گذشته کمتر شده است و شاید همین موضوع نقطه امیدی باشد که به حفظ تنوع زیستی و محیط زیست کمک کند. البته بهبود شرایط محیط زیست منوط به آموزش جدی تر و اجرای توسعه پایدار است
مرادی تصریح کرد:در زمینه آموزش باید از جنبه تئوری خارج شده و به آموزش مهارت ها بپردازیم آنگونه که در مجامعی که ارزش های محیط زیست شناخته شده است برنامه ریزی می شود. متاسفانه نسل حاضر و نسل پیشین ما این قواعد را رعایت نکردیم. اما امیدواریم  نسل آینده بتوانند با آموزش هایی که می بینند شرایط را بهتر کند. اگر بخواهیم به این وضعیت بد غلبه کنیم و به بهتر شدن فکر کنیم  باید آموزش کاربردی و اثر بخش نسل امروزی را افزایش دهیم.

در ادامه کامرانی ؛ سرپرست کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ضمن گرامیداشت هفته کودک و با اشاره به تفاهم نامه منعقده فی مابین محیط زیست و کانون ضمن ابراز خرسندی از همکاری با اداره کل حفاظت محیط زیست فارس گفت:با توجه به اینکه یکی از بندهای تفاهم نامه به ثمر نشسته است.

وی افزود: این کتاب در راستای فعالیت های آموزشی ، تربیتی و فرهنگ سازی با استفاده از ابزارهای فرهنگی، هنری و حقیقی نوشته شد. اگر فرهنگ سازی در بین جامعه ما به نحوی باشد که احترام به  طبیعت را نهادینه کند و طبیعت را به عنوان یک نعمت و امانت برشماریم و بتوانیم به نسل های بعد بسپاریم همه چیز درست می شود بنابر این بستر فرهنگی بسیار مهم است.

عكس های مرتبط :
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
سال ۱۳۹۹  سال جهش تولید