اخبار برگزیده

فیلمبرداری از  گونه رودک عسل خوار در پناهگاه حیات وحش دره باغ استان فارس

فیلمبرداری از  گونه رودک عسل خوار در پناهگاه حیات وحش دره باغ استان فارس

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس، آقای محسن اکبری هارونی از محیط بانان همیار در منطقه پناهگاه حیات وحش دره باغ موفق به فیلمبرداری از گونه کمیاب رودک عسل خوار در کوهی معروف به کوه سفید در این منطقه شد.
این گونه پیش تر نیز توسط یکی دیگر از همیاران محیط زیست آقای محمد مراد پور در منطقه مشاهده و عکس آن توسط دوربین تله ای در منطقه سرچهان ثبت شد.
رودک عسل خوار با نام علمی Mellivora capensis گونه ای از راسته گوشتخواران و خانواده راسوها، بومی آفریقا، آسیای غربی و شبه قاره هند است.

رنگ پشت این حیوان سفید یا خاکستری و رنگ پهلوها و زیر بدن کاملا سیاه است. رودک عسلخوار  در زیستگاه های متنوعی از جمله مناطق نیمه بیابانی، جنگلی و بیشه زارها زندگی می کند، شبگرد است و غذای مورد علاقه آن عسل است و نام آن به همین دلیل انتخاب شده است. این گونه در شکار مار هم تبحر بالایی دارد و از حشرات، قورباغه، مارمولک، لاک پشت، پستانداران کوچک، پرندگان و تخم پرندگان و غذاهای گیاهی از جمله میوه ها و ریشه ها تغذیه می کند.
پراکنش این گونه از مرکز ایران به سمت جنوب است.

پناهگاه حیات وحش دره باغ در ۹۰ کیلومتری شهرستان بوانات و در شمال استان فارس واقع شده است و زیستگاه بی نظیری برای  گونه های گیاهی و جانوری به شمار می رود.

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
سال ۱۳۹۹  سال جهش تولید