اخبار برگزیده

برگزاری چهارمین نشست کارگروه خاک استان فارس / محیط زیست و مسوولیت حفاظت از خاک

برگزاری چهارمین نشست کارگروه خاک استان فارس / محیط زیست و مسوولیت حفاظت از خاک

چهارمین نشست کارگروه خاک استان فارس با حضور نمایندگان دستگاه‌های اجرایی استان و کارشناسان اداره کل حفاظت محیط زیست فارس به منظور هماهنگی برای برگزاری همایش روز جهانی خاک، در محل سازمان جهاد کشاورزی فارس برگزار شد.
به گزارش روابط و امور رسانه اداره کل حفاظت محیط زیست فارس، این نشست با حضور کارشناسان محیط زیست، منابع طبیعی، شهرداری شیراز، دانشگاه شیراز، دانشگاه آزاد اسلامی شیراز، سازمان تحقیقات کشاورزی فارس و سازمان جهاد کشاورزی فارس ترتیب یافت.

خاک به‌عنوان منبع طبیعی، سرمایه ملی و بستر حیات، نقش اساسی در استقرار و رشد جوامع بشری دارد و درواقع بخشی از زنجیره غذایی انسان و سایر حیوانات از خاک است. با درک عمیق قدر و منزلت منابع خاک و لزوم حفظ و حراست از این سرمایه خدادادی به منظور بهره‌برداری پایدار و حفظ امانت برای نسل‌های آینده، توسعه پایدار هیچ جامعه ای بدون توجه بـه منـابع خـاک، دست‌یافتنی نخواهد بود.

کارشناسان حفاظت محیط زیست فارس در این نشست عنوان کردند: این سرمایه عظیم خدادادی بـه علـت افـزایش نیازهـای روزافزون جمعیت تحت‌فشار مضاعف قرارگرفته است. امروزه آثار زیانبار سـوء مدیریت در بهره‌برداری از منابع خاک و اراضی پدیدار گشته و زنگ خطر جدی را در مورد رفاه، سـلامت و حتـی ادامه حیات بشر به صدا درآورده است.

خاک یکی از منابع مهم و ارزشمند طبیعت است. بدون داشتن خاک سالم حیات و زندگی روی زمین امکان‌پذیر نخواهد بود. ۹۵ درصد غذای انسان از زمین حاصل می‌شود و به همین دلیل هرگونه آلودگی موجود در خاک می‌تواند در طی زنجیره غذایی، به سطوح بالاتر انتقال‌یافته و درنهایت در انسان تمرکز یابد.
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
شعار سال 1402 "سال مهار تورم و رشد تولید"