جوابیه

جوابیه خبر مندرج در خبرگزاری میزان در تاریخ 1400/03/10
جوابیه خبر مندرج در خبرگزاری میزان در تاریخ 1400/03/10
جوابیه خبر مندرج در خبرگزاری میزان در تاریخ 1400/03/10 خبری که خبرگزاری میزان بر روی سایت خود کار کرد مغرضانه است.

سرپرست ​روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس گفت: در طول آتش سوزی روز گذشته در پارک ملی بمو، تمام توان خود را برای مهار آتش به کار بستیم.

پیرو درج خبری در روز دوشنبه 10 خرداد ماه​ هزار و چهارصد با​ تیتر " آتش سوزی وسیعی که بمو را خاکستر کرد مهار شد " (با کد خبر: 729030) بر روی سایت آن خبرگزاری و در پاسخ به مطلب مندرج در سایت آن خبرگزاری مقتضی است طبق​ماده 23 قانون مطبوعات، جوابیه ذیل جهت تنویر افکار عمومی در آن پورتال خبری درج شود.

از ساعت 16 عصر روز یکشنبه 9 خرداد ماه، آتش سوزی​ وسیعی در چند نقطه پارک ملی بمو آغاز و​ توسط نیروهای اجرایی منطقه به این اداره کل اطلاع داده شد ، بلافاصله تیم واکنش سریع با فرماندهی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان و با تلاش بی وقفه محیط بانان، آتش نشاني شيراز، نيروهاي بسيج مردمی شهرك سعدي و روستاهاي اطراف پارك ملی بمو و همچنین سمن هاي محيط زيستی عملیات اطفای حریق را آغاز و در حالی که 200 هکتار از 48 هزار هکتار اراضی پارک ملی بمو طعمه حریق شده بود، در ساعت 4 صبح 10 خرداد​ موفق به مهار حریق شدند. سرعت عمل مامورین و مردم در مواجهه با حریق در مرتعی با پوشش بسیار زیاد همرمان با وزش شدید باد نه تنها محل انتقاد نیست، بلکه بیانگر غیرت، تعصب، همیت و انسجامی بالاست. حضور شخص مدیر کل تا لحظه نهایی برای هماهنگی امور و حصول اطمینان از روند مطلوب اطفای حریق همواره نقطه عطفی در موفقیت های اداره کل حفاظت محیط زیست فارس بوده است.

محیط بانان و مسوولین اداره کل حفاظت محیط زیست فارس علی رغم خستگی و بی خوابی ناشی از مهار آتش در دو روز گذشته در منطقه ارژن​ مجددا در پارک ملی بمو جان برکف گرفته و علاوه بر مهار کامل آتش در حال پایش مداوم منطقه به منظور جلوگیری از مشتعل شدن مجدد آتش هستند.

در این آتش سوزی که از مجاورت جاده دسترسی و حد فاصل محل پادگان های نظامی​ و شهرک سعدی شروع شد، بخشی از مراتع پارک ملی به وسعت حدود دویست هکتار که به دلایل مختلف از سال ها پیش مطلوبیت زیستگاهی آن تنزل یافته علی رغم همه تلاش ها طعمه حریق شد، اما آن خبرگزاری در خبر منتشره طوری عنوان نموده، گویا کل عرصه پارک ملی بمو طعمه حریق شده و به خاکستر بدل شده که این امر خلاف واقع و به دور از اخلاق حرفه ای است.

اداره کل حفاظت محیط زیست فارس در تمام آتش سوزی ها و بحران های پیش آمده همواره از تمام ظرفیت و توان موجود، بهره جسته کما اینکه در آتش سوزی هفته ی گذشته در پارک ملی بمو، به علت عدم دسترسی و صعب العبور بودن منطقه​ با هماهنگی انجام شده در کوتاه ترین زمان ممکن از بالگرد برای انتقال نیروها و اطفای بخش هایی که دسترسی به آن مشکل بود استفاده شد و در هر دو حریق شخص مدیر کل استان بلافاصله در منطقه حاضر و فرماندهی عملیات را بر عهده گرفته اند، لذا اتهام سهل انگاری​به هیچ عنوان برارنده خادمان محیط زیست کشور که به اذعان مسولین مربوطه موفق ترین عملکرد را در مقابله با حریق، رفع تصرف اراضی مناطق حفاظت شده و مقابله با متجاوزان محیط زیست داشته اند دور از انصاف است .

در شرايطي این هجمه از خبرگزاری مذکور وارد شده که در برخي مناطق كشور مهار این وسعت از حریق چندین روز طول مي كشد اما در استان فارس با جانفشاني محيط بانان، مردم و مسولان اداره كل، در کمترین زمان ممکن، آتش مهار شده است.

این اداره کل ضمن احترام به این رسانه، از این خبرگزاری انتظار دارد نسبت به رویه خبرسازی و خبر رسانی در حوزه محیط زیست تجدید نظر داشته باشد، به نحوی که با رعایت اخلاقیات موجب تشویش اذهان عمومی نشود.

و بجای ایجاد احساس نومیدی در جامعه به فرهنگسازی پرداخته تا علاوه بر تنویر افکار عمومی وجدان های خفته مسببین اصلی آتش سوزی های عمدی در کشور را بیدار کند و به وظیفه اصلی خود که آگاهی رسانی به منظور دستیابی به جامعه ای سالم، صادق و بدون غرض ورزی خواهد بود، بپردازد.

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
شعار سال 1402 "سال مهار تورم و رشد تولید"