جوابیه

انتشار متن کامل خبر مندرج در خبرگزاری معاصر در تاریخ 1400/9/3
انتشار متن کامل خبر مندرج در خبرگزاری معاصر در تاریخ 1400/9/3
انتشار متن کامل خبر مندرج در خبرگزاری معاصر در تاریخ 1400/9/3 خبری که در صفحه اینستاگرام خبرگزاری معاصر با عنوان*ساخت و ساز در مجمع جهانی اهل بیت ممنوع است* منتشر شده،  بخشی از خبر است که به صورت شیطنت آمیزی برگزیده و منقطع منتشر شده است، متن کامل این خبر به شرح زیر است:

مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس خبر داد: تلاش برای حل مشکلات اراضی مجمع جهانی اهل بیت
 

 

حمید ظهرابی، مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس درباره مشکل اصلی اراضی شهرک اهل بیت گفت: مجموعه باغشهری مجمع جهانی اهل بیت در محدوده پارک ملی بمو واقع شده و بنا بر قوانین حاکم بر پارک های ملی، هر گونه تغییر کاربری و واگذاری در پارک های ملی ممنوع است.
 

 

حمید ظهرابی با اشاره به مطلب فوق اذعان داشت: هر گونه ساخت و ساز در این منطقه مستلزم کسب موافقت شورای عالی حفاظت محیط زیست است که متاسفانه این مجموعه فاقد موافقت شورای عالی مذکور است.
 

 

وی در ادامه افزود: بر اساس مستنداتی که از سوی مراجع ذی ربط ارسال شده، اراضی مجمع جهانی اهل بیت در دو مجموعه مجزا به نام بوستان و گلستان به مساحت‌های ۵۷۰ و ۴۷۰ هکتار از سوی اداره اوقاف استان به اشخاص واگذار شده و تعدادی مجوز احداث بنا و پروانه ساخت صادر شده است.
 

 

ظهرابی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا ساخت و ساز در این شهرک‌ها با مجوز صورت گرفته است، متذکر شد: مجوز‌هایی از برخی دستگاه‌ها برای ساخت و ساز در این منطقه اخذ شده است، که البته بر اساس مستندات موجود، مجموعه بوستان مستندات تکمیل تری دارند.
 

 

محیط زیست هیچ گونه مطالبه‌ای در این خصوص ندارد

 

مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس در خصوص مطالبه محیط زیست از ساکنان اهل بیت اظهار داشت: اداره کل حفاظت محیط زیست فارس هیچ گونه مطالبه ای از مجمع جهانی اهل بیت ندارد، جزء اینکه اجازه دهند فرآیند قانونی جهت طرح موضوع در شورای عالی حفاظت محیط زیست و حل مشکل طی شود.
 

 

ظهرابی در رابطه با راه حل مناسب برای برطرف کردن مشکلات ساکنان مجمع جهانی اهل بیت گفت: تنها راه قانونی حل مشکلات مجمع جهانی اهل بیت طرح آن در شورای عالی حفاظت محیط زیست و  موافقت این شورا با خارج کردن این اراضی از پارک ملی بمو است.

وی ادامه داد: دستگاه های متولی قبل از هر گونه واگذاری این اراضی به اشخاص حقیقی و حقوقی،باید مجوزهای لازم را از سازمان محیط زیست و دیگر دستگاه های مرتبط از جمله امور اراضی جهاد کشاورزی دریافت می کردند تا افراد با مشکلاتی که امروز شاهد آن هستیم مواجه نشوند.
 

 

این مقام مسوول گفت: همان گونه که در بند 5 اشاره شده، دستگاه های متولی قبل از هر گونه واگذاری این اراضی به اشخاص حقیقی و حقوقی، باید مجوزهای لازم را از سازمان های متولی دریافت می کردند تا افراد با مشکلاتی که امروز شاهد آن هستیم مواجه نشوند.
 

 

وی افزود: به اعتقاد بنده بایستی دستگاه ها و عواملی که در شکل گیری این باغ شهرها بدون رعایت قوانین و مقررات جاری نقش آفرین بوده اند مورد بازخواست قرار گیرند.
 

 

واگذاری زمین به دامداران بدون اطلاع محیط زیست بود
 

 

ظهرابی در رابطه با شکایت دامداران و واگذاری زمین به آنها یادآور شد: سازمان محیط زیست از واگذاری زمین به دامداران هیچ گونه اطلاعی ندارد و در جریان این موضوع نیست.
 
وی در ادامه افزود: هیچ گونه تقصیری در این موضوع متوجه مردم نیست. این دستگاه های متولی واگذاری و تغییر کاربری اراضی هستند که باید فرآیند قانونی را طی کرده و مجوز های لازم را از سازمان محیط زیست و دیگر دستگاه های اجرایی مرتبط از جمله امور اراضی کسب می کردند.

مدیر کل محیط زیست استان فارس در رابطه با همکاری سازمان ها و نهادهای دیگر برای حل این مشکل گفت: دستگاه های مربوطه مانند اداره کل اوقاف، راه و شهرسازی، امور اراضی، استانداری و غیره که در امر واگذاری و تغییر کاربری اراضی دخالت دارند و امید می رود هماهنگی های لازم جهت حل مشکل با سازمان حفاظت محیط زیست داشته باشند.

ظهرابی در پایان خاطر نشان کرد: در حال حاضر با پیگیری های به عمل آمده توسط این اداره کل و سایر دستگاههای ذی ربط، اقدامات قانونی و اداری لازم جهت حل مشکل در حال انجام بوده و این اداره کل در حیطه اختیارات و وظایف قانونی خود، تلاش خود را جهت حل موضوع در دستور کار دارد. طبیعتاً این موضوع یک پروسه زمان بر بوده و افراد باید کمی صبور باشند، تا مشکلات طی یک فرایند قانونی حل شود.

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
شعار سال 1402 "سال مهار تورم و رشد تولید"