جوابیه

خشکی رودخانه قره آغاج نتیجه مدیریت ناکارآمد منابع آب و کشاورزی های ناپایدار است
خشکی رودخانه قره آغاج نتیجه مدیریت ناکارآمد منابع آب و کشاورزی های ناپایدار است
خشکی رودخانه قره آغاج نتیجه مدیریت ناکارآمد منابع آب و کشاورزی های ناپایدار است رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان قیروکارزین در پی انتشار کلیپی از پایین دست سدسلمان شهرستان قیروکارزین و رودخانه قره آغاج در شبکه های اجتماعی توضیحاتی ارائه داد. به گزارش روابط و امور رسانه اداره کل حفاظت محیط زیست فارس جهانپور رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان قیروکارزین، در پی انتشار  کلیپی از پایین دست سد سلمان شهرستان قیر وکارزین و رودخانه قره آغاج در فضای مجازی اظهار داشت: مجموعه عواملی از جمله خشکسالی های اخیر و مدیریت ناکارآمد منابع آب و کشاورزی های ناپایدار  در شهرستان قیر و کارزین مثل سایر نقاط استان و ایران ، موجب از بین رفتن منابع آب و خشکی سرزمین و رودخانه ها شده است.

جهان پور افزود: رودخانه قره آغاج بدلیل  عواملی همچون برداشت بی رویه از آبهای زیر زمینی، افزایش چاه های غیر مجاز ، افزایش پمپ های آب در مسیر رودخانه (بیش از ۱۶۰ دستگاه پمپ آب فقط در حوزه شهرستان قیر و کارزین) و رعایت نشدن الگوی کشت در حوضه آبخیز آن توسط کشاورزان و زارعین ، و سایر عوامل به خشکی گراییده است.

رئیس شهرستان قیروکارزین تصریح کرد: حق آبه پیش بینی شده برای رودخانه توسط وزارت نیرو در طراحی و اجرای سد سلمان فارسی ۴۰ میلیون متر مکعب بوده که با پیگیری های این اداره و همکاری مدیریت  منابع آب شهرستان تا ۱۵ شهریور در حدود ۳۵ میلیون متر مکعب آن در ماه های خرداد ، تیر و مرداد به همراه حقابه کشاورزان رهاسازی شده که بخشی از آبهای رها شده در زمین نفوذ کرده، مقداری تبخیر شده و باقیمانده آن هم توسط پمپ های کشاورزان و زارعین پایین دست سد سلمان که غالبا هم غیرمجاز هستند از رودخانه قره آغاج برداشت شده است و مانع رسیدن آب به پایین دست قره آغاج می شود.
  

این مقام مسوول خاطر نشان کرد: این سلسله اتفاقات ، مشکلات عدیده محیط زیستی را ایجاد کرده و در صورت ادامه این روند شاهد عواقب ناخوشایندی در رابطه با منابع آب خواهیم بود.
 

 

وی تاکید کرد: با شرایط موجود برداشت آب از بستر رودخانه ، اگر حقابه محیط زیست و همچنین حقابه کشاورزان پایین دست سد سلمان به چندین برابر هم افزایش پیدا کند ، باز آب به تمام طول مسیر رودخانه قره آغاج نخواهد رسید.
 

 

جهان پور از کلیه کشاورزان فهیم شهرستان درخواست کرد: با رعایت الگوی کشت و صرفه جویی در مصرف آب و استفاده از روشهای نوین آبیاری در شهرستان به سازگاری با تغییر اقلیم و تاب آوری اکوسیستم ها کمک کنند.

او همچنین از مسئولان شهرستان خواست به منظور انجام وظایف قانونی خود از برداشتهای غیرمجاز آب در حوضه آبخیز رودخانه و مسیر آن جلوگیری کنند تا از تخریب غیرقابل جبران محیط زیست جلوگیری و در مدیریت پایدار منابع آب مشارکت لازم را بعمل آورند.

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
شعار سال 1402 "سال مهار تورم و رشد تولید"