محیط زیست در رسانه ها

تصویربرداری از گونه کمیاب خرس قهوه ای در ذخیره‌گاه پریشان کازرون
تصویربرداری از گونه کمیاب خرس قهوه ای در ذخیره‌گاه پریشان کازرون
تصویربرداری از گونه کمیاب خرس قهوه ای در ذخیره‌گاه پریشان کازرون شیراز - ایرنا- رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان کازرون فارس گفت:نیروهای ایستگاه مطالعاتی گوزن زرد ایرانی میانکتل، تصاویر متعددی از حضور و زیست پایدار خرس قهوه ای در منطقه حفاظت شده ارژن- پریشان به عنوان آخرین مرز زیستگاهی این گونه ارزشمند در جنوب غربی کشور به ثبت رساندند.

تصویربرداری از گونه کمیاب خرس قهوه ای در ذخیره‌گاه پریشان کازرون

تصویربرداری از گونه کمیاب خرس قهوه ای در ذخیره‌گاه پریشان کازرون
عکس تزیینی است

شیراز - ایرنا- رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان کازرون فارس گفت:نیروهای ایستگاه مطالعاتی گوزن زرد ایرانی میانکتل، تصاویر متعددی از حضور و زیست پایدار خرس قهوه ای در منطقه حفاظت شده ارژن- پریشان به عنوان آخرین مرز زیستگاهی این گونه ارزشمند در جنوب غربی کشور به ثبت رساندند.

جمال خداپرست، شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: حضور جمعیت های زادآور از گونه های شاخصی همچون خرس قهوه ای و پلنگ ایرانی در زیستگاه ارژن-پریشان،علاوه بر جذابیت های بصری، نشان دهنده غنا و امنیت زیستگاه و همچنین سطح بالای فرهنگ غنی بومیان محلی در بحث حفاظت از محیط زیست دارد.

این منطقه در سال ۱۳۵۱ با وسعت ۱۹۱ هزار هکتار به عنوان پارک بین المللی انتخاب و در سال ۶۱  طی مصوبه شماره ۹۸ شورای عالی محیط زیست با کاهش وسعت به ۵۶هزار و ۷۱۳ هکتار به عنوان منطقه حفاظت شده ارژن و پریشان و از طرف سازمان ملل به عنوان ذخیره گاه زیست کره ارژن و پریشان معرفی شد.

منطقه حفاظت شده ارژن و پریشان در بخش جنوبی رشته کوه های زاگرس و در ۶۰ کیلومتری غرب شیراز قرار دارد، راه مهم ارتباطی فارس به استان های خوزستان و بوشهر از کنار این منظقه می گذرد. در شمال این منطقه روستای دشت ارژن و در غرب منطقه شهر کازرون به فاصله ۲۰ کیلومتری واقع شده اند.

در حد فاصل تالاب ارژن و پریشان منطقه ای به وسعت ۶۰۰۰ هکتار که غالبا از جنگل های انبوه بلوط پوشیده شده به عنوان محدوده امن منطقه حفاظت شده ارژن و پریشان انتخاب و از سال ۱۳۵۷ توجه ویژه ای به آن شد به طوری که از هر گونه فعالیت کشاورزی و دامداری و فعالیت های انسانی در آن جلوگیری به عمل آمد.

منبع: خبرگزاری ایرنا
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
 شعار سال 1400 «تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها»